{$ day.Temps.HighTemp $} °
Serhan Karasu Serhan Karasu

Poodle ırkı özellikleri

09.01.2021 Cumartesi | 15:02

Yıllar boyunca popülerliğini koruyan bir ırk olan Poodle ırkı, günümüzde de en çok sevildiği dönemlerden birini yaşıyor. Boyutlarına göre; standart, minyatür ve toy olarak 3’e ayrılan bu ırkın genel özelliklerine ve karakter yapısına yakından bakalım.

 

Kökeni çoğu insan tarafından Fransa olarak düşünülen Poodle’ların, esasen Almanya’da üretildiği düşünülüyor. İlk üretilen boyut olan Standart Poodle’lar suya dalıp av getirmeleri için üretilmişlerdir. Daha sonra biraz daha ev köpeği olarak üretilen boyutlardaki Poodle’lar da oldukça iyi yüzücülerdir diyebilir. Yıllar öncesine dayanan klasik Poodle tıraşının da asıl amacı eklem yerlerini soğuk sudan korumaktır.

Poodlelar’ın boyutları küçüldükçe enerji seviyeleri de düşer. Standart Poodle orta-yüksek seviye enerjili bir köpek olarak kabul edilebilirken Toy Poodle’lar düşük enerji seviyeli köpeklerdir. Elbette hemen hemen her köpekte olduğu gibi onların da yavruluk zamanları sahip için yorucu ve oyunla dolu zamanlar olacaktır.

Karakter olarak Poodle’lar boyut fark etmeksizin sevgi dolu köpeklerdir. Zeki ve eğitime yatkın bu köpekler, çocuklarla ve insanlarla iyi anlaşırlar. Poodle’lar genelde sessiz, çok havlamayan köpeklerdir. Eğitim kısmında ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çekingen yapılarını önceden bilip, sosyalleşme ve eğitime erken zamanda başlamaktır. Sahiplerine olan düşkünlükleri ve hassas yapıları yüzünden zaman zaman yalnızlık anksiyetesi gibi sorunlarla baş etmeleri gerekebilir. Komut ve numara öğrenmeye, yüksek zekâları sayesinde çok müsaitlerdir ancak bu yüksek zekâ eğer tutarlı bir eğitimle desteklenmezse kendilerini eğlendirecek kötü alışkanlıklara da çok çabuk meyledebilirler.

Poodle’ların en güzel özelliklerinden biri de hipoalerjenik köpekler olarak kabul edilmeleridir. Elbette diğer köpekler gibi onlar da alerjen içerebilir fakat bu başka ırklara göre oldukça düşük seviyededir. Poodle’lar tüy dökümü konusunda sorunsuz köpekler olmalarına rağmen tüy bakımı oldukça önemlidir. Tek kat ve kıvırcık tüyleri, düzenli tarama ve tıraş gerektirir.  Gözaltlarında biriken çapak gün aşırı temizlenme ister.

İyi bir Poodle sahibi olmak için, köpeğinizin bakımına ve eğitimine dikkat ederken aynı zamanda günlük egzersizlerini de aksatmadan köpeğinize enerjisini atacak kaliteli zamanı ayırmanız gerekir. Aksi hâlde zekâsıyla ünlü bu ırk, kendisine sizi yoracak uğraşlar edinebilir.

Diğer Yazıları

Yavru köpek ne zaman sahiplenilmeli?

Eğer yavru köpeğinizi anne altından sahiplenebilecek kadar şanslıysanız, onu doğru zamanda almak sizin elinizde demektir.

Devamını Oku 15.12.2021

Köpekler için oyun ve oyuncak seçimi

Yavru köpeğinizin oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, onun karakter gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Köpeklerin, insanlarla birlikte oyunlar oynaması önemlidir. İnsanlarla oyun oynamaya alışmış bir köpeğin sosyalliği, sadece köpeklerle oynamaya alışmış olan bir köpeğin sosyalliğinden çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize bir oyuncak atıp, onun bu oyuncakla oynamasını beklemek yerine, onunla kaliteli zaman geçirecek şekilde birlikte oynamayı tercih edin.

Devamını Oku 21.10.2021

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS