Evde Yoğurt Yapımı: Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? Yapımı Kolay En Güzel Evde Yoğurt Tarifi

Evde Yoğurt Yapımı: Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? Yapımı Kolay En Güzel Evde Yoğurt Tarifi

 Daha sağlıklı ve doğal bir tüketim gerçekleştirebilmek için, günümüzde birçok kişi yoğurt yapımına girdi. Özellikle evinde günlük taze süt tüketen birçok kişi için, evde yoğurt yapımı çok daha kolay noktaya ulaşmış durumda. Basit ve kolay birkaç tarifi öğrenmek suretiyle, hazırlanan malzemeleri üzerinden rahatlıkla yoğurt yapmak mümkün. Üstelik böylece çok daha lezzetli bir yoğurt tüketim imkanı elde edilebilmektedir. En önemlisi sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan evde yoğurt yapımı, eğer evde çocuk var ise çok daha önemli noktaya ulaşıyor.

Evde Yoğurt Yapımı

Evde yoğurt yapmak günümüzde artık çok daha yaygın noktaya ulaştı. Özellikle uzmanlarına dile getirdiği gibi tamamen doğal bir kaynak tüketimini sağlamak amaçlı, evde yoğurt yapmak daha önemli hale geliyor. Yoğurtlu taze sütten mayalamak ve güvenli şekilde tüketmek, birçok ailenin tercihidir. Bu sebepten dolayı kolay ve basit uygulamalar ile beraber elde edilecek yine basit malzemeler eşliğinde, kolaylıkla evde yoğurt yapmak mümkün.

 Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

 Püf noktalarını öğrenmek suretiyle evde yoğurt kolaylıkla yapılabilir. Tabii öncelikle bunu gerçekleştirebilmek adına belli başlı bazı malzemeleri hazır etmek gerekmektedir.

 - 1 litre süt (Günlük ya da paket olarak tercih edilebilir.)

 - 1 yemek kaşığı yoğurt

 - Çay kaşığının ucu ile toz veya şeker

 Bütün bu basit malzemeleri hazır etmek suretiyle tarifi öğrenerek kolaylıkla evde yoğurt yapımı gerçekleştirmek mümkün. Zira bu malzemeler her evde bulunan temel gıdalar içerisinde yer alıyor. Böylece evde sağlıklı ve lezzetli bir yoğurt yapımı gerçekleştirilerek güvenli şekilde tüketimin sağlamak mümkün.

 Yapımı Kolay En Güzel Evde Yoğurt Tarifi

 Sırasıyla yapılış açısından aşamaları ile alındıktan sonra evde yoğurt yapmak oldukça kolay. Basit malzemeler üzerinde günlük veya paket süt doğrultusunda, evde tüketebileceğiniz lezzetli bir yoğurt elde edilebilir.

 - Öncelikle kısık ateşte süt kaynayana kadar pişirilir.

 - Havalandırmak suretiyle köpük kısımlarını alarak pişirmeye devam edilir.

 - Özellikle sütün üçte biri atana kadar pişirmeye devam edilir.

 - Ocaktan aldıktan sonra yaklaşık 15 dakika kadar soğumaya bırakılır.

 - Bir kabın içerisine yoğurt ve tuz eklenerek karıştırılır. Daha sonra tenceredeki sütün içine atılır.

 - Tencerede yer alan süt iyice karıştırılır ve böylece mayalama gerçekleştirilir.

 - Daha sonra ağzını kapatmadan cam bir kap içerisinde dökerek, 50 derecede 10 veya 15 dakika fırında tutulur.

 - Fırın kapağını hiç açmadan 4 veya 4,5 saat beklenir.

 - Ardından çok sallamadan ağzı yine açık bir şekilde buz buzdolabına yerleştirilir.

 - Yaklaşık olarak 7 saat kadar buzdolabında tutulur.

 Son olarak süre neticesinde kabın kapağını kapatmak suretiyle harika bir yoğurt elde edilebilir. Böylece sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yoğurt 7'den 70'e Herkesin tüketebileceği bir noktaya gelebilmektedir.

 Evde Yoğurt Yapımı İçin Günlük Süt mü Yoksa Paket Süt mü kullanılır?

 En çok merak edilen konular içerisinde evde yoğurt yapımı gerçekleştirirken, günlük süt mü yoksa paket süt mü kullanılması gerektiğidir. Aslına bakılırsa hiç fark etmez. Yani hem günlük süt üzerinden hem de paket süt doğrultusunda rahatlıkla evde yoğurt yapılabilir. Tabii özellikle gün içerisinde günlük süt kullanan kişiler, çok daha kolay ve hızlı şekilde yoğurt yapabilir.

 Ev Yapımı Yoğurt Kaç Kaloridir?

 Tabii sağlık açısından aynı zamanda evde yoğurt yapımı ile beraber ne kadar kalori olacağı merak ediliyor. Bu konuda ortalama büyüklükteki bir porsiyon yoğurt yaklaşık olarak 138 kaloriye denk geldiğini dile getirmek mümkün. Bu şekilde tamamen sağlıklı ve lezzetli bir biçimde evde yoğurt yapımı ile tüketim sağlanabilir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS