Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Merve Durceylan’dan “Kendi Cenazem”

25.06.2022 Cumartesi | 14:21

Güneşli günlerin ritimlerde de kendini hissettirdiği günlerin başlangıcında enerjinin, hareketin ve hayatın daha da hızlandığını görüyoruz. Yaz mevsimi yeniliklerin, denemelerin ve yeni başlangıçların mevsimi… Yeni mevsimin ilk ayında da yeni üretimlerle birçok sanatçı dinleyicilere yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Üretim temelinde bir gözlem havuzunu barındırır. Günlük hayatlarımızın kendine has günlük kaygıları arasında yaşadığımız koşturmacalar, bireysel acelelerimiz bizleri yaşamsal olgulardan kimi zaman uzaklaştırıp endişe alemine hapsedebiliyor. Bu durumdan silkinip kendimize gelebilmek için kimi zaman bir tetikleyicinin varlığına ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyacı bazen yeni bir şarkı bizlere sağlayabiliyor.

Alternatif müziğin başarılı isimlerinden olan Merve Durceylan geçtiğimiz günlerde “Kendi Cenazem” çalıştırmasını dinleyiciyle buluşturdu. Ritmi, ironi dolu sözleriyle dikkat çeken şarkının sözleri de kendisine ait. Merve Durceylan yeni çalışmasını “Şarkıyı yazarken hayata dair kararlar alıp uygulayamadığım ve kendimi sosyal olarak izole olmuş hissettiğim anlardaki farklı ruh hallerinden ilham aldım. Bu şarkının en iyi tanımı ‘deliliğe dair bir melodram’ olurdu. Absürt ve bir o kadar da gerçek düşünceler etrafında dans etmek bazen insana iyi geliyor.” sözleriyle anlatıyor.

İnsan hayatın gerçeklerini tanımlamak için bazen uç noktadan açıklamalara ihtiyaç duyar. “Kendi Cenazem” sözleriyle bazı gerçekleri en uç noktada hissettiriyor. Bu bağlamda çalışma; günlük hislerin, öfkenin, kalabalığın, yalnızlığın, delirmenin gözlemlendiği, dinleyiciye de aktarılmaya çalışıldığı bir çalışma olmuş.

“Kendi Cenazem” aynı zamanda Merve Durceylan’ın iki yaşamından da izler barındırıyor. Bir hukukçu olarak hayatın zorlu mücadeleleri, insanın yaşam formundaki temel ihtiyaçlarından adalet ve hak mücadeleleri ve bunların üretim sürecine kattığı bir gözlem altyapısı... Bu altyapı da bir müzisyen olarak Merve Durceylan’ın çalışmasında izler bırakmış.

2013 yılından beri müzikal üretimlerini sürdüren sanatçıya bu çalışmasında düzenlemede Kerem Çakıroğlu, gitarda da Emre Yılmaz eşlik etmiş. “Kendi Cenazem” bana göre Merve Durceylan’ın biriktirdiği gözlem havuzunun sadece başlangıcı. O gözlemlerin arasından daha nice görülecek hayatlar, yaşananlar ortaya çıkacaktır.

Yeniliğe, yeni üretimlere ve gözlemlere…

Diğer Yazıları

Yeniden Doğuş – Kurban’dan Gülümse

Yaşadığımız her günde öğrendiğimiz ve karşımıza çıkanlarla hayat, deneyim daracığımıza bir çentik ekler. Tecrübelerimizin artması hayat yolculuğumuzun başlayan her yeni gününde bizlere yeni fırsatlar tanır. Fırsatlar da yeni tecrübeler için bir başlangıç noktası oluşturur. Her insan hayatında birkaç kez yeniden doğar. Kimi zaman isteyerek kimi zaman da hayatın ona sunduğu bir şart olarak… Müzik ve topluluklar da edindikleri tecrübeler ve yaşamın onlara sunduğu şartlar vesilesiyle kendi içlerinde birkaç kez yeniden doğuş fırsatı yakalarlar. Bizler de kimi zaman bu yeniden doğuş anlarına tanıklık ederiz.

Devamını Oku 06.08.2022

Işığın Daimi Yolcusu - İlhan İrem

Yaratılışından beri gökyüzünü merak eden ve yıldızları, ışığı gözlemleyen insanlar gökyüzündeki her hareketin yaşantıya dair bir işaret barındırdığına inanmışlardı. Güneşin, ayın ve yıldızların gözlemlenerek, kayıt alınarak tarihe bir not düşülmesi bu notların eskileriyle karşılaştırılarak bir sonuç aranması da bu yüzdendi. Işık hızlıydı, merak uyandırıyordu ve eşsizdi. İnsan hep ışığa ilgi duydu. Göz kamaştırıcı, solmayan ve düşleri zenginleştiren ışığa… Geçtiğimiz günlerde müziğimizin ışık hızını hedeflemiş, düşün ve ruh dünyasında sınırları zorlayan bir his insanını yitirdik. İlhan İrem fiziksel olarak aramızda olmasa da ışığın daimi yolcusu olarak şarkıları ve düşünceleriyle bizlerle olmaya devam edecektir.

Devamını Oku 30.07.2022

Bir Yeniden Yorum Hikayesi – İsmail Karayün’den Sen Türküler Söyle

Müzik sürprizlerle doludur. Kimi zaman yeni bir şarkı keşfederiz kimi zaman da eskilerde, hatıralarda kalan bir şarkı farklı bir sesle yeniden hayat bulup karşımıza çıkabilmektedir. Müziğin kendini bu bağlamda hep dinamik tutarak karşımıza sürekli yeni örnekler sunması da oldukça kıymetlidir. Günümüzde farklı tartışmalara da konu olan yeniden yorumlama meselesi doğru ses tonu, doğru şarkı ve döneminin izlerini yitirmediği takdirde bir Simurg’un küllerinden doğup yeniden kanat çırpışı gibi melodilerini dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Devamını Oku 23.07.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS