Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Asena Akan ve Tanju Eren’den “Hep Böyle”

18.06.2022 Cumartesi | 13:49

Yaz mevsiminin varlığını giderek pekiştirdiği ve takvim yapraklarını birer birer kopardığımız günlerde müzik piyasasında da yeni üretimlerle yeni mevsimin ilk günlerini yaşıyoruz. Müzik yavaş yavaş yazlıklara, sahillere ve kumsallara taşınmadan evvel duygularımızın hayatın koşturmacaları arasında nerede ve nasıl barınabildiğine dair bir üretimin bizi düşündürdüğünü görüyoruz.

Bestecilikten söz yazarlığı, vokal – enstrüman ile icradan yorumculuğa kadar müziğin tüm evrelerinde üretimin içerisinde olan çalışmalarıyla tanınan Asena Akan’ın; besteci, aranjör, prodüktör, ses mühendisi ve multienstrümanist Tanju Eren ile işbirliği sonucu ortaya kıymetli bir müzik projesi çıktı.

Derin ve kırılgan sözlerin, sade ve samimi melodilerle buluşup downtempo – trip hop ve etnik elektronik formda aktığı bir müzik yapan ikili ortak ilk çalışmaları “Hep Böyle” ile dinleyiciyi buluşturdu. “Hep Böyle” aşkı, hem acı hem de mutluluğu barındıran karşıt duyguların bir araya gelmesiyle tarif ediyor. Uçların, geçişlerin, kırılmaların ve benzer duyguların yoğun ve hızlı yaşandığı aşkın evreleri şarkının da ritmine uyum içerisinde dahil edilmiş.

Şarkıyı dinlerken aşkın çeşitli hallerini hissediyorsunuz. Tüm zorluklara rağmen, evrensel olan ve her yönüyle insanı besleyen bu duygunun güzelliğine vurgu yapılıyor. Hikayeyi asıl özel kılan; ikilinin diğerinin ne yaptığını bilmeden neredeyse aynı şarkıyı yaratmış olmaları. Bu güzel tesadüf ya da benzer ruhların telepatik gücüyle oluşan iki ayrı yaratımın buluşmasıyla “Hep Böyle” doğuyor.

5 yaşında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda keman eğitimiyle başladığı müzik hayatında sadece müziğe değil psikolojiye de ilgi duyarak eğitim alan Asena Akan’ın sesiyle hayat verdiği parçanın düzenlemesi de Tanju Eren’e ait. Sabih Cangil Prodüksiyon (SCP) etiketiyle yayınlanan şarkının video klip yönetmenliği Tanju Eren ve Ege Erkol gerçekleştirdi.

Yeni mevsimin duyguları da ısıttığı günlerde samimi hislerin samimi şarkılarla bir uyum yakalayarak hayatlarımızda “bir an mutluluğuna” eşlik etmeleri temennisiyle…

Yeni mevsime ve yeni üretimlere…

Diğer Yazıları

Merve Durceylan’dan “Kendi Cenazem”

Güneşli günlerin ritimlerde de kendini hissettirdiği günlerin başlangıcında enerjinin, hareketin ve hayatın daha da hızlandığını görüyoruz. Yaz mevsimi yeniliklerin, denemelerin ve yeni başlangıçların mevsimi… Yeni mevsimin ilk ayında da yeni üretimlerle birçok sanatçı dinleyicilere yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Devamını Oku 25.06.2022

Müziğin kültürler arası kesişimi – Üç Hisar

Her coğrafyanın kendine dair kültürel kodları bulunduğu gibi sanata ve müziğe yaklaşımlarında da sanatsal kodların toplumsal olarak geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Doğu – Batı medeniyetlerinin kesişim noktasındaki coğrafyamızda müziğimiz de tarihsel yolculuğu içerisinde bu kesişimden istifade etmiştir. Bu sebeple günümüze kadar sanatçı ve toplulukların üretimlerinde kendi kültürümüzün izlerini gördüğümüz gibi farklı kültürlerin, medeniyetlerin izlerini görmek mümkündür.

Devamını Oku 10.06.2022

Afrodit’in Çocuğunun İdealleri – Vangelis 

Bahar’ın sonu müzik için de kıymetli bir yaşamın sonuyla birlikte geldi. Sadece kendi ülkesinde değil, dünya çapında müzikal çalışmalarıyla adından söz ettiren Vangelis’in yaşamının sona ermesi müzik adına son derece büyük bir kayıp… Mitoloji, astronomi, sinema gibi disiplinlerin izlerinin bulunduğu çalışmalarını ilgililerle buluşturmuş olan Vangelis geride kıymetli bir müzikal miras bırakıp gökyüzündeki parıltılı yıldızların arasına karıştı. 

Devamını Oku 03.06.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS