{$ day.Temps.HighTemp $} °
Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Tekniğin Ahenkle Uyumu – Unrelica’dan Heaven Has Come

27.11.2022 Pazar | 09:25

Doğa ile insanın birbirini keşfetme yolculukları insanlığın yeryüzündeki yaşamsal faaliyetlerinin ilk yıllarından beri devam etmektedir. Bu devamlı keşif macerasının içerisinde gözlem, duyu ve algılamanın etkisi insan kanadında oldukça kıymetlidir. İnsan doğayı keşfettikçe doğa ile arasındaki sınırları kaldırmayı ve doğa ile arasındaki uyumu daha da net bir şekilde görebilmeyi öğrenmektedir.

Doğadan gelen insanın giderek toplumsal ve bireysel olarak doğadan uzaklaşması da asıl ait olduğu unsura sırt çevirmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü insanın ruhu reddedilemeyecek biçimde doğa ile uyumlu ve doğaya bağımlıdır.

Teknik imkanların yeni yüzyıl içerisinde gelişimi müziğin hızlı üretimi ve tüketimi arasında yine hızlı bir döngüyü de beraberinde getirmiştir. Bu döngü hızının içinde üreticiler de bazen duraksamayı, gözlemi, açık duyuları ve algı molalarını azaltmak zorunda kalmaktadır. Bu da teknik ile ahenk arasında sağlanabilecek değerli bir uyumun ulaşabilir olmasına engel olmaktadır.

Çocukluğundan beri müziğin gizemli yönlerini keşfetme dürtüsünü içinde diri tutan Unrelica, yüzyılın başından beri müzikal kariyerinde çeşitli topluluk ve projelerle üretim hayatını sürdürdü. Müzikal kariyeri boyunca müziğin içindeki bilinmezliği keşfetme yönünü pekiştirerek zaman içinde akademik çalışmalara girip solo kariyerine odaklandı. Aynı süre zarfında Müzikoloji okumaya ve Kent, Popüler Kültür ve Karnavalesk alanında yüksek lisans yapmaya başladı. Bu sürecin devamında da müzik, ahenk ve teknik arasında uyumu fark etti. Bu durum bireysel yalnızlıkların giderek arttığı pandemi ve karantina sürecinde sanatçının doğanın sesleri, doğal sesler ve teknik seslerin doğru vokal sesleriyle beslenmesi ile “Heaven Has Come” albümünü tamamlamasını sağladı. Kariyerinin ilk bireysel albümü olma özelliği olan bu çalışma Tamar Records üzerinden ve GRGDN Müzik desteğiyle tüm dijital platformlar aracılığıyla dinleyici ile buluştu.

Albümü kişisel ve prematüre kıyametlerimize kaldırılan bir kadeh olarak tanımlayan Unrelica; kutsal emanet, yadigar ya da kalıntı gibi anlamlara gelen ‘’relic’’ kelimesini olumsuzlayarak oluşturduğu ismini, müziği için de bir tanım olarak görüyor. Albüm ortaya çıkış sürecinde de Burcu Güler, Cüneyt Cansever, Zeynep Köken, Burak Ataş, Gizem Akkoyunoğlu ve Nur Ural gibi isimlerin emeği bulunuyor.
Bireyin duygusal çöküşleri, yükselişleri ve yansımalarının aktarıldığı çalışmada doğa ve insan arasında ahenk ince bir titizlikle işlenmiş, doğal sesler ile insanın duygularının vokaller aracılığıyla aktarılması albümü dinleme hususunda keşif hazırlığında olanlara önemli bir motivasyon sağlamıştır.

“Heaven Has Come” albümü aktarımı, mesajları ve içindekilerle duyularına, hislerine ve sorgularına odaklanmak isteyen insanlar için önerilecek bir çalışma olarak son dönemin dikkat çeken çalışmaları arasında yer alıyor.

Doğaya, uyuma ve ahenge…

Diğer Yazıları

Duru Suyun Sesi: Fatih Çölgeçen’den Soğuk Uyku

Karanlıkların, korkuların, endişelerin böldüğü uykuların arasında insanın sığınağı düş raflarında saklanan melodilerdir. Bu melodilerin arasında birçok anlara dönülür, dönencenin içinde de yaşananlara dair analizler yapılır. Bu analizler kah iyi hissettirir kah hüzünlendirir insanı… İnsan onca düşün arasında kaygı kabuslarını biraz da geriye dönmek için görür belki de…

Devamını Oku 29.01.2023

Unutulmuş Sokakların Şiiri: Mavi Huydur Bende’den Zor

İkindi üstü gökyüzünde birikmiş bulutların arasından bizlere veda eden güneşi selamlar bazı duygular… Bu duygular üstü kapansa da geriye dönüp tekrar tekrar silinen dizelerin arasında yıpranmış sayfaya yeni bir dize yazmak gibidir. Unutulan, keşfedilen biraz da tekrara düşen…

Devamını Oku 22.01.2023

Canlı Ritimlerin Derin Kaybı: Jeff Beck

Yaşam döngüsünün içinde ilerledikçe insan kurduğu düzenin ilerleyen safhalarına geçiyor. Bu durum aynı zamanda insanı mutlak sonuna da yaklaştırıyor. Belki de yaşamın zirvesi ile ölümün arasındaki ince bağ da buradan kaynaklanıyor. İnsan yaşadıkça hayatı, hayatı yaşadıkça da ölüme uzanan bir girdabın içinde kendini derin bir suya teslim ediyor.

Devamını Oku 15.01.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS