Vedat Karabulut Vedat Karabulut

Nedir Bu NFT? NFT ne işe yarar?

07.04.2021 Çarşamba | 10:59

"Son yıllarda herkesin dilindeki altın tamlama nedir?" diye sorsam ne dersiniz? "Dijital çağ" derseniz hiç de yanılmış olmazsınız. Dijitalleşme, hayatımızda kalıcı bir yer edinmeyi başarmış görünüyor. Bugün alışverişlerimizden tutun da sahip olduğumuz paranın bile dijital varlık olması mümkün, öyle değil mi? İşte dijital çağın sözlüğümüze kazandırdığı en yeni kavramlardan biri de NFT. Gelin, kitlelerin son çılgınlığı NFT’yi daha yakından inceleyelim!

NFT Nedir?

Açılımı "non fungible token" olan NFT’nin Türkçe kelime anlamı; "değiştirilmesi mümkün olmayan dijital varlık". Temelleri 2017’de atılmaya başlanan NFT, bugüne kadar gösterdiği hızlı gelişimle dikkat çekiyor. Bir kripto para birimi olan Ethereum’un ERC 721 ve ERC 1155 standartları üzerinden ve blockchain temelli olarak işlem görüyor.

NFT’nin değiştirilemez olması, başka bir dijital varlıkla takas edilemeyeceği ve ikamesinin de olmadığı anlamına geliyor. Her NFT eşsiz ve çoğaltılamıyor. Ayrıca kripto paralar gibi parçalanması da mümkün değil. Yani elinizdeki Türk lirası cinsinden gerçek paranızla 0,0001 Ethereum alabilirsiniz ancak bir NFT’nin belirli bir kısmına sahip olamazsınız.

Dijital ortamda var olabilen her ürünün NFT olarak satışı mümkün. Bir fotoğrafı, şarkıyı, videoyu, ses dosyasını, mimarlık projelerini ve GIF’leri NFT olarak görebilirsiniz. Ünlü sanat eserleri, sporcuların maç videoları ve hatta tweetler bile NFT olabiliyor. Üstelik bazılarının fiyatları da oldukça yüksek.

Örneğin; kripto eseri yaratıcısı Beeple’ın 5 bin adet eserini bir araya getirerek oluşturduğu "Everydays: The First 5.000 Days" isimli jpg dosyası formatındaki NFT, yaklaşık 560 milyon Türk lirasına satıldı. Futbolcu Mesut Özil’in NFT aracılığıyla satışa sunduğu dijital forma 2.525 dolara, dijital ayakkabı ise 1.886 dolara satıldı. Gazeteci Cüneyt Özdemir, bir tweetini NFT aracılığıyla 10 bin dolara sattı ve gelirini Darüşşafaka'ya bağışlayacağını açıkladı. Sunucu Saba Tümer'in kahkahası NFT yoluyla 90 bin liraya satıldı. Son olarak Gülben Ergen, yıllar önce söylemiş olduğu ikonlaşan bir sözünü NFT'ye dönüştürdüğünü ve satışa sunduğunu duyurdu.

NFT Neden Tercih Ediliyor?

Bir NFT satın aldığınızda evinize bir kargo paketi gelmiyor. Aldığınız NFT’nin dijital ortamda sahibi oluyorsunuz. Buna rağmen NFT’nin yükselişinin en temel nedeni, sizi orijinal bir ürünün tek sahibi yapması. Örneğin, ilgilendiğiniz NFT bir jpg dosyası ise, görseli arama motorundan bulabileceğinizi ve bilgisayarınıza kaydedebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu durumda eserin orijinalinin değil, kopyasının sahibi olacaksınız. Çünkü blockchain NFT’nin orijinal olup olmadığını doğruluyor. Her NFT, ethereum sistemi üzerinden benzersiz bir kripto kod ile eşleşiyor ve siz aslında o eşsiz kodu satın alarak ürünün de tek sahibi olma ayrıcalığını elde etmiş oluyorsunuz.

NFT Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Ürettiğiniz eserleri blockchain alt yapısına aktardıktan sonra, kripto para cüzdanınız ile ilişkilendirip pazar yerlerine NFT olarak yükleyebilirsiniz. Pazar yerleri, alıcıların NFT’leri satın aldıkları merkeziyetsiz platformlar olup en bilinenlerini; Open Sea, Nifty Gateway, Rarible, NBA Top Shot, Cryptokitties, Binance olarak sıralayabilirim. NFT’nizin değeri açık arttırma ya da pazarlık yöntemiyle belirleniyor. Satmış olduğunuz NFT’nin sonraki satışlarından da gelir elde etmeniz mümkün. Eğer alıcı iseniz, aldığınız NFT sadece size ait olacak şekilde blockchain tarafından şifrelenerek Trust Wallet’ta saklanıyor.

NFT, sanat eserleri başta olmak üzere pek çok dijital varlığı geniş kitlelerle buluşturuyor. Bunu yaparken ekonomiye de katkı sağlıyor. Popülerliğinin uzun sürmeyeceğini söyleyenler olsa da, eldeki verilere bakılırsa balonu çabuk sönmeyecek gibi görünüyor.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,
Vedat Karabulut

3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Diğer Yazıları

Dijital pazarlama sektörü pazarlama hedef kitlesini hızla değiştirdi

Değişen dünya, pazarlama hedef kitlesini ve yöntemlerini de hızla değiştirdi. İnternet ağının yaygınlaşması ve akıllı telefonların, tabletlerin her yaştan insan için ihtiyaç hâline gelmesiyle dijital dünya çok daha ulaşılabilir olmaya başladı. Türkiye'de internet kullanımının her yıl ciddi oranda artması dijital pazarlamayı sektörün gözdesi hâline getirdi.

Devamını Oku 26.03.2021

10 adımda geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki fark

Geleneksel Pazarlama ve Dijital Pazarlama arasındaki temel farklar aşağıda 10 madde halinde belirtilmiştir. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, pazarlama alanında birbirine yakındır. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, eksik kaldıkları noktaları yine birbirleri ile doldurabilmekte. Bir çok kurumsal firma da geleneksel pazarlama ve dijital pazarlamayı birlikte kullanmakta.

Devamını Oku 23.02.2021

Sağlık turizminde dijital pazarlamanın etkisi

Global anlamda sağlıktan güzellik sektörüne kadar her alanda dijital pazarlamanın ön plana çıktığını görüyoruz. Bu bağlamda geliştirilen yeni stratejiler doğrultusunda sağlık sektörü de dijital mecralar ile hedef kitlesine ulaşmaya çalışıyor. Markalar Instagram, Facebook, TikTok, YouTube gibi farklı sosyal medya araçlarını kullanarak sponsorlu reklam veriyor ve sesini duyurmayı hedefliyor.

Devamını Oku 10.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS