{$ day.Temps.HighTemp $} °
Serhan Karasu Serhan Karasu

Köpek eğitimi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

23.05.2021 Pazar | 15:16

Köpeğinizle eğitim yapmanız, ona doğru davranışları öğretmeye çalışmanız harika bir davranış olsa da bunu yaparken birçok insanın doğru sandığı yanlış bilgilere maruz kalmanız da çok olası… Genel geçer doğru sandığınız şeylerin çok da doğru olmadığını bilmek sizi şaşırtabilir.

Köpeğim tuvaletini çabuk öğrendi, çok zeki…

Sanılanın aksine, tuvalet eğitiminin köpeğinizin zekâsı ile hiçbir ilgisi yoktur. Aslına bakarsanız her ne kadar adına tuvalet eğitimi dense de, tuvalet eğitimi köpeğinizde doğru alışkanlığı oluşturmakla ilgilidir. Yani tuvalet eğitimi vermek yerine tuvalet alışkanlığı oluşturmak denmesi çok daha doğru olacaktır.

Kızarak tuvalet eğitimi daha çabuk olur

Köpeğiniz yanlış yere tuvaletini yaptığında ona kızmak, bağırmak, hatta şiddete başvurmak tuvalet eğitimini kısaltacağına çok daha fazla uzatacaktır. Köpekler, özellikle de yavruyken çok kırılgan bir psikolojiye sahiptir. Anlamayacakları bir konuda onlara kızıp bağırmak çoğu zaman davranış bozuklukları oluşturur. Köpekler ilişkilendirerek öğrenirler. Bu, sizin ona kızdığınız zaman bunu yanlış bir şeyle ilişkilendirebileceklerini de gösterir. Örneğin, tuvaletini halıya yaptığı için kızdığınız bir yavru köpek, bu davranışı sizin yanınızda tuvalet yapması ile ilişkilendirirse, sizin görmediğiniz zamanlarda tuvaletini yapmaya çalışmasına yol açabilir. Sizin yanınızda tuvalet yapmaya korkan bir köpeği dışarıya çıkıp dolaştırırken tuvaletini yapmaya başlaması çok uzun sürecektir. Bu tarzda şiddet içeren davranışlarla verilen tuvalet eğitiminde, kendi kakasını yemeye kadar giden sorunların oluşması çok mümkündür.

Köpek eğitimi 6. ayda başlar

Bir köpeğin eğitimi, köpek eve geldiği an başlar. Köpek eğitimi sadece bir köpeğe numara öğretmekten ibaret değildir. Köpek eğitimi doğru alışkanlıkları köpeğinize öğretmek demektir ve bu da köpeğiniz ne kadar küçükse o kadar kolay olacaktır.

İlerleyen yaşlarda artık eğitim olmaz

Her yaşta köpeğinizle eğitim yapabilirsiniz. Köpeğinizin yaşı elbette önemlidir. Tıpkı bir çocuğun dil öğrenmesi ile 50 yaşında bir insanın dil öğrenmesi gibi iş zorlaşabilir ya da beklenti azalabilir ancak az ya da çok eğitimin muhakkak faydası dokunacaktır.

Kafes eğitimi zalimliktir

Kafes eğitimi tüm dünyada tuvalet alışkanlığı ve davranış oluşturmada kullanılan modern bir yöntemdir. Tıpkı bir bebeği gözetimsiz bırakamadığınız gibi köpeğinize de doğru davranışları öğretene dek fazla serbestlik vermeniz onun zararına olacaktır. Kaldı ki, köpekler, in hayvanlarıdır. Kendilerini güvende hissettikleri güvenli ve kapalı bir alan mental olarak onlara iyi gelecektir. Elbette kafes eğitimi, köpeğinizi bir kafese kapatıp saatlerce onu yalnız bırakmak demek değildir. Kafes eğitimi, köpeğinizi yavaş yavaş kafese alıştırıp ona kafesi sevdirmenizle başlar.

Çekiştirme oyunu köpeğimi agresif yapar

Birkaç durum dışında çekiştirme oyununun böyle bir zararı yoktur. Tam tersine yavrular birbirleriyle çekiştirme oyunu oynayarak büyürler. Köpekler dişlerinin basıncını bu oyunla çok daha rahat öğrenecektir. Böylesine zevkli bir oyun u köpeğinizden esirgemek yerine ona zamanla “bırak” komutunu öğretmeniz çok daha doğru olacaktır.

Bazı ırklar eğitim alamaz

Irkların elbette kendilerine göre özellikleri vardır. Bu, onların eğitilebilirliklerini de kapsar fakat ırk özellikleri dışında birçok faktörün bu konuya etkisi vardır. Irk özelliklerinde eğitilebilirliği çok düşük olan bir köpek eğitime gayet yatkın olabilirken tam aksi de söz konusu olabilir. Önemli olan köpeğinizi motive edecek doğru ödülü bulabilmektir.

Köpeğimi yatağa ya da kanepeye alırsam kendini benden üstün görür

Köpeğinizin günlük yaşamda sizinle yatması ya da kanepede sizinle oturmasının üstünlük taslamakla alakası yoktur. Önemli olan bu davranışı isteyip istemediğinize başından karar verip ona göre davranmanızdır. Eğer köpeğinizin sizinle yatmasını istiyorsanız bunda bir sıkıntı yok ancak eğer yavruyken köpeğinizi yanınızda yatırıp büyüyünce bunu elinden alırsanız köpeğiniz kendisini haksızlığa uğramış ya da tehdit edilmiş olarak görebilir. Bu yüzden istediğinize en başından karar verip köpeğinizi buna göre eğitmeniz en doğrusu olacaktır.

Diğer Yazıları

Yavru köpek ne zaman sahiplenilmeli?

Eğer yavru köpeğinizi anne altından sahiplenebilecek kadar şanslıysanız, onu doğru zamanda almak sizin elinizde demektir.

Devamını Oku 15.12.2021

Köpekler için oyun ve oyuncak seçimi

Yavru köpeğinizin oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, onun karakter gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Köpeklerin, insanlarla birlikte oyunlar oynaması önemlidir. İnsanlarla oyun oynamaya alışmış bir köpeğin sosyalliği, sadece köpeklerle oynamaya alışmış olan bir köpeğin sosyalliğinden çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize bir oyuncak atıp, onun bu oyuncakla oynamasını beklemek yerine, onunla kaliteli zaman geçirecek şekilde birlikte oynamayı tercih edin.

Devamını Oku 21.10.2021

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS