Reha Erus Reha Erus

Uçak kazası ve COVID-19

10.01.2021 Pazar | 15:57

Hafta sonu Endonezya’da bir yolcu uçağı kalktıktan bir süre sonra denize düştü. Bu 2021 yılının ilk ticari uçak kazasıydı. Sriwijana Havayollarına ait Boeing 737 -500 tipi uçak başkent Jakarta’dan Pontianak’a gidiyordu. 56 yolcu, 6 mürettebat toplam 62 kişi hayatını kaybetti.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi sayesinde uçak kazalarında büyük azalma yaşandığına tanık oluyoruz. Eskiden bir uçak düştüğünde günlerce ilk haber olur konuşulurdu. Her ne kadar uçak en güvenli ulaşım aracı kabul edilse de işin içinde toplu ölüm olunca zorunlu dikkatleri çekiyor.

Cumartesi günü Sriwijaya Havayolları'nın uçağı denize düşüp 62 yolcu ve mürettebatı ölürken ülkemizde 181 kişi Covid -19’dan hayatını kaybetti. Sayı neredeyse üç misli fazla. ABD’de 3000, İngiltere’de 1000, Hindistan’da 1100, İtalya’da 453 insan koronavirüs yüzünden hayata veda etti. Diğer ülkelerdeki rakamlar da bunlara yakın. Son 10 ayda COVID-19’dan dünyada ölenlerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Vaka sayısı ise 90 milyon civarında. Teselli, iyileşen 50 milyon hastada. İnanılmaz ürkütücü rakamlar Türkiye’yi 7. sırada gösteriyor.

Pandemi rakamlarını toplarsak her gün dünyada aslında onlarca uçak kazası yaşanıyor gibi. COVID-19 canavarının kurbanlarını maalesef kanıksadık. Ekranlarda her gün her ülkede rakamlar yansıyor. Ülkemizde günde ortalama 200 kişi hastanelerde ölüyor. Sadece rakamlara bakıp bir gün öncesi ile karşılaştırıyoruz. Biraz da günlük vaka sayısına göz atıyoruz. Aşı beklentimiz asap bozuyor.

COVID-19 ile yatıp COVID-19 ile kalkıyoruz. Onunla hep burun burunayız. Çok şükür maskelerimiz var. Yabancı medyayı izliyorum. 62 kişinin öldüğü uçak kazası haberi bir anda salgından hayatını kaybedenlerin önüne geçti. Oysa dünyada günde sanki uçaklar arka arkaya düşüyor, düşmekte ve düşecek. Uçak kazaları toplu ölümü beraberinde getirse de COVID- 19 kadar acımasız olamaz. Zaten pandemi, havayollarının elinde bulunan uçakların yüzde 67’sini etkiledi. Umarız uçak kazaları 2020’deki gibi parmakla sayılacak kadar az olur.

Fotoğraf: AFP

 

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS