Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Kartal Uluslararası Çocuk Edebiyatı Festivali ve Masal Plakları

18.09.2022 Pazar | 09:13

İlk kez hayal kurduğunuzda kaç yaşındaydınız? Belki uçurtmanızın gökyüzünde bulutların arasında süzüldüğü yahut dönme dolapta arkadaşınızın gülümseme sesleri arasında kurdunuz ilk hayallerinizi… Belki de yatağınıza uzanıp tavana bakarken ya da bir masal kitabının kahramanlarını düşlerken hayaller alemine daldınız… Sonuç olarak her insan hayal ettiği yaşam uğruna mücadele eder fakat birçok insan bu mücadele esnasında çocukluk hayallerinin dışına çıkar. Oysa o yaşlarda kurulan hayallerin sınırları yoktur.

Günümüzün dijitalleşen ve buna bağlı olarak hızlanan dünyasında çocukların da hayalleri giderek hızlanıyor. Düşün dünyalarında kurdukları hayallerin ardından yeni bir hayale sarılıp onu benimseme sürelerinin kısaldığını gözlemliyoruz. Bu da çocukların tüketim toplumunun temel sorunlarıyla nasıl örtüşen bir süreç geçirdiğinin ispatı oluyor.

12 Eylül Pazartesi günü okulların açılmasının yanı sıra Kartal Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Çocuk Edebiyatı Festivali’nin üçüncü günüydü. Şahsım da etkinliğin üçüncü gününde “Eğlenceli Tarih Sohbeti” programıyla geleceğimizin temellerini atacak çocuklarımızla buluştum. Rönesans’tan Mustafa Kemal Atatürk’e uzanan toplumsal haklar, aydınlanma, sanatın kıymeti ve çizgi filmler ile tarihsel karakterler arasındaki bağlantıları konuştuk. Birbirimize kattıklarımız, enerjilerin geçişi ve etkinliğin hazırlanış sürecinde belediyenin ve personellerin gösterdiği titizlik verimli bir festival sürecinin yaşanmasına olanak sağladı.

Programım sonrası Kartal Belediyesi Masal Müzesi’ni gezme fırsatı yakaladım. Çocukluğumda okuma fırsatını eriştiğim masal kitaplarının kahramanlarıyla ilgili eğitici ve eğlenceli bir envantere sahip olan müzeyi dolaşırken kendi çocukluğum ve kurduğum hayallerle ilgili olarak tekrar düşünme fırsatı yakaladım. Ruhumda bir yerlerde hala barınan duyguları tazeleme adına müzede gerçekleştirdiğim bu gezinti beni motive etti. Hayatımın her anına eşlik eden melodilerin fiziksel yansıması olarak müzede karşıma çıkan masal plakları ve kasetleri de bu hususta bir araştırmanın temelini oluşturdu.

Plak devrinde ülkemizde belirli plak şirketlerinin vasıtasıyla çeşitli isimler tarafından seslendirilen masalları dinlerken hayallerim arasında Masal Müzesi’nde tekrar gezme hissini yakaladım. Bu his doğru rastlantıların insanı yeni arayışlara dair motive etmesi yönüyle oldukça kıymetliydi.

Ülkemizin ilk kadın yönetmenlerinden biri olan ve hazırladığı “Çocuk Eğlenceleri Antolojisi” ve “Çocuk Tiyatrosu” ile tanınan Nuran Şener; “İbiş ile Memiş”, “Şımarık Prenses”, “Karagöz – Hacivat (İyi Komşu)”, “Karagöz – Hacivat (Kış Hazırlığı)”, “Nasreddin Hoca”, “Türkücü Tekir” masallarını seslendirmiştir. Bu çalışmaların hepsi ayrı birer plak olarak Milliyet Kültür Kulübü’nün öncülüğünde ve KAOB işbirliği ile yayınlanmıştır.

Bu konuya yoğun bir eğilim gösteren bir başka plak şirketi de Aras olmuştur. Nurfer Aksan ve Diler Türkmenoğlu’nun “Pisicik – Telefon”, Tijen Yasa’nın “Akıllı Kirpi – Keloğlanın Şansı”, Suat Taşer’in “La Fontaine’den Masallar”, Ender Gürol’dan “Pinokyo – Kahraman Terzicik ve Dev”, “Oduncunun Çocukları – Kurt ile Yedi Keçi”, “Talihli Memiş – Prenses ile Bezelye” ve Nurfer Aksan’dan “Doğum Günün Kutlu Olsun – Tay” masalları Aras etiketiyle yayınlanmıştır.

Tiyatro tarihimizin önemli isimleri arasında yer alan Metin Serezli de “Bremen Mızıkacıları” ve “Altın Prenses” masallarını seslendirip, Melodi Plak şirketinden yayınlamıştır.

Ezgi Plak etiketiyle yayınlanan “En Güzel Masallar” plağında masalların seslendirmesini radyoculuk kariyeriyle tanınan Solmaz Sporel gerçekleştirmiştir. Plakta yer alan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüce” ile “Haylaz Tombalak” masallarının müziklerini Yalçın Tura yaparken “Parmak Çocuk” masalının müziğini ise İlhan Mimaroğlu yapmıştır.

Tarihsel süreç içinde isimleri hafızamızda yer etmiş isimlerin masal plaklarında da karşımıza çıkması masalların kuşaktan kuşağa aktarılması ve her aktarımda da kıymetinin artmasına dair önemli bir gerçeği tekrardan bizlere hatırlatıyor.

Bırakalım çocuklarımız hayal kursunlar. Hayal kurmanın sorumluluğunu, güzelliğini ve yaşamlarına katacağı hisleri deneyimlesinler… Çünkü hayat masallar gibi bitmese de hayal ettiklerimizi gerçekleştirebilecek fırsatları bizlere sunuyor. Yeter ki hayal halatımızı sımsıkı tutalım…

Çocuklara, hayallere ve masallara…

Diğer Yazıları

Hayatın Motifleri – Elif Çağlar’dan Only of Me

Bazen güneşin açtığı bazen de soğuk rüzgarların esip yağmurlara öncül olduğu sonbahar mevsiminin kendini hissettirdiği bu günlerde dünyanın kendine ait motifleri hissetmek ve bu motiflerin güzelleştirdiği tabiat renklerini görmek mümkün. Hayatlarımızın kargaşasının içinde bir mola verip bu renkleri görmek günümüzün de renklenmesine eşlik edecektir.

Devamını Oku 02.10.2022

Kendini Duyma Yolculuğu: Özlem Akpınar Yiğit’ten Ses Ver

Yaşam seyahatinde gördüğümüz birçok sahnenin zihnimizde bıraktığı anı sarmalında vakit geçtikçe derinlerde kalan anıların silinmediğini ve duyguların da desteğiyle hep diri kaldıklarını görürüz. Bu süreçle birlikte yaşamın bizlere sundukları karşısında da ikilem yaşarız. “Ben kimim?” Bu soru yüzyılımızda en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Bu soruya yanıt arama yolculuğu da yaşam seyahatinin en önemli virajlarından biridir.

Devamını Oku 25.09.2022

Esin Aydıngöz: “Kuracağınız Dengenin Asıl Belirleyicisi Öncelikleriniz”

Son yıllarda yurtdışında ülkemizi başarıyla temsil eden müzisyenlerimizden biri olan Esin Aydıngöz ile gerçekleştirdiği projeleri, müzikal kariyerini ve geleceğe dair planlarını konuştuk.

Devamını Oku 11.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS