Reha Erus Reha Erus

Venedik 79 ve Can Yaman

12.09.2022 Pazartesi | 17:03

İsterdim ki jüri başkanı Julianne Moore ve üyeleri etki altında kalmadan, siyasete bulaşmadan karar versinler.

Venedik Film Festivali’nin yarışma bölümündeki sonuçları beklendiği gibiydi. Jüri Özel Ödülünü kazanacak isim daha başında belliydi. Cafer Pahani’nin ‘No Bears’ yapıtı İran’da cezaevinde bulunan yönetmene destek ve dayanışma mesajıydı.

Elbette bir İtalyan filmi de ödül almalıydı. Luca Guadagnino’nun ‘Bones and All’ eseri 9 dakikaya yakın alkışlandı ve milli gururun ötesine sarkarak ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne layık görüldü. Jüri bundan sonra gerçek görevine soyundu ve hak edenler kazandı.

Örneğin Avustralyalı Cate Blarnchett ‘Tar’ filminde canlandırdığı orkestra şefi rolü ile daha şimdiden Oscar’a göz kırparken ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü hakkıyla aldı.

İrlandalı Colin Farrel ‘The Banshees of Inisherin’ filmindeki kusursuz dramatik oyunu ile tam 13 dakika alkışlandı ve sonuçta ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçildi.

Colin Farrell’den söz etmişken burada Can Yaman’ı gündeme getirmek istiyorum. Can Yaman özellikle İtalya’da bir fenomen oyuncu. Silvio Berlusconi’nin kanalı ‘Canale 5’ te yeni dizisi ‘Viola Come Il Mare’ ay sonunda ekranlara gelecek. Can Yaman Venedik Film Festivali’ne ödül almak için geldi. Üstelik Colin Farrel ile aynı gün. Her ikisi de birkaç saat aralıkla Lido Adası’ndaki ‘Excelsior’ otelinin iskelesine Cris Craft türü deniz taksisiyle yanaştı.

Can Yaman’ın hayranları iskele etrafını doldurmuştu ve akın akın Venedik’ten geldiler, Türk oyuncuya sevgi gösterisinde bulundular, bol bol selfie çektiler. Demek istediğim Colin Farrel pek bir gölgede kaldı. Can Yaman, festival bünyesinde yer alan ‘Filming Italy Best Movie Achievement’ etkinliğinde ‘En İyi Uluslararası Aktör’ ödülünü aldı. Kırmızı halıda rol arkadaşı ve sevgilisi Francesca Chillemi ile boy gösterdi. Medya, Can Yaman’ın smokinine taktı ve 10 üzerinden 5 notunu verdi.

‘Altın Aslan’ ödülü bu yıl bir belgesele gitti. Oscar ödüllü yönetmen Laura Poitras’ın ‘All the Beauty and the Bloodshed’ ile başkan Julianne Moore ve jüri üyelerini büyüledi. ‘Gümüş Aslan’ı ise Alice Diop’un ‘Saint Omer’ adlı yapıtı kazandı.

Başkan Alberto Barbera gelecek yıl 80. si düzenlenecek büyük sinema şöleninde sürprizlerin yaşanacağını şimdiden ilan etti.

Diğer Yazıları

Hayvanları neden sevmiyoruz?

Yarın, yani 4 Ekim ‘Dünya Hayvanları Koruma Günü’ ve maalesef ülke olarak biz hayvanları pek koruyamıyoruz. Evcil hayvanlar miyavlar ve hav havların ev arkadaşlıklarının ne denli sağlıklı olduğunu bilsek te genelde onları hayatımızda bir engelmiş gibi görebiliyoruz. Bugün batıda özellikle çocuğu olan aileler evlerine mutlak ya kedi ya da köpek alıp beslemeyi bir şart olarak görüyorlar. Kafeste yaşayan kuşlar da olabiliyor. Bu konuda bir çok etkin üniversite insan -hayvan ilişkilerini inceliyor ve özellikle evcil hayvanların faydalarını sıralıyor. Bu dostların eve huzur getirdiği, sevgi ve neşe aşıladığı bilimsel araştırmalarda ön plana çıkıyor.

Devamını Oku 03.10.2022

Rusların Alanya’sı

Geçtiğimiz hafta Alanya’daydım. İlçe sonbaharda yaz günlerini fazlasıyla yaşıyor. Bütün oteller, moteller, resortlar ağzına kadar dolu. Şehir merkezinde adım atılacak yer yok. Ben oradayken en az 16 bin kadar Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberlikten kaçarak Antalya ve Gazipaşa havalimanına inen uçaklarla özgürlüklerini adeta tattılar. Alanya sanki Rusya’nın bir ilçesi haline gelmiş.

Devamını Oku 30.09.2022

Hoş geldin Neo Faşizm

Sürpriz oldu mu? Kesinlikle hayır! Beklentinin ötesinde oy alarak (%26.3) İtalya’da faşizmi hortlatan aşırı sağcı ‘Fratelli d’Italia’ (İtalya’nın Kardeşleri) partisi lideri Giorgia Meloni büyük bir olasılıkla ülkesinin ilk kadın Başbakanı olacak.

Devamını Oku 26.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS