Fırında Ayva Tatlısı Tarifi: Ayva Tatlısı Fırında Nasıl Yapılır? Fırında Nasıl Kaç Derecede Pişer? En Güzel Ayva Tatlısı Yapımı

Fırında Ayva Tatlısı Tarifi: Ayva Tatlısı Fırında Nasıl Yapılır? Fırında Nasıl Kaç Derecede Pişer? En Güzel Ayva Tatlısı Yapımı

Kış mevsiminde bolca tüketilen ayva birçok fayda içermektedir. Kendine has bir tadı ve yapısı vardır. Ayva tokluk hissi de yarattığı için diyet yapan kişiler tarafından da tercih edilir. Hem mayhoş bir tat hem de doyuruculuk içeren bu lifli meyvenin tatlısı da yapılmaktadır. Ayva tatlısı çok hoş tercih edilen hafif bir tatlıdır.

 Fırında Ayva Tatlısı Tarifi: Ayva Tatlısı Fırında Nasıl Yapılır?

 Kışın en çok tercih edilen tatlılarından biridir ayva tatlısı. Yapımı da oldukça pratiktir. Fırında ayva tatlısı yapmak da tercih edilen bir pişirme yöntemidir. Fırın kokulu mis gibi kızarmış ayva tatlısı tarifine bakalım.

 Fırında ayva tatlısı içim gerekli olan malzemeler:

 - 4 tane orta büyüklükte ayva

 - 1 su bardağı şeker ( şeker damak tadına göre miktarı değişebilir)

 - Yarım su bardağı su

 - 4 veya 5 tane karanfil

 - Ayva çekirdekleri ve ayva kabuğu

 Üzeri için gerekli malzemeler:

 - Kaymak ya da istenirse dondurma da tercih edilebilir.

 - Üzerine serpiştirmek için toz Antep fıstığı

 Tatlının yapımına geçmeden önce soyulan ayvaların bekletileceği su hazırlanmalıdır. Bunun için limonlu su gerekmektedir. Daha sonra kabukları soyulup iki eşit parçaya bölünen ayvaların iç kısımları temizlenerek çekirdekleri alınır. Limonlu suyun içine atılır bunun nedeni ise ayvaların kararmasını önlemektir.

 Limonlu sudan çıkarılan ayvalar oyulan kısımları üste bakacak şekilde bir tencereye yerleştirilir. Sonra her bir parçanın üzerine ikişer yemek kaşığı toz şeker ilave edilir ve onun üzerine de ayrılan ayva çekirdekleri ile karanfil taneleri eklenir. Sonra uygun ölçüdeki su eklenir ve orta derecedeki bir ateşte kaynaması için bekletilir. Tencere kapağı kapalı olmalıdır. Kaynadıktan sonra ateş derecesi düşürülür.

 Ayvaların renk alması gerekir. Bu renk alma işlemi olana kadar ve tencere içindeki su jel kıvamına gelene kadar beklenir. Yaklaşık bir veya bir buçuk saat içinde ayvalar yumuşak bir kıvama gelip renk alacaklardır. Bu süre boyunca ayvaların tencere zeminine yapışmaması için arada kontrol edilmelidir.

 Daha sonra ayvalar fırına koyulacak kaba alınır ve hazırlanan şerbet üzerine dökülür. 190 dereceye hazırlanan fırında ayvaların üzerleri kızarana dek pişirilir. Fırından çıkan ayvalar soğuma işlemi de gerçekleştikten sonra dilendiği gibi süslenerek servis edilir.

 Fırında Nasıl Kaç Derecede Pişer?

 Ayvaların çok güzel pişmesi isteniyorsa ilk olarak 150 derece olan fırına atılır. Daha sonra derece 190 dereceye yükseltilir ve kızarma işlemi olana dek bekletilir. Ya da sadece direk olarak 190 dereceye atılıp üzerlerinin kızarması sağlanabilir. Damak tadına ve isteğe bağlı olarak değişir. Burada önemli olan ayvaların üzerlerinin güzel bir biçimde kızarmasıdır.

 En Güzel Ayva Tatlısı Yapımı?

 Ayva tatlısı tencerede veya fırında pişirilebilen bir tatlıdır. Her iki yöntem ile de yapılır. Mükemmel ayva tatlısı ise hem pişme kıvamı hem de üzerinin kızarıklığı bakımından her iki yöntem aynı anda kullanılarak yapılandır.

 Bu şekilde ayvalar önce tencerede güzel bir şekilde yumuşar ve pişer. Daha sonra fırına atılarak kalan pişme ihtiyacı ve üzerinin kızarması sağlanır. Sadece tencerede yapılan tatlının kızarma sorunu oluşabilir. Bunun yanında sadece fırın kullanarak yapılan ayva tatlısında ise ayvalar istenilen kıvamda pişmeyip kuruyabilir. En iyi yöntem her iki de kullanılarak yapılandır.

 Ayva Tatlısı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 Tabi ki de tatlının ana malzemesi olan ayva ekmek ayvası olmalıdır. Ekmek ayvası yiyimi de hoş olan tatlı bir ayvadır. Ayva tatlısı da ekmek ayvasından güzel olmaktadır. Bunun dışında üzerinde durulması gereken nokta ise ayvaların iyi bir şekilde renk alması sağlanmalıdır. Renk ve şeker oranı tutturulmalıdır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS