Fırında Patlıcan Közleme Tarifi: Patlıcan Közleme Fırında Nasıl Yapılır? Fırında Nasıl Kaç Derecede Pişer? En Güzel Patlıcan Közleme Yapımı

Fırında Patlıcan Közleme Tarifi: Patlıcan Közleme Fırında Nasıl Yapılır? Fırında Nasıl Kaç Derecede Pişer? En Güzel Patlıcan Közleme Yapımı

Yemek yapmak kişiye hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlama sağlar. Birbiri ile uyumlu besinler bir araya getirilirken en güzel yemeğin ortaya çıkarılması hedeflenir. Yemek yaparken de doğru pişirme teknikleri kullanılmalıdır. Özellikle yemeklerin ana unsuru olarak çeşitli alternatifler kullanılır.

Yemeklerin yanına közlenmiş patlıcan ve közlenmiş sebzeler garnitür olarak eklenebilir. Bunun yanı sıra fırında közlenmiş patlıcan ile birbirinden farklı yemekler de yapılabilir. Bu noktada önemli olan patlıcanı doğru yöntemler ile közlemektir. Mangal üzerinde közlenen patlıcan doğru teknikler ile birlikte fırında da rahatlıkla közlenebilir. Közlenmiş patlıcanlar yemeklerde, salatalarda ve mezelerde sık sık kullanılır.

Fırında Patlıcan Közleme Tarifi: Patlıcan Közleme Fırında Nasıl Yapılır?

Malzemeler
- İstenilen miktarda aynı boyutlarda patlıcan
- Pişirme kağıdı
- Tuz
İstenilen miktarlarda patlıcanlar iyice yıkanır. Daha sonra detaylı olarak kurulanan patlıcanların üzeri çatal ile delinir. Patlıcanlar yağlı kağıt serilen tepsiye konulduktan sonra 220 dereceye ayarlanan fırında iyice pişirilir. Patlıcanlar fırında közlenirken fırın ayarı farklılık gösterebilir. Ara ara patlıcanlar kontrol edilerek doğru pişirilmeleri sağlanır. Patlıcanların üzerine az miktarda tuz serpilir.

Fırında Nasıl Kaç Derecede Pişer?

- Fırında patlıcan közlenirken çok dikkat edilmesi gerekir. Yıkanan ve iyice kurulanan patlıcanlar çatal ile delindikten sonra bir kenara alınır.
- Tepsinin içerisine yağlı kağıt serildikten sonra patlıcanlar 220 derece fırında iyice pişirilir.
- Ev tipi fırınlarda patlıcanlar yaklaşık 30 dakika boyunca fırında pişirilir.
- Patlıcanların közlenmesi fırının sıcaklık ayarına göre değişiklik gösterir. Herkes kendi fırınına göre sıcaklık ayarını yapmalıdır.

En Güzel Patlıcan Közleme Yapımı

- En güzel ve en iyi şekilde patlıcan közlemenin formülü genel olarak fırında patlıcanları közlemektir. Fırın tepsisinde közlenen patlıcanlar hem sağlıklı olur hem de kokusu çok fazla çıkmaz.
- Patlıcan közlenirken çatal ile patlıcanları delmek daha çabuk pişmesini sağlar.
- Patlıcanlar közlenirken sap kısımları mutlaka alınmalı ve iyice temizlenmelidir.
- Fırındaki patlıcanlar közlenirken piştikçe çevrilmeli. Bu sayede patlıcanların her tarafı eşit şekilde pişecektir.

Fırında Patlıcan Közlemenin Püf Noktaları

- Patlıcanlar fırına konulmadan önce mutlaka çatal ile delinmesi gerekir. Bu sayede patlıcanlar daha iyi ısı alacaktır.
- Patlıcanlar közlenirken tepsiye yağlı kağıt serilir. Böylece patlıcanların da daha iyi közlenmesi sağlanır.
- Közlenen patlıcanlar soyulduktan sonra hemen yemek yapılmalıdır. Çünkü soğuyan patlıcanlar lezzetini de kaybedebilir.
- Fırında közlenen patlıcanlar soyulduktan hemen sonra buzdolabı poşetine konularak dondurucuda saklanabilir. Bu sayede patlıcanlar istenilen zamanda rahat bir şekilde kullanılır.
- Patlıcanlar közlendikten sonra mutlaka kabuğu soyularak saklanmalıdır. Aksi takdirde patlıcanı sonra soymak lezzetini kaçırır ve kabuklar patlıcan ile bütünleşir.
- Közlenmiş patlıcan ile birlikte meze, ana yemek, çorba ve salata gibi pek çok farklı yemek yapılabilir.
- Közlenmiş patlıcan hemen kullanılmayacak ise kabukları soyulduktan sonra doğranıp konserve şeklinde de saklanabilir. Bu sayede közlenmiş patlıcanlar hem yemek yaparken hem de garnitür olarak kullanılabilir.

Fırında Közlenmiş Patlıcan İle Yapılabilecek Yemekler

- Fırında közlenmiş patlıcan ile çok sayıda farklı meze türü yapılabilir. Özellikle patlıcan salatası ve Babagannuş gibi mezelere közlenmiş patlıcan konulur. Közlenmiş patlıcan bu mezelerin ana malzemesidir.
- Fırında közlenmiş patlıcan ile zeytinyağlı közlenmiş patlıcan yemeği yapılabilir. Bu hem lezzetli hem de hafif bir yemek olarak bilinir.
- Fırında közlenmiş patlıcan genel olarak çorbalarda da kullanılır. Közlenmiş patlıcan ile közlenmiş patlıcan çorbası da yapılabilir.
- Fırında közlenmiş patlıcan salatalarda da çok rahat bir şekilde kullanılır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS