{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

‘Temiz eller’ 30 yaşında

18.02.2022 Cuma | 15:19

‘Mani Pulite’ yani ‘Temiz Eller’ tarihi yargı soruşturması İtalya’da tam 30 yıl önce başlatılmış ve bu beklenmedik adli operasyon Birinci Cumhuriyetin sona ermesine neden olmuştu.

1992 yılında Milano’nun üç gözü pek savcısı tarafından başlatılan bu önemli operasyon ülkeyi saran rüşvet ve yolsuzluklar üzerine cesurca giderek ve başta dönemin Sosyalist Başbakanı Bettino Craxi ile yönetimini hedef alarak ülkenin kirli çamaşırlarını ortaya çıkartmıştı.

Savcılar Pier Camillo Davigo, Gherardo Colombo ve Antonio Di Pietro özellikle ihale mafyasının ölümle tehditlerine karşın görevlerini yerine getirerek halkın gözünde birer kahraman ilan edilmişler ayrıca dünyaya örnek olmuşlardı.

‘Temiz Eller’ operasyonunda bir çok parti başta iktidarı koalisyon ile yönlendiren Sosyalist Parti olmak üzere ortadan kalktı., silindi. Siyasetçi ve iş adamları kaçacak delik bulamadılar. Parlamentonun yarısı hakkında suç duyurusu yapıldı. Toplam soruşturma sayısı 2563 oldu ve1408 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi.

O dönem İtalya’da temsilciydim. Hemen hemen her gün bu konu ile ilgili haberler yorumlar geçiyordum. Bu savcı üçlüsünün gizli lideri Antonio Di Pietro idi. Güney İtalya’dan geliyordu. Mafya ile mücadele deneyimliydi. Bütün dünya medyası kendisi ile röportaj yapmak istiyordu. Ama o görevi gereği İtalyan medyasına bile konuşmuyordu.

Seksenli yıllarda Roma’da Papaya suikast davasını izlemiş ve deneyim kazanmıştım. Antonio Di Pietro ile görüşmenin bir yolunu bulmalıydım. Şans gazetecilik mesleğinin en büyük dostudur ve o şans döndü dolaştı başıma kondu. İstanbul’dan bir istihbarat geldi. Dev bir holding Antonio Di Pietro’yu ‘Temiz Eller’i anlatması için konferansa Türkiye’ye davet etmişti. Gidip gitmemekte kararsızdı. Öncelikle zamanı yokmuş. Dünyanın her köşesinden davet alıyormuş ve bunlara olumsuz yanıt veriyormuş.

Mahkemeyi takip eden bir İtalyan arkadaşım vardı. Konuyu ona açtım. ‘Ben savcı ile konuşurum’ dedi. Ertesi gün ‘Çabuk atla uçağa Milano’ya gel’ komutu verdi adeta. Soluğu Milano adliye sarayında aldım. Zannettim odasında beni kabul edecek. Doğrudan mahkeme salonuna gittik. Cübbesi üzerinde iddianameyi okuyordu. Gazeteci arkadaşım Stefano bizi tanıştırdı. Di Pietro bana Türkiye davetinden söz etti ve fikrimi sordu. ‘Muhteşem bir deneyim olur özellikle Türk hakim ve savcılarına hatta siyasetçilere bile’ yanıtını verdim. Sonra fotoğraf çektirdik. Gazetemde manşet oldu haberi.

Birkaç hafta sonra savcı Antonio Di Pietro ve eşi Susanna ile aynı uçakta yan yana İstanbul’a uçtuk.

‘Temiz Eller’ savcıları ve aileleri dava sürecinde ölümle tehdit ediliyordu. Önce Pier Camillo Davigo istifa etti. Yargıtay da pasif bir göreve getirildi. Antonio Di Pietro’ya da büyük baskı vardı. O’da istifasını verdi ancak kabuğuna çekilmedi ve daha iyi bir İtalya için ‘İtalya’nın Değerleri’ adında bir parti kurdu. Yüksek oy aldı ve Parlamentoya girdi. Bakan bile oldu. Ama siyasette de umduğunu bulamadı ve

Molise’de ki köyüne dönerek çiftçilik yapmaya başladı. ‘Temiz Eller’ için savaşı yeni kurduğu kadro ile tek başına götürmeye çalışan Gherardo Colombo’da15 yıl önce istifa ederek Bocconi Üniversitesinde yeni hukukçular yetiştirmek için kolları sıvadı.

İtalya’da İkinci Cumhuriyetin başlamasına neden olan ‘Temiz Eller’ operasyonu 30 yıl sonra sadece etkili bir tarihi anı olarak kaldı.

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS