{$ day.Temps.HighTemp $} °
Vedat Karabulut Vedat Karabulut

Pazarlama ile Satış arasındaki fark!

20.10.2022 Perşembe | 09:38

Birçok insan, iş yaşamı da dahil, pazarlama ve satış arasındaki farkı hala anlamış değil. Kendisini “pazarlamacı, pazarlama elemanı” olarak tanımlayanların sayısı her geçen gün çoğalıyor. Apartmanların girişinde “pazarlamacılar giremez” notları asılsa da, pazarlama bazlı işler talep görmeye devam ediyor. Neredeyse her ünvanın veya pozisyonun başına “pazarlama” kelimesi eklenerek, bir nevi “pazarlama” cazip hale getirilmeye çalışılıyor.

Eskiden “pazarlama”, üretilmiş olan bir ürünün, kapı kapı dolaşılarak müşteriye tanıtılması ve eğer işler yolunda giderse, orada “anında” satılması” süreçlerinin tümüne denirdi. Artık günümüzde bu sürecin adına “Satış” denilmektedir.

Pazarlama ise ince bir sanat ve strateji işidir. İnsanları yaş gruplarına, cinsiyetlerine, tüketim alışkanlıklarına, değerlerine, davranış biçimlerine göre ayırıp, strateji temelli harekete geçebilme sanatıdır.
Özetle, pazarlama:

1. Müşterinin istediği ürün, hizmet veya fikri keşfetmek
2. İstenen özelik ve kalitede ürün üretmek
3. Ürünü fiyatlamak
4. Müşteride ürün farkındalığı yaratacak, satın almayı özendirecek, gerek hissettirecek iletişim çalışmalarını yapmak
5. Ürünü müşteriye ulaştırmak-Dağıtım/Satış

Satış, pazarlama aktivitelerinin sonunda yer alan bir aktivitedir. Pazarlama, tüm kümenin kendisi, satış ise onun bir alt bileşenidir. Pazarlama, satışın satma çabalarını destekler; Satış ise, ,sahada dolaşır, müşteri ile temas eder; bildirimlerini pazarlama birimine daha iyi, daha doğru bir ürün / hizmet üretimi için geri iletir. Satış yemek servisi ise, pazarlama mutfak işidir. Yemek pişmeden, servis edilemeyeceği için, “pazarlama” süreci yaşanmadan, “satış” süreci yaşanamaz, satış sürecine direkt geçilemez.
Satışın özünü “satmak” oluştururken; pazarlamanın özünü “ihtiyacı karşılayan ürünü, fikri bulmak” oluşturur.

“Pazarlama, müşteriyi şirkete getirmek, satış ise müşteriyi eli dolu göndermektir.”

“Satış süreci ise kişiler arası iletişimdir. Genelde birebir toplantılar, telefon görüşmeleri ve ağlarla yapılmaktadır. Sizi beklentiler ve müşteriyle karşı karşıya getiren ve mesafe yerine kişisel seviyede işleyen her şeydir.”

Son notumu da ekleyeyim ve uyarayım;
Pazarlama ve Satış faaliyetlerinde asla ve asla güveninizi ve itibarınızı kaybettirecek yanlış işlerde de bulunmayın!

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,

3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Diğer Yazıları

Pazarlama Dünyasının Yeni Gerçekleri! 2022 ve Sonrası

Pazarlama dünyasının geleceği hakkında kısa bilgi olarak; dijital pazarlama, kişiselleştirilmiş pazarlama, veri odaklı pazarlama, sosyal medya pazarlama, video pazarlama, sesli arama ve asistanlar, nesnelerin interneti (IoT) ve sanal gerçeklik (VR) gibi teknolojilerin etkisiyle daha da ilerleme kaydedecektir.

Devamını Oku 16.01.2023

Remarketing ve Retargeting Arasındaki Fark Nedir, Neden Önemli?

Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme birbirinin yerine kullanılabilir, ancak ücretli medya reklamcılarının bilmesi gereken bazı önemli farklılıklar vardır. İlk başta sanki aralarında bir fark yokmuş gibi algılanır. Lakin, öyle değil! Gelin hep beraber bu farklara bir göz atalım…

Devamını Oku 05.01.2023

Limon ağacı hikayesini hiç duydunuz mu?

Değerli okuyucularım; 2022’yi iyisiyle, kötüsüyle geride bırakmadan önce, son haftanın köşe yazısını Dijitalden bağımsız yazmak istedim. Bu haftaki köşe yazım “Sevgi, Yardımlaşma ve Özgüven” üzerine olsun dedim. Limon ağacı hikayesini hiç duydunuz mu?

Devamını Oku 26.12.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS