{$ day.Temps.HighTemp $} °
Vedat Karabulut Vedat Karabulut

E-Ticaret ile sosyal medyada alışverişe dikkat!

21.03.2022 Pazartesi | 09:07

Peki bu alışverişler gerçekten ne kadar güvenli? Ürün ya da hizmet aldığınız alışveriş sitelerine olan güveni belirleyen ölçüt nedir? Gelin, bu konuyu ayrıntılarıyla ele alalım ve internet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat edeceğimizi değerlendirelim.

E-ticaret, bir hizmet veya ürün için internet üzerinden ticaret yapılmasını sağlayan bir alışveriş yöntemi olarak tanımlanır. Özellikle pandemi sürecinde alışveriş merkezleri ve mağazaların kapanmasıyla birlikte hem tüketiciler hem de satış yapan yerler, e-ticarete daha çok yöneldi. E-ihracat da bu artıştan nasibini aldı. Uygulamalar aracılığıyla gıda, giyim, teknoloji gibi birçok farklı alanda alışveriş yapılabiliyor.Alışveriş

Yapacağınız Web Sitesinden Emin Olun

İndirim ve kampanya haberleriyle tam bir tüketim çılgınlığının başladığından söz etmek mümkün. Tabii ki bu indirimler ne kadar gerçek, alışveriş yaptığınız siteler ne kadar güvenli, her birine kredi kartı bilgilerini girmeniz ne kadar doğru... Tüm bunlar ayrı ayrı tartışılması gereken sorular. Bu noktada tuzaklara dikkat etmeniz gerekir. Ürünü ya da hizmeti alacağınız web sitesinin gerçekten faaliyet gösteren bir mağazaya ait olup olmadığına, adres ve telefon bilgilerine, şikayet sitelerinde haklarında herhangi bir şikayet olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var.

Alışveriş yapmadan önce mutlaka bu siteden daha önce alışveriş yapmış olan kişilerin yorumlarını okumalı ve sosyal medyada araştırmalısınız. Eğer bir sorun olacağını düşünüyorsanız e-ticaret konusunda kendini kanıtlamış olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Bağlantınız Güvenli Olsun

İnternet mağazası ile bilgisayarınız arasındaki bağlantının güvenli olması, internette güvenli alışveriş için oldukça önemli bir kriter. Kişisel bilgisayarınız dışında, ortak kullanıma açık olan veya güvenilirliğinden emin olmadığınız bilgisayarlar üzerinden alışveriş yapmamalısınız. Bilgisayarınızda bir anti-virüs yazılımının olduğundan ve alışveriş yaptığınız sitenin güvenlik sertifikasına sahip olduğundan emin olmalısınız. Güvenlik sertifikasına sahip olan sitelerde, tarayıcı adres kutucuğunun olduğu yerde bir kilit bulunur ve buna tıklayarak bu bağlantınızın güvenilirliğini kontrol edebilirsiniz.

Ödeme Seçeneklerine Dikkat Edin

5G teknolojisi ile birlikte birçok mağazanın mobil uygulamasında tek bir tuşla ödeme yapabilmeniz mümkün hale geldi. Ancak bu durumun güvenliğinden emin değilseniz havale ya da EFT ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş yapacağınız site bunu mümkün kılmıyorsa, sanal kredi kartı kullanmayı veya kapıda ödeme seçeneklerini deneyebilirsiniz. Kredi veya banka kartı ile ödeme yapmanız gerekiyorsa muhakkak 3D Secure ile ödeme seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu sistemle banka üzerinden onay alabilir ve para tuzaklarına düşmemiş olursunuz. Ödemeyi gerçekleştirmeden önce mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formunu okumayı da unutmamalısınız.

Fatura ve Ödeme Bilgilerinizi Saklayın

Alışverişinizi gerçekleştirdiniz ve ürün size ulaştı. Yapmanız gereken ilk şey gelen ürünü kontrol etmek olsun. Kutuda satın aldığınızdan farklı bir şey varsa onu mutlaka faturası ile birlikte iade etmelisiniz. Fatura ve ödeme bilgileri ürünle ilgili sonradan yaşayabileceğiniz sorunlarda da size yardımcı olacağı için onları mutlaka saklamalısınız.

Sosyal Medyada Alışverişe Dikkat!

Birçok sosyal medya sayfası, büyük e-ticaret siteleri kadar güvenilir olmayabilir. Sosyal medyada alışveriş yaparken Instagram tuzaklarına, sahte hesaplara veya sahte ürünlere dikkat etmeniz, almadan önce söz konusu satıcıyı dikkatli bir şekilde araştırmanızda fayda var.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,

3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

 

Diğer Yazıları

Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın Geleceği: 2023 ve Ötesi

Dünya teknolojik gelişmeler açısından çok yol katetti ve yapay zeka da bunlardan biri. Pazarlamacılar da bunlardan yararlandı. İyileştirmeler, dijital pazarlama stratejilerinde yapay zekanın uygulanması. Tüm bunlar, tüketici ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlamak ve özelleştirilmiş müşteri deneyimleri sunmak için tasarlanmıştır.

Devamını Oku 05.12.2022

En iyi 15 Satış Ortaklığı (Affiliate marketing) Programı

20 yıl önce dijital pazarlamaya yani online’a gönül verdiğimde farklı isimlerle Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı pazarı mevcuttu. Geleneksel pazarlama bu işin piri idi. Nihayet yıllar sonra bu terim ile online olarak tanıştık ve ortaya her iki tarafı da memnun eden, bazen de hayal kırıklığına uğratan bir sistem çıktı. Gelin öncelikle Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı nedir ve nasıl yönetilir onu öğrenelim!

Devamını Oku 21.11.2022

Omnichannel & Multichannel; Çoklu kanallar arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz?

Ticaret veya dijital pazarlama ile uğraşıyorsanız, muhtemelen Omnichannel ve Multichannel’i illa ki duymuşsunuzdur. Her ikisi de müşterilerle etkileşim kurmak için birden fazla pazarlama kanalı kullanmayı gerektirdiğinden, uzman değilseniz farkı söylemek zor olabilir. Neden mi? Haydi okumaya devam edelim! Bununla birlikte, bunlar farklı terimlerdir ve tüccarların ve pazarlamacıların birbirinin yerine geçmek isteyebilecekleri nedenler vardır.

Devamını Oku 07.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS