{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Üniversite öğrencilerine ıstakoz ziyafeti

03.11.2022 Perşembe | 17:20

Geçtiğimiz 31 Ekim’de Amerika’da Cadılar Bayramı her yıl olduğu gibi coşku ile kutlandı. Tesadüf New York’taydık. Manhattan’ın ünlü caddeleri cadı kostümleri giyenlerle doluydu. Çılgınca dans ediyor insanları korkutmak için bağırıp çağırıyorlardı. Millet gerçekten eğleniyordu.

Cadılar Bayramı demişken New York, New Jersey, Massachusetts, Connecticut, Maine, Rhode Island, New Hampshire gibi eyaletlerde ülkenin en itibarlı üniversite ve kolejleri bulunmakta. Harvard, MIT, Brown, Princeton, UMass, UConn, Columbia gibi.

Cadılar Bayramında bu gibi prestijli üniversiteler öğrencilerine çok özel menüler hazırlıyorlar. Örneğin eşimin kuzeni Eren’in okuduğu UMass’ta ki menüde ıstakoz da yer almış. Tabii yanında et yemekleri de bulunuyor. Menü zengin ve Müslüman öğrenciler için helal yemekler de düşünülmüş.

Bir an kendi ülkemde üniversite öğrencilerinin yemek konusunda maddi açıdan da çektikleri sıkıntıları düşündüm ve içim sızladı. Amerikalılar üniversite öğrencilerinin çok iyi beslenmeleri gerektiğini sık sık hatırlatıyorlar. Buna göre beslenme uzmanları öğrenciler için özel menüler hazırlıyorlar. Geleceğin iş insanlarının eğitimli ve sağlıklı olması onlar için çok önemli. Ama arada özel günlerde öğrenci menüsüne ıstakoz eklemek te hoş bir ziyafet şenliği.

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS