Sercan Şipka Sercan Şipka

'Kin-Ball' dünyada 3 takımın aynı anda kazanmak için mücadele ettiği tek takım spor branşı!

12.09.2021 Pazar | 09:21

Dünya’da tüm spor branşları; takım sporları ve bireysel sporlar diye 2’ye ayrılır. Takım sporlarında da hepimizin bildiği gibi, genelde 2 takımın mücadelesini izleriz. Fakat Dünya’da ‘Kin-Ball’isminde 1 spor branşı var ki, aynı anda 3 takım kazanmak için mücadele veriyor. Bu spor branşının bir de Türkçe adı var: 'Kardeşlik Topu'. Gelin bu haftaki köşe yazımda, ‘Kin-Ball’ branşını hep birlikte detaylıca öğrenelim.

Kin Ball Oyununun Tarihçesi

Dünyada ilk kez 1986’da Kanadalı beden eğitimi profesörü Mario Demers’in girişimiyle hayata geçen Kin-Ball, 1.22 metrelik dev bir topla oynanan farklı bir takım sporudur. Takım çalışması, iş birliği, entegrasyon ve sportmenliği aynı potada eriten Kin-Ball, zaman içinde dünyanın pek çok noktasında popüler olan bir Spor dalına dönüştü.

Kin- Ball oyun felsefesi olarak; akrabalık ve kardeşlik temalarının üzerinine kurulmuş bir oyundur. Hatta bu branşın Türkçe kelime anlamı da Kardeşlik Topu’dur.

Kin-Ball Nasıl Oynanır?

Yaklaşık 27 ülkede, 4 milyon kişi tarafından sevilerek oynanan Kin-Ball, sakatlanma riski açısından çok az ihtimal taşıdığı için sokak ortasında, parklarda, bahçelerde, plajda kısacası uygun zeminli her yerde rahatlıkla oynanabiliyor. Topun dış malzemesi çok sağlam olduğu için kolay kolay patlamıyor. Kin-Ball’un mucidi Mario Demers, bu spor dalını tasarlarken toplumsal kardeşliğe ve birlikteliğe de atıfta bulunmuş. Kin-Ball’u farklılaştıran en önemli detaylardan biri de oyunun, çabuk karar verebilme mekanizmasını geliştirmesi ve yön duygusunu güçlendirmesi. Oyunun kurallarına gelecek olursak;

Kin-Ball oyununun en önemli amacı rakiplerden daha fazla puan elde etmek. Oyun, takımlardan birinin topa vurmasıyla başlıyor. Servis atmak için dördüncü oyuncu, ‘omnikin’ diyerek takımlardan birinin rengini söyleyip topa vururken, kalan üç oyuncu da topu tutuyor. Rengi söylenen takım, topu yere değmeden yakalamak zorunda. Eğer başarılı bir şekilde yakalarsa, servis atma hakkı da takıma geçiyor. Eğer, top yere değerse diğer iki takım, birer puan alıyor ve topu tutamayan takım servis kullanıyor. Resmi oyunların her biri 15 dakikalık, 3 periyottan oluşuyor. Eğer skorlar eşit ise bir kazanan olana kadar oyun devam ediyor. Servisi kullanan kişi, topa 2 eliyle birden vurmalı ve top en az 8 feet (2.44 metre) uzağa gitmeli. Aynı kişi, üst üste iki kez servis kullanamıyor. Rengi söylenen takımın oyuncuları kafaları hariç vücutlarının her bölgesiyle topu kontrol edebilme şansına sahip. Rengi söylenen takım, topa değdikten sonra top dışarı giderse o takıma faul kararı veriliyor. Eğer servisi atan kişi topu dışarı atarsa da takım faul alıyor.
Türkiye’de ve Dünya’da Kin-Ball

Kin-Ball oyunu, her ne kadar dünya tarihi açısından eski bir spor branşı olsa da, ülkemiz Türkiye’deki tarihi pek eski değildir. Kin-Ball ilk defa 2000’li yıllarda Üsküdar Amerikan Lisesi’nde oynanmıştır. Ardından Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde bu oyun kendine yer bulmuştur. Sonrasında da birçok üniversitenin, spor bilimleri fakültelerinde Kin-Ball oyunu ilgi görmeye başlamıştır. Günümüzde birçok üniversitenin Kin-Ball takımları bulunmaktadır.

Kin-Ball oyunu, Dünya’da 18 ülkede federasyonu kurulmuş bir spor branşıdır. 27 ülkede de 4 milyon kişi tarafından sevilerek oynanmaktadır. Kin-Ball branşının en popüler olduğu ülkeler; Kanada’nın yanı sıra Çin, Belçika, Almanya, İspanya, Fransa, Danimarka, Finlandiya, Hong Kong ve Japonya’dır. Kin-Ball oyunu, fair-play üzerine kurulu bir spor branşı olduğu için olimpiyat sporu olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. 2030’lu yıllarda da ‘Kin-Ball’, IOC tarafından, olimpiyatlarda olimpik branş olarak kabul edilmesi bekleniyor.

sercansipka@gmail.com

Diğer Yazıları

Floor Curling: ‘Çocuklar, Gençler ve Yaşlıların Birlikte Oynayabildiği Yeni Bir Spor Branşı’

Sizlere, ‘dünyada son zamanlarda bir spor branşının epey popüler hale geldiğini ve bu spor branşında da 3 neslin aynı anda yarışabildiğini’ söylesem; eminim birçoğunuz böyle bir şeyin ancak ‘Squid Game’de olabileceğini düşünürdünüz. Fakat bu bahsettiğim spor branşı gerçek ve ismi de Floor Curling. Bu spor branşı her ne kadar yeni bir spor branşı olsa da, aslında birçoğunuzun bir şekilde haberdar olduğu Curling branşıyla çok iç içe bir branş. Gelin şimdi Floor Curling branşını yakından tanıyalım.

Devamını Oku 17.10.2021

Hado: ‘Gerçek Dünya ile Sanal Dünyayı Birleştiren Spor Branşı’

Size, birileri birkaç yıl önce şöyle bir şey deseydi: ‘’Bir spor branşı düşünün, bu spor branşında hem sanal bir ortamla baş başa kalacaksın hem de bu karşılaştığın sanal ortamda gerçek fiziksel performans göstererek efor sarf edeceksin.’’ Herhalde bu sözleri duyduğunuzda ilk tepkiniz, galiba çok Star Wars filmi izlemişsiniz cevabı olurdu. Fakat son zamanlarda, popüler olmaya başlayan, ‘Hado’ isminde bir spor branşı var ki; tam da gerçek dünya ile sanal dünya arasında adeta bir köprü olmuş durumunda. Gelin şimdi bu yeni neslin spor branşı olan Hado hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 03.10.2021

Hurling: 4 Branşın Karışımı Olan Spor Dalı

Bu haftaki köşe yazımda; sizlere, tarihi milattan önce 13.yüzyıla dayanan İrlanda’nın milli sporu olan ‘Hurling’ branşını tanıtacağım. Hurling branşı her ne kadar eski bir tarihe sahip olsa da günümüzde İrlanda dışında, Dünya’da yeni bilinen bir spor branşıdır. Bu branşın popüler olmasını sağlayan en önemli etmen ise, dünyada en çok bilinen: futbol, ragbi, hokey ve lakros gibi 4 branşın karışımı gibi bir şey olmasıdır. Gelin şimdi hurling branşını daha detaylıca öğrenelim.

Devamını Oku 26.09.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS