{$ day.Temps.HighTemp $} °
Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Kapalı Kapılar Ardındaki Duygular - Sercan Candemir’den Muazzam Bir İhtimalsin

12.03.2023 Pazar | 09:04

Kapana sıkışmış hayallerin arasında kendimize yeniden başlamak için saklanacak yeni boşluklar bulmaya çalışıyoruz. Sıkıştığımız kapan canımızı yaksa da vazgeçmiyoruz. Çünkü hayat ihtimaller dehlizinde umudun varlığını bizlere öğretti. Öğrenilen ihtimaller üzerine inşa ettiğimiz yeni hayaller bir gün kapana sıkışacak olsa da onları gerçekleştirme ümidini korumak belki de en kıymetli mücadelemiz…

Öğrenilmiş ihtimaller üzerine melodilerin yazılıp, kırılmış kabuğumuzdan sıyrılarak hayatlarımızda edindiğimiz acı tecrübelere rağmen ayakta kalmaya çalıştığımız şu günlerde sanatın ve müziğin kıymetini daha da net bir biçimde görüyoruz. Müzisyenlerin üretimden kopmaması tıpkı diğer iş kollarının üretim formlarına devam etmesi gibi oldukça elzemdir. Müzisyen ürettikçe kayıplara, korkulara ve kargaşaya rağmen bizlere dinlenecek bir bahçe sunuyor. Bu bahçede kendi melodi salıncağımızda gökyüzüne doğru kendimizi bırakıp gerçeğin acı yanından bir nebze olsun uzaklaşabiliyoruz.

Meydanın değil sokağın, kalabalığın değil yalnızlığın ve en önemlisi yaşananların aktarıldığı çalışmalarıyla tanıdığımız Sercan Candemir son çalışması “Muazzam Bir İhtimalsin” ile tüm ama ile başlayan cümlelere rağmen sığındığı duyguları hissettiren bir şarkı ile dinleyiciyi selamlıyor. Kapalı kapılar ardında hislerimizle baş başa kalırken yaşanan yalnızlığın hissedildiği melodilerde Sercan Candemir, indie-rock formatındaki çalışmasıyla dinleyiciyi bireysel özlemlerini sorgulamaya yönlendiriyor.

Sözü ve müziğinin yanı sıra vokal, gitar ve tüm dijital enstrüman kayıtları ile mixing çalışmalarının tamamı Sercan Candemir’e ait olan “Muazzam Bir İhtimalsin” uzun yolculukların, ihtimallerin, varsayımların, düşüncelerin irdelendiği her an başucu şarkısı olacak bir değere sahip…

Bu zor günlerde üretimlerin de, bu üretimleri duyurmanın da müzisyenler için zor olduğu aşikar. Fakat müzik devam ettikçe umutların sönmediği, ihtimallerin devam ettiği de bir gerçek… Üretimler devam etmeli ki her yeni günde bizler de yeniden başlayacak enerjiyi kendimizde bulabilelim. Bu zamanlarda her insanın yeni güne başlarken kendinde bir motivasyon aradığını düşünürsek yeni üretimlere bu manada büyük görevler düştüğünü de belirtmeliyim.

Sercan Candemir son yıllarda solo üretimleriyle adından söz ettirmeyi başarmasının yanında “Muazzam Bir İhtimal” ile bizleri uzun bir yolculuğa davet ediyor. Zorlu dönemeçlerle boğuştuğumuz şu günlerde sakin bir yolculuğun hepimize iyi geleceğini umuyorum.

Umuda, ihtimallere ve duygulara…

Diğer Yazıları

Fuat Tuaç: “Bu Albümde Kendi Göç Hikayemi Anlatıyorum”

Son yıllarda müzikal üretimleriyle ülkemizi Kanada’da temsil eden Fuat Tuaç ile müzik kariyerinin başlangıcını, müziğe dair hislerini, Kanada’ya taşınma ve alışma sürecini ve son albüm projesi ile beraber göç olgusunun birey ve toplumdaki yansımalarını konuştuk.

Devamını Oku 19.03.2023

Melek Büyükçınar: “Müzik Ruhla Yapılan Bir İş Olmasının Yanı Sıra Başlı Başına Bir Bilim Alanıdır”

Çocukluk yıllarından itibaren aile geçmişinin de aktarımıyla müzikle iç içe bir şekilde müzikal kariyerinin temellerini atan Melek Büyükçınar son yıllarda hem akademik hem de üretim anlamında kendi çizgisini belirleme yolunda ilerliyor. Bu yolculuğun keskin hatlarından biri geçtiğimiz az vizyona giren Bursa Bülbülü filmi oldu. Filmde Ata Demirer ile birlikte şarkıları seslendiren Melek Büyükçınar sesiyle filmdeki atmosfere ayrı bir tat kattı. Melek Büyükçınar ile müzik kariyerini, Bursa Bülbülü filmini ve geleceğe dair planlarını konuştuk.

Devamını Oku 05.03.2023

Felaketlerin arasında müzik

Herkes Titanic batarken neden müzisyenlerin durmadığını sorar. Oysa bilenler durumun farkındandır. Müzik durmamalı, sanat icra edilmeli ve paniğe mahal verilmemelidir. Sanatın ve sanatçının kıymeti de burada yatmaktadır…

Devamını Oku 26.02.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS