Vedat Karabulut Vedat Karabulut

Native ve Hybrid Mobil Uygulamaları Nedir?

19.07.2022 Salı | 12:11

Hayatımıza girdiği günden bu yana birçok şeyi değiştiren akıllı telefonlar, teknoloji alanında önemli gelişmeleri de beraberinde getirdi. Buna bağlı olarak akıllı telefonlarda kullanılan mobil uygulamalar da hayatımızın bir parçası haline geldi. Tüm bu gelişmelerin ardından "mobil uygulama geliştiricisi" adında yeni ve son derece saygın bir meslek de ortaya çıktı.

Günümüzde çoğu girişimci, mobil uygulama konusundaki yaratıcı fikirlerinin teknolojik altyapısını oluşturarak onları pazarlama yolunda ilerliyor. Mobil uygulamalar, temel olarak native ve hybrid olarak ikiye ayrılıyor. Native ve hybrid mobil uygulamalar arasında bazı temel farklar bulunuyor. Uygulamayı kodlamaya başlamadan önce, geliştiricilerin tasarlayacakları mobil uygulamanın amacına ve kullanım maksadına uygun bir tercih yapmaları ve buna göre karar vermeleri gerekiyor. Ben bu yazımda native mobil uygulama konusunu geniş bir şekilde ele almaya ve değerlendirmeye çalıştım. Bu değerlendirmenin birçok kişiye yardımcı olacağını düşünüyorum.

Native Mobil Uygulama Nedir?

Native mobil uygulama, yalnızca bir işletim sistemi tarafından kullanılabilen uygulama anlamına geliyor. Bazı kaynaklarda "yerel uygulama" olarak da geçebilen bu uygulama türü; belirli bir cihaza ya da yazılıma özgü olarak tasarlandığı için, o cihaza ait yazılımsal ve donanımsal tüm kaynaklarla entegre bir şekilde çalışabiliyor.

Native mobil uygulamaları, daha dinamik ve hızlı çalışan uygulamalar olarak da tanımlamak mümkün. Örnek vermem gerekirse; sosyal medya uygulamaları, haber uygulamaları gibi sık sık kullandığımız çeşitli aplikasyonların çoğunluğunun native mobil uygulama örneği olduğunu söyleyebilirim.

Native Mobil Uygulamaların Avantajları

Native mobil uygulamalar, diğer mobil uygulamalara göre daha güvenilir olduğu için daha çok tercih ediliyorlar. Bu güvenirliği ise Play Store ve App Store gibi doğrulanmış uygulama mağazaları sağlıyorlar. Cihaz içerisindeki verileri uzaktan depolayabilen bu uygulamalar, HTML ya da Javascript gibi yazılım dillerini kullanıyorlar. Yüksek hız performansı ve son derece zengin bir kullanıcı deneyimi sunması ile firmaların marka değerine önemli ölçüde katkıda bulunuyorlar. E-ticaret sektöründe, web sitesine kıyasla native mobil uygulamalarda kullanıcıların daha fazla ürün incelediği biliniyor.

Native Mobil Uygulamasının Dezavantajları

Bu uygulamalarda her platforma özel yeni bir kod yazılması gerekiyor ve farklı işletim sistemlerine ait uygulamalar bir diğerinde çalışmıyor. Uygulama geliştiriciler açısından bakıldığında, yeni işletim sistemlerine adapte olmak oldukça zor ve bu noktada native mobil uygulamaların en büyük eksiği maliyetinin yüksek olması ve geliştirme sürecinin uzun sürmesi.

Neden Native Mobil Uygulama Tercih Edilmeli?

Geniş bir kitleye hitap etmek gerekiyorsa, uygulamanın cihazın özellikleriyle beslenmesi gerekiyorsa, performans endişesi varsa native uygulamaların tercih edilmesi gerekir. Aksi takdirde çok fazla kullanıcısı olan popüler uygulamalarda meydana gelebilecek birkaç saatlik teknik aksaklık bile milyon dolarlık zararlara sebep olabilir.

Native ile Hybrid Mobil Uygulama Arasındaki Farklar

Native mobil uygulamalar ile hybrid mobil uygulamalar arasındaki farklar hala tartışılan konular arasında. Ancak net olarak bilinen bir şey var; native mobil uygulamaların hybrid mobil uygulamalara göre maliyetleri daha yüksek. Hybrid mobil uygulamalar için sadece bir defa kod yazılması yeterli olurken ve bu kod tüm platformlarda kullanılabilirken, native mobil uygulamalarda her platform için ayrı kodların yazılması gerekiyor. Buna rağmen native mobil uygulamalar, hybrid mobil uygulamalara göre daha çok tercih ediliyor.

Not: Mümkün mertebe her köşe yazımda “Hap bilgi” vermeyi tercih ediyorum.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,

3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Diğer Yazıları

Gastronomide Dijital Pazarlama rüzgarı esiyor!

Sosyal Medya’nın günümüze girmesi ile birlikte çok şey değişti. Burada en önemlisi artık hemen hemen herkes “fenomen” herkes “etkileyici” rolünde. Bugün bir kıyafetten tutun da kozmetik ürünlerine kadar her şeyi dijital yani online ortamda tanıtabiliyorsunuz ve/veya satın alabiliyorsunuz. Her şey bir tık ötede. Bu haftaki köşemde Gastronomi ve Dijital Pazarlamaya yer vermek istedim.

Devamını Oku 20.09.2022

Teknoloji mi, İstihbarat Savaşı mı?

Teknolojinin artık hayatımızın odağında olduğu bir gerçek. Günümüzde her yaştan insan günlük hayatı içerisinde mutlaka bir adet teknolojik cihaz kullanıyor. Tabii bu hızlı yayılmanın temelinde teknolojinin yaşama kattığı çok büyük kolaylıklar yatıyor. Daha önceden çok daha uzun süreçler neticesinde sonuca bağlayabildiğimiz birçok hizmet artık parmaklarımızın ucunda. Aynı şey bizi eğlendiren ve diğer insanların yaşamına ortak eden sosyal medya mecraları için geçerli. Ülkemizde günlük sosyal medya ve internet kullanım ortalamasının 3 saatten fazla olduğunu düşünürsek teknolojinin hayatımıza nasıl işlediğini daha kolay anlayabiliriz. Peki, bize ücretsiz bir şekilde faydalı bilgiler sunan ve farklı hizmet kapıları açan teknoloji tamamen "iyi huylu" bir sistem mi? Yoksa bize bu sistem üzerinden bedava sunulan ürünler için fark etmeden bir bedel mi ödüyoruz?

Devamını Oku 05.09.2022

80’ler 90’lar Ruhunda Retro Pazarlama!

2000'li yıllardan sonra geçmişe duyduğumuz özlem biraz daha arttı diye düşünüyorum. 80'ler, 90'lar ruhu öyle farklı, zihnimizde hala öyle canlı ki... Ne müziklerini, ne oyunlarını, ne filmlerini, ne modasını, ne de o dönemin yaşam tarzını bir türlü çıkaramıyoruz aklımızdan. Bana kalırsa bunun nedeni henüz teknolojiyle bu kadar içli dışlı olmadığımız için daha kuvvetli bir iletişimimizin olması, insan ilişkilerimizin daha sıkı fıkı olmasıydı. Hal böyle olunca elbette teknoloji de bundan nasibini alıyor. Medya dünyası, retro pazarlama diye bir kavram çıkarıyor karşımıza. Peki nedir bu retro pazarlama? Gelin, bu kavramı birlikte inceleyelim.

Devamını Oku 19.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS