Reha Erus Reha Erus

Uçmaya aşermek

06.11.2020 Cuma | 12:00

Pandemi yolculuk kısıtlaması nedeniyle en son  geçtiğimiz4 Şubat’ta İstanbul’dan Milas – Bodrum havalimanına uçmuşum.

Oysa havacılık deyimi ile ‘Frequent Flyer’im yani sık uçanım. Aylardan beri uçağa binmedim. Üstelik çok seviyorum. Mesleğim gereği yıllarca gerek kısa gerekse uzun menzilli uçuşlardan çok keyif aldım. Eşimde uçmayı çok seviyor. Özellikle deniz aşırı seyahatlarda yan yana koltuklarda oturup tadını fazlasıyla çıkartırdık.

Yukarıda ki başlığı yani ‘Uçmaya Aşermek’i Hürriyet Gazetesinin Pazar ekinde konu ile ilgili Melis Çalapkulu’nun yazısından aldım. Güzel bir incelemeye imza atmış. Covid -19’dan çok olumsuz etkilenen bence havacılık sektörü oldu. Bir çok havayolu iflas etti veya iflasın eşiğine kadar geldi. O dev şirketler patır patır dökülüyor. Devlet yardımına muhtaçlar. Özellikle Amerikan ve Avrupa’nın belli başlı havayolları çoktan havlu attı. Küçükleri ise zaten ortadan kayboldu.

Tabii benim gibi sık uçan ve özellikle iş insanı yolcular göklerde olamama sıkıntısı yaşıyor. Hiçbir yere gitmeyen bir uçağın kabininde koltukta oturarak, kemerleri bağlayarak sadece klasik yemek ikramının servis edilmesini beklemek için birlerce lira verirmiydiniz hiç? 

Bazı havayolları bunu denediler ve biletler kısa sürede tükendi. Kimi havayolu ise  dahada ileriye giderek fahiş sayılabilecek bilet fiyatlarına havada beş altı saatlik uçuşlar düzenledi. Havalimanından kalktıktan sonra ülkenin gökyüzünde yemekli bir tur. Uçma tutkunları bedeli ne olursa olsun bu tür artık nostaljik sayılabilecek kısa yolculuklara aşırı rağbet göstermeye başladılar.

Yerde yatan uçakları böyle kullanma yolunu seçen havayolları da girerek artıyor. Bir Japon havayolu şirketi uçağı havalandırmadan  aprondayken dünyanın belli başlı kentlerine götürüyor. Koltuk arkası ekranına gidilecek kentle ilgili şehir turu görüntüleri yansıtılırken ve anonslar yapılırken yine o ülkenin yemekleri servis ediliyor. İki saatlik bu sanal yolculuk için 1.000 Türk Lirasını gözden rahatlıkla çıkartanlar var.

Eğer Türkiye’de bir havayolu şirketi bu uygulamayı başlatırsa mutlak ilk yolcular arasında eşim ve bende yer alırız.

Bu arada dünyanın bazı kentlerinde emekliye ayrılmış uçakları restoran haline getirmek bir kaç yıldır revaçta. Roma yakınlarında yıllardır restoran servisi yapan bir DC -7 uçağı var. 4 aylık rezervasyonları doluymuş.

Sevgili Melis Çalapkulu yazısında Tekirdağ’da bulunan Uçak Restaurant’ta kente özgü köfte yemeyi öneriyor. 65 yaş üstüne yolculuk yasağı olmasa çoktan oradaydım!    

                 

 

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS