Serhan Karasu Serhan Karasu

Köpeğiniz sizi neden dinlemez?

22.11.2020 Pazar | 09:06

Çoğu zaman, insanlar, köpeklerinin kendilerini neden dinlemediğini anlamazlar. Etraftaki başka köpekler sahiplerine uyarken, sizin köpeğiniz sizi hiç umursamıyor gibi görünebilir. Aslına bakarsanız bunun birden fazla nedeni olabilir. Bakalım bu nedenlerden hangileri size tanıdık gelecek.

Liderlik eksikliği

Köpekler kurtlardan türemiştir ve sürü hayvanlarıdır. Sürüde her zaman bir lidere ihtiyaç duyulur. Eğer siz köpeğinize liderlik yapmazsanız bu durumda köpeğiniz içgüdüleri nedeniyle liderliğe soyunur ve insanların dünyasında liderlik yapmak bir köpek için mümkün değildir. Bu durumda köpeğinizin kafasının karışması çok doğaldır.

Yanlış ödül kullanımı

Köpeğin hangi ödüle tepki vereceğini bulmak eğitimde önemlidir. Bazı köpekler mamaya tepki verirken, bazı köpekler ise oyuncağa ya da topa çok daha fazla duyarlıdır. Elbette mama ile çalışırken, çalıştığınız mamanın köpeğinizin damak zevkine uygun olması da önemlidir. Köpeğinize ödül vermek ona rüşvet vermek değildir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Doğru zamanda vereceğiniz ödüller aranızdaki bağı sıkılaştıracak ve ödül vermediğiniz zamanlarda da köpeğinizin sizi dinlemesini sağlayacaktır.

Sabırsızlık

Köpeğinize, istediklerinizi yaptırmak için, önce, ona bunu öğretecek sabra sahip olmanız gereklidir. Köpeğinizin, Türkçe bilmediğini unutmamalı ve ondan bir şeyleri istemeden önce bunu ona öğretmelisiniz. Öğrendiği zaman bile, köpeğinizden sabrı esirgememelisiniz. Oyun alanından çağırdığınız köpeğinizin, size 3 kere gelmeyip 4. seferde gelmesi sizi kızdırıyorsa, ona bağırdığınız taktirde bu, köpeğinizin bir sonraki sefer daha çabuk gelmesini sağlamaz, tam tersi sizden korktuğu için gelmemesine neden olur. Bir köpeğin düşüncelerinin çok daha basit olduğunu ve içinde bulunduğu ana odaklandığını unutmayın.

Kararsızlık

Bir köpek için, sahibinin sabır ve kararlılığı, onun liderliğinin en büyük kanıtıdır. Bir sahip olarak yapmanız gereken şey bir karar verip, onu uygulamaktır. Örneğin, köpeğiniz sofraya atlıyorsa bu tekrarlayabilir. Sabırla, aynı şekilde, ona pes etmeyeceğinizi göstermeli ve bıkıp usanmadan onu ikaz etmelisiniz. Ya da misafirlerin üzerine atlayan bir köpeğiniz varsa onu engellemenin yolunu bulup, bu konuda kararlı bir şekilde devam etmelisiniz.

Köpeğinizi şımartmak

Köpeğinize çocuğunuz gibi davranıyorsanız hata ediyorsunuz demektir. Köpeklerle çocuklar farklıdır. Çocuklar zamanla büyürler ve onlarla konuşarak onlara doğruyu ve yanlışı anlatabilirsiniz. Köpekler ise, öğrendiklerini şartlanmayla öğrenirler ve alıştıkları şeyleri devam ettirmek isterler. Yavruyken yatağınız almaya başladığınız bir Danua, büyüyüp yatağa sığmadığı zaman, onunla konuşarak bu durumu ona anlatmanız pek mümkün olmaz.

Gereksiz ödül kullanımı

Köpeğinize ödül vermenizin doğru bir uygulamadır ancak ödül, ödül olarak verilmelidir, tıpkı size maaşınızın maaş olarak verildiği gibi... Eğer biri işe gitmeseniz bile size maaşınızı veriyor olsaydı muhtemelen çok fazla çalışmazdınız. Köpeklerde de durum farklı değildir. Eğer, köpeğinizi sürekli ödüle ve sevgiye boğuyorsanız, onun, sizin için bir şeyler yapmasını bekleyemezsiniz.

Zaman ayırmamak

Eğer köpeğinize gerekli zamanı ayırmıyorsanız, aranızdaki bağ zamanla zayıflayacaktır. Köpekler bir robot değildirler. Onlarla, oyunlar oynamalı, uzun yürüyüşlere çıkmalı, parklara gitmeli, sahillerde yürümelisiniz. Yürüyüş, bir köpekle sahibini birbirine bağlayan en büyük aksiyondur. Köpeğinize, sizi gördüğü zaman sevinmesi, sizi dinlemesi için, nedenler vermelisiniz.

Sağırlık

Düşük bir ihtimal gibi görünse de, birçok yavru köpek sahibi köpeğinin aslında sağır olduğunu çok geç öğrenir. Eğer yavru bir köpeğiniz varsa ve çağırdığınızda dönüp bakmıyor, seslere hiç tepki vermiyorsa, bu ihtimali de göz önünde bulundurmalısınız.

Eğitim eksikliği

Köpeğinizle eğitim yapmak, işlerin, çok daha hızlı ilerlemesini sağlar. Eğitim, hem köpeğinize kuralları anlatmanız için, hem de onunla sosyalleşip aranızdaki bağı kuvvetlendirmeniz için harika bir yoldur. Elbette profesyonel bir eğitim çok zevkli ve çok yaralıdır fakat imkânlarınız bunun için yeterli değilse bile, kendi çabalarınızla köpeğinizle eğitim çalışmaları yapmak, ortaya harika sonuçlar çıkarabilir. Bunun için faydalı kaynakları keşfedip köpeğinize uygun eğitim programını kendiniz oluşturabilirsiniz.

Aşırı beklenti

Bir köpek sahiplenirken, bilgi edinin ver gerçekçi olun. Köpek sahibi olmanın, zevkli yanları olduğu kadar zorlukları da vardır. Yavru köpekler sık sık tuvaletlerini yaparlar ve bunların çoğu da yanlış bölgelere olur. Dişleri kaşınır ve kemirme ihtiyacı hissederler, hem de kemirdikleri şeyin basit bir tahta parçası mı, yoksa halı mı olduğuna bakmadan. Köpekler; üzerinize atlamayı, sizi yalamayı, hatta bazen dişlemeyi severler. Yalnız kaldıklarında ağlayıp havlayabilirler ve enerjileriyle sizi oldukça yorabilirler. Bütün bunlara kendinizi hazırlamalı ve köpeğinize doğru davranışları öğrenmesi için zaman tanımalısınız.

 

Diğer Yazıları

Köpek Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir köpek sahiplenirken, sadece dış görünümüne göre karar vermek, sizinle 10 senenin üzerinde hayatını paylaşacak bir canlıyı seçmek için çok da doğru bir yol olmayacaktır. Irk özellikleri, karakter, enerji seviyesi gibi maddelere önem vermek, hem sizi daha iyi bir sahip yapacak, hem de köpeğinizi daha mutlu etmenizi sağlayacaktır. Başarılı bir köpek seçimi için, kendi hayat şartlarınızın nasıl olduğu çok önemlidir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey, sahipleneceğiniz köpeğin hangi enerji seviyesinde olduğudur. Unutmayın ki enerjisini atamayan bir köpek, mutsuz ve sorunlu bir köpek hâline dönüşür. Yüksek enerji seviyeli köpekler yoğun egzersiz ihtiyacı duyarken, daha düşük enerjili köpekler rutin yürüyüşlerle tatmin olacaktır.

Devamını Oku 18.11.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS