Vedat Karabulut Vedat Karabulut

10 adımda geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki fark

23.02.2021 Salı | 12:15

Geleneksel Pazarlama ve Dijital Pazarlama arasındaki temel farklar aşağıda 10 madde halinde belirtilmiştir. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, pazarlama alanında birbirine yakındır. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, eksik kaldıkları noktaları yine birbirleri ile doldurabilmekte. Bir çok kurumsal firma da geleneksel pazarlama ve dijital pazarlamayı birlikte kullanmakta.

Teknolojinin gelişip sosyal medyanın hayatımıza iyice girmesi ile birlikte pazarlama yöntemleri de değişiklik göstermeye başladı. Dijital pazarlamanın gelişmesi ile birlikte de geleneksel pazarlama yerini dijital pazarlama bırakmaya başlamıştır.

1 ) Maliyet

Geleneksel pazarlamanın maliyeti dijital pazarlamaya oranla fazladır. Dijital pazarlamada ise reklam dışındaki tüm pazarlama faaliyetleriniz ücretsizdir. Bu yüzden viral pazarlama, dijitalde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.

Ayrıca daha düşük maliyetle daha çok kişiye ulaşılır.

2 ) İletişim

Geleneksel pazarlamada kaynaktan alıcıya şeklinde bir iletişim yöntemi vardır. Alıcı reklamı sadece dinler. Dijital pazarlamada ise iletişim çift yönlüdür. Reklamı gören “potansiyel ya da mevcut” müşteri anında geri bildirimde bulunabilir, soru sorabilir veya bir ürün satışı söz konusu ise satın alma davranışı gerçekleştirebilir.

3 ) Zaman Kavramı

Geleneksel pazarlamada kampanya kurgusu uzundur. Ayrıca herhangi bir yanlış yapıldığı zaman bu yanlışın giderilmesi de oldukça zaman alır. Dijital pazarlama ise kendini kolaylıkla yenileyebilir. Ayrıca anı yakalayan paylaşımlar ile de insanların dikkatini çekebilir.

4 ) Tüketici İletişimi

Geleneksel pazarlamada tüketici markaya e-mail, mektup ya da telefonla ulaşırken dijital pazarlama yöntemi ile ise tüketici reklamı görür görmez sosyal medya aracılığı ile yorum yapabilir. Geleneksel pazarlamada iletişim müşteri ile marka arasında iken dijital pazarlamada yapılan bir iletişim aynı anda birden fazla kişiye ulaşabilir.

5 ) Kapsam

Dijital pazarlama daha kapsamlı bir pazarlama yöntemidir. Çünkü her an her yerde müşterilere kolaylıkla ulaşır.

6 ) Kullanılabilirlik

Geleneksel pazarlama saatleri daha belirgindir. Dijital pazarlama ise internet sayesinde her yerde 7 gün 24 saat mümkündür.

7 ) Deneyim ve Zenginlik

Geleneksel pazarlama yaparken belirli kalıplara uyulması gerekir. Dijital pazarlamada ise yenilikler kolayca denenir. Farklı kurgular ile çeşitli kampanyalar düzenlenir. Etki alanı daha geniş olduğu için de farklı insanlara kolayca ulaşır ve aniden gündeme gelebilir.

8 ) Tüketici ile Marka Gözetimi

Geleneksel pazarlamada tüketici hakkı ve tüketicinin korunması oldukça önemlidir. Dijital pazarlamada ise müşteri ile farklı bir iletişim kurulur. Örneğin Twitter üzerinden yanlış etiket yapan bir müşteriye yaptığı yanlış hoş bir dil ile ifade edilebilir.

9 ) Çalışan Kişiler

Geleneksel pazarlamada halkla ilişkiler, pazarlama gibi departmanlar vardır ve çalışanlar bu tarz bölümlerde çalışır. Dijital pazarlamada ise sosyal medya bölümü ve ajanslar vardır çünkü reklamlar dijital ortam üzerinden yapılır.

10) Dil

Geleneksel pazarlamada dil daha resmi ve mesafelidir. Dijital pazarlamada ise daha samimi ve sıcak bir iletişim mevcuttur.
(Şahsi görüşümdür. Elbette her birey / şirket farklı olabilir.)

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,
Vedat Karabulut

Not: Kaynak olarak “Dijital Pazarlama Okulu” ndan destek aldım. Teşekkür ederim.
3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Diğer Yazıları

Sağlık turizminde dijital pazarlamanın etkisi

Global anlamda sağlıktan güzellik sektörüne kadar her alanda dijital pazarlamanın ön plana çıktığını görüyoruz. Bu bağlamda geliştirilen yeni stratejiler doğrultusunda sağlık sektörü de dijital mecralar ile hedef kitlesine ulaşmaya çalışıyor. Markalar Instagram, Facebook, TikTok, YouTube gibi farklı sosyal medya araçlarını kullanarak sponsorlu reklam veriyor ve sesini duyurmayı hedefliyor.

Devamını Oku 10.02.2021

Siber Güvenlik Nedir? Veri Güvenliğini Nasıl Sağlarız?

Günümüzde devletler için sınır, şirketler için genel merkez, kişiler için ise en az ev güvenliği kadar önemli bir hal alan "siber güvenlik" meselesi hala pek çok işletme ve birey tarafından gereken önemi göremiyor. Gün içerisinde onlarca verimizi dijital ortamlarda paylaşıyor, isteyerek ya da istemeyerek kayıt altına alıyoruz. Veri güvenliğini sağlayamadığımız durumlarda ise birey, şirket ya da devlet bazında büyük problemler ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Devamını Oku 07.01.2021

KVKK nedir, neden çok önemli?

Dijital dünyayla bu kadar iç içe olmadan önce kişisel verilerimizi sorgulamadan paylaşmaya alıştık ya da bir şekilde alıştırıldık. Ancak geriye dönüp baktığımızda bu gelişigüzel paylaşımların normal olmadığının da farkına vardık. Yani bu veri paylaşma alışkanlığımızın değişmesi gerektiği kanaatine vardık. Peki bu alışkanlığı değiştirmek nasıl mümkün olabilir? İşte Kişisel Verileri Koruma Kanunu tam da bu noktada devreye giriyor. Bu kanunun amacı; kişisel verilerini sorgulamadan, düşünmeden ve sonunun nereye varacağını hesap etmeden her yerde paylaşan bir birey yerine daha bilinçli olan bireylerin oluşmasını sağlamak ve gelecek nesillerde veri koruma kültürünü oluşturabilmek. Bu açıdan ele aldığımızda kişisel verilerin korunması birçok açıdan kritik bir öneme sahip.

Devamını Oku 25.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS