Son Dakika

Pandispanya Nasıl Yapılır? Evde Yumuşacık Pandispanya Tarifi...

Pandispanya Nasıl Yapılır? Evde Yumuşacık Pandispanya Tarifi...

Pandispanya Nasıl Yapılır? Evde Yumuşacık Pandispanya Tarifi...

Kremalı pastalar başta çocuklar olmak üzere herkes tarafından sevilerek tüketilen bir lezzet olarak ifade edilmektedir. Çeşitli meyve ve çikolatalar ile zenginleştirilen pastaları evde de yapmak mümkün olmaktadır. Özellikle pasta yapımında dikkat edilmesi gereken pastanın pandispanyasını usulüne göre hazırlamak olmaktadır. Bazı püf noktaları göz önünde bulundurarak yumuşak ve lezzetli pandispanya yapılabilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pandispanya Nasıl Yapılır?

Pasta yapanların en fazla dikkat ettiği hususlardan biri de pastanın ana malzemesi olan kekinin hem lezzetli hem de yumuşak olması olmaktadır. Pandispanya malzemeleri hazırlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Pandispanyadan istenilen sonucun alınması için şunlara dikkat edilerek yapılması gerekmektedir:
- Pandispanya için gerekli olan yumurtaların sarı ve beyazları birbirinden ayrılması gerekmektedir. Ayrı ayrı yerlerde köpürene kadar çırpılır.
- Pandispanyayı pişirirken fırının içine ısıya dayanıklı bir kaba su koymak kekin yumuşak olmasını sağlamaktadır.
- Pandispanya için kullanılacak yumurtaların oda sıcaklığında olması gerekmektedir.
- Pandispanya hazırlanıp pişirilirken ilk 20 dakika kapağını açmamak gerekmektedir. Aksi taktirde kabaran kek, fırının kapağı açılır açılmaz sönecektir.

Evde Yumuşacık Pandispanya Tarifi

Ev ortamında pastane lezzetinde yumuşacık pandispanyalar hazırlamak mümkün olmaktadır. Pandispanya için gereli olan malzemeler:

- 4 yumurta
- 1su bardağı kadar toz şeker
- Yarım çay bardağı kadar ılık su
- 1 paket kabartma tozu
- 1 paket vanilya
- Tepeleme 1su bardağı un
- 1fiske olacak kadar tuz

Pandispanyanın Yapılışı: Yumurta beyazı ile sarısı birbirinden ayrılır ve her ikisi de mikser yardımı ile güzelce çırpılması gerekir. Daha sonra iyice çırpılmış yumurta sarılarının içine ılık su eklenir. Kuru malzemeler yani kabartma tozu, vanilya ve un ilave edilir ve hafifçe karıştırılır bu karışıma en son iyice çırpılmış yumurta akları da eklenerek homojen bir kıvam elde edene kadar yavaşça karıştırılır. Kelepçeli bir kalıbın içerisine ve yanlarına yağlı kağıt serilerek pandispanya karışımı kalıba dökülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında hafif pembeleşinceye kadar pişirilir. Pişirildikten sonra ilk sıcaklığı çıkana kadar beklenir ve daha sonra süsleme aşamasına geçilmektedir.

Pandispanyanın En Önemli Püf Noktası

Yumuşak ve lezzetli pandispanyalar yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken şey yumurtanın beyazı ile sarısının ayrı ayrı bir kapta iyice çırpılması gerekmektedir. Yumurta akına bir fiske tuz atarak çırpılması gerekmektedir. Yumurta akları ve sarılarını birleştirirken tahta kaşık ya da spatula kullanılmalı yumurtaların köpüğü söndürülmeden yavaşça karıştırılmalıdır. Bu püf noktalar göz önüne alındığında evde yumuşacık pandispanyalar hazırlamak mümkün olmaktadır.