Evde ekmek nasıl yapılır? İşte, evde ekmek yapımı tarifi

A A

23.03.2020 - 12:35

Evde ekmek nasıl yapılır? Özellikle, Corona virüsü tedbirleri nedeniyle evde zaman geçirenler ve dışarıdan ekmek almak istemeyenler bu sorunun cevabını araştırıyor. Peki, evde ekmek nasıl yapılır? İşte, emek malzemeleri ve tarifleri…

Evde ekmek nasıl yapılır? İşte, evde ekmek yapımı tarifi

Evde ekmek yapımı ve tarifi merakla araştırılıyor.  Peki, evde ekmek nasıl yapılır? İşte, ekmek malzemeleri ve evde ekmek tarifi…

EKMEK TARİFİ – EVDE EKMEK NASIL YAPILIR?

1.5 su bardağı ılık olmalı, ne çok soğuk ne çok sıcak. Bir kabın içerisine un, kuru maya ve tuz eklenir, hafifçe karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra bir buçuk su bardağı kabın içine yavaşça eklenir. Su eklendikçe karıştırılma devam edilir. Karıştırma ele yapışana dek devam eder. Tüm malzemeler karıştıktan sonra kabın üzeri streç film ile örtülür. Örtüldükten sonra tezgahta 3 saat bekletilir. 3 saat bekleme süresi yoksa, kabın içine biraz daha maya koyulabilir. Dikkat edilmesi gereken ise mayanın çok olmaması. Ekmek piştikten sonra maya kokusu oluşabilir.

Üç saat sonra tezgahın üstüne un serpilir, mayalanmış hamur unun üstüne konulur. Hamur on kere katlanması gerekiyor. On kere katlama işleminden sonra hamura yuvarlak şekil verilir. İşlem bittikten sonra kabın içerisine yağlı fırın kağıdı konulur, kağıdın içine de hamur konulur. Kap, havlu ile örtülür. Hamur 45 dakika kabın içerisinde bekletilmesi gerekiyor.

Hamur bekletilirken, fırın yakılır. Fırın yakılmasıyla birlikte tencerenin ağzı kapalı bir şekilde fırının içine konulur. Fırının derecesi 230 derece olacak şekilde ayarlanmalıdır. Fırın ısınırken içindeki tencerede ısınıyor. 45 dakika sonra fırın tencereden çıkartılır, yağlı kağıtla birlikte hamur tencerenin içine konulur. Bıçak yardımıyla hamurun üstüne çizik atılır (isteyenler için). Tencere fırının içine konulur, 30 dakika kızartılır. 30 dakika sonra tencere çıkartılır, tencerenin içindeki yağlı kağıt çıkartıldıktan sonra hamur tekrardan tencerenin içine konulur. Tencerenin üstü açık şekilde fırının içine konulur. Pişirme süresi 10 dakika. Ekmek dinlendikten sonra kesip tadına bakılır.

EKMEK MALZEMELERİ

  • 3 su bardağı un
  • Çeyrek çay kaşığı kuru maya
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı tuz