{$ day.Temps.HighTemp $} °
Vedat Karabulut Vedat Karabulut

Dijital pazarlamada data neden bu kadar önemli?

04.10.2022 Salı | 09:14

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında big datanın yeri ve önemi son derece mühim. Farklı kaynaklardan gelen bilgiler içinden alınan, analiz edilen, sınıflandırılan ve işlenebilir hale dönüştürülebilen veriler big data olarak adlandırılır. Büyük görevlerde kullanıldıkları için big data adını alan veriler, herhangi bir dijital ürünü ifade ediyor olabilir.

Big data kaynaklarını; banka hesapları, bloglar, e-ticaret siteleri, arama motorları, sosyal medya hesapları, web sayfaları, mail hesapları, sensörler, GSM operatörleri olarak sıralayabiliriz.
Big data, önemli ticari kararlar alma aşamasında hedefi on ikiden vurmayı sağlar.
Operasyonel ve kritik süreçlerin doğru ve akılcı şekilde organize edilmesini sağlar.
Müşterilerin istek ve şikayetlerini doğru ve yerinde anlayabilmeyi sağlar.
Maliyetleri olabilecek en düşük seviyeye düşürebilmeyi sağlar.

Peki bu denli önemli olan big data nasıl bulunur? Burada verilerin özellikleri devreye girer. Çeşitlilik, değer, hacim, hız ve doğruluk gibi özellikler değerlendirilir.

Hacim: Verilerin sadece kendi alanında değil güncel değerlendirmek kalıplarına göre de büyük hacimli olması gereklidir.

Çeşitlilik: Analiz konusu içinde yer alan veri çeşitleri ne denli çoksa netice de o denli nitelikli olacaktır. Kendi aralarında da dönüşüm sağlayabilmeleri gerekmektedir.

Değer: En önemli özelliklerden birisi de değerdir. Bir bilgi veri olarak değerlendirilmek için birbirinden farklı koşullarda da değerli olmalıdır. Eğer içeriğinde anlamlı hale getirilebilecek bilgi yoksa düzensiz bilgi yığını olmaktan öteye gidemez.

Hız: Her gün daha fazla bilgi dijital ortama geçiş yaptığından veri akışı ve analiz işlemleri belirli bir hızda yapılabilmelidir.

Doğruluk: Sahip olunan verilerin hepsi doğru bilgi değildir. Doğruluk payı olmayan veriler dikkate alınmamalıdır. Bu tip bilgiler big data olarak kabul edilemez. Bu yüzden doğruluk son derece önemlidir.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,

3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Diğer Yazıları

En iyi 15 Satış Ortaklığı (Affiliate marketing) Programı

20 yıl önce dijital pazarlamaya yani online’a gönül verdiğimde farklı isimlerle Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı pazarı mevcuttu. Geleneksel pazarlama bu işin piri idi. Nihayet yıllar sonra bu terim ile online olarak tanıştık ve ortaya her iki tarafı da memnun eden, bazen de hayal kırıklığına uğratan bir sistem çıktı. Gelin öncelikle Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı nedir ve nasıl yönetilir onu öğrenelim!

Devamını Oku 21.11.2022

Omnichannel & Multichannel; Çoklu kanallar arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz?

Ticaret veya dijital pazarlama ile uğraşıyorsanız, muhtemelen Omnichannel ve Multichannel’i illa ki duymuşsunuzdur. Her ikisi de müşterilerle etkileşim kurmak için birden fazla pazarlama kanalı kullanmayı gerektirdiğinden, uzman değilseniz farkı söylemek zor olabilir. Neden mi? Haydi okumaya devam edelim! Bununla birlikte, bunlar farklı terimlerdir ve tüccarların ve pazarlamacıların birbirinin yerine geçmek isteyebilecekleri nedenler vardır.

Devamını Oku 07.11.2022

Brand Week Istanbul 2022 başlıyor

Yılın en ilham verici haftası için hazır mısınız? Her sene olduğu gibi yine harika bir etkinliğe katılacağımdan dolayı mutluyum. Her etkinlikte olduğu gibi Brand Week Istanbul’da da olmak gerçekten ilham verici diye düşünüyorum. Bu sene yine konuşmacılar arasında değerli hocalarımız ve üstadlarımız da var. Dopdolu bir program akışı ile 5 gün boyunca bakalım bizleri neler bekleyecek. Pandemide duraklayan hayatımızda yeni başlangıçlar yapıyoruz. Bu yüzden, zaman şimdi sıfırlanma zamanı…

Devamını Oku 31.10.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS