Sercan Şipka Sercan Şipka

Segway Polo: ‘Kralların Sporunun, Teknolojiyle Beraber Yeni Neslin Spor Branşına Dönüşmesi’

24.10.2021 Pazar | 16:12

Dünyada 'kralların sporu' diye bilinen poloyu hepimiz bir yerlerden mutlaka duymuşuzdur. Bilmeyenler için de polo sporundan kısaca bahsetmek istiyorum. Polo oyunu, safkan at üzerinde 4'erli iki takım oyuncularının, ellerindeki özel oyun sopalarıyla, 10 santimetre çapındaki bir topa vurmalarıyla oynanıyor. Peki bu haftaki köşe yazımın konusu olan ‘Segway Polo’ branşı nasıl oynanıyor? Gelin bu branşı detaylıca öğrenelim.

Segway Polo Branşı Nedir?

Segway Polo, at polosuna benzer bir spordur, ancak bu sporda oyuncular at yerine, bir Segway PT'ye binerler. Segway PT, iki tekerlekli, kendi kendini dengeleyen, pille çalışan bir elektrikli araçtır (PT, Kişisel Taşıyıcı anlamına gelir). Bu Spor, Bay Area Segway Meraklıları Grubu üyelerinin, bu sporu ilk kez 2004 yılında oynamasından sonra popülerlik kazanmıştır.Segway Polo Branşı Nasıl Oynanır?

Bu spor branşında kurallar; bisiklet polosu ve at polosundan uyarlanmıştır. Beşer oyuncudan oluşan iki takım tokmaklarıyla topa vurur ve topu diğer takımın kalesine sokmaya çalışır. Oyun futbol sahasındaki gibi yeşil çim zemin üzerinde oynanır.

Sahanın ölçüleri; 200 fit (61 metre) x 128 fit (39 metre) olarak belirlenir. Oyunda yer alan kaleler ise; 8 fit (2,4 metre) genişliğinde ve 5 fit (1.5 metre) yüksekliğindedir. Bir Segway Polo maçı, polo'da "chukkers" olarak bilinen 8 dakikalık dört çeyrekten oluşur.

Top, tokmakla veya oyuncunun vücudunun herhangi bir kısmıyla veya Segway ile vurulabilir, ancak yalnızca tokmak kullanılarak yönlendirilebilir. Bir oyuncunun vücudunun herhangi bir bölümünden veya Segway'den yanlışlıkla gol olmadıkça gol atılamaz.
Segway Polo Branşı’nın Dünya’da Yaygınlaşması

Henüz icat edilmesinden 20 yıl bile geçmemesine rağmen Segway Polo, dünyada birçok geleneksel spor branşlarından daha hızlı bir şekilde popülerleşmeye başlamıştır. Her ne kadar bu sporu takip edenler tarafından, Segway Polo Amerika’da oynanan bir Silikon Vadisi sporu olarak nitelendirilse de günümüzde; Almanya, İsveç, Avusturya, Barbados, Lübnan, İngiltere, Hollanda ve İspanya gibi ülkelerde de oynanmaya başlamıştır. Hatta bu ülkelerde Segway Polo takımları kurularak, çeşitli turnuvalar düzenlenmektedir. Bu gelişmeler üzerine ‘Uluslararası Segway Polo Birliği’ (ISPA), Segway Polo'nun resmi yönetim organı olarak kurulmuştur. Bu branşa ait dünya genelindeki tüm organizasyonlar, bu kuruluşun yönetimi ve yönlendirmesiyle yapılmaktadır.

sercansipka@gmail.com

Diğer Yazıları

Sporun mucizelerine inanın

Bu haftaki köşe yazımda, belki de ileride filmlere konu olacak bir sporcunun hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Hangi branşı yaparsanız yapın, 20 yaşına kadar eğer bir spor branşında müsabaka yapacak seviyeye gelemezseniz, o spor branşında profesyonel anlamda ilerlemeniz çok zordur. Ama bu haftaki köşe yazıma konu olan Milan’ın futbolcusu Junior Messias, bu örneklemenin dışında bir hikayeye sahip oldu. Gelin şimdi Junior Messias’ın sıradışı hikayesini hep birlikte öğrenelim.

Devamını Oku 28.11.2021

Unicycle Hockey: ‘’Tek Tekerlekli Sirk Bisikletiyle Oynanan Eğlenceli Polo Sporu’’

Spor denince; genelde bir takımın diğer takımı yenmesi ya da bir kişinin diğer kişiye karşı üstünlük kurması akla gelir. Lakin günümüz dünyasında, spor denince akla ilk gelen nasıl daha çok eğlenebiliriz oluyor. İşte Unicycle Hockey branşı da, tam bu mantıkta ortaya çıkmış bir spor branşı. Şimdi gelin, bu eğlenceli spor branşını yakından tanıyalım.

Devamını Oku 21.11.2021

Hemsball: "Her Yaştan İnsanın Sporu, Milli Sporumuz"

Dünya’da popüler olan spor branşlarının, ilk nasıl bulunup ve nerede oynandığını hepimiz merak etmişizdir. Peki şunu hiç düşündünüz mü, acaba Türkiye’de icat edilip, oynanan bir spor branşı var mı? Sizi hiç yormadan, bu sorunun cevabını hemen vermek istiyorum. Evet var! Bu branşın adı: Hemsball. 2011 yılında icat edilen bu spor branşı, her yıl 13 Kasım’da da Dünya Hemsball Günü’nü kutluyor. Bu sene düzenlenen kutlamalara ben de davet edildim. Ve bu branşı yerinde gözlemleme şansına sahip oldum. Gelin bize ait olan bu Hemsball branşını yakından tanıyalım.

Devamını Oku 14.11.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS