Sübye nedir?

Sübye nedir?

Sübye, Türk mutfağının önemli değerleri arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında sübye şerbeti serinletici etkisiyle tercih edilirken, sindirimi dengelemesi, uykuyu düzenlemesi ile dikkat çekiyor.

İçeriğinde nişasta barındıran malzemelerden elde edilen sübye, Türk mutfağının önemli değerleri arasında yer alıyor. Özellikle kavun çekirdeği, badem özü, pirinç gibi nişasta barındıran gıdalardan hazırlanan sübye yapımında malzemeler önce sıcak suda bekletiliyor ve yumuşatılıyor, ardından ise bu malzemeler öğütülerek kremsi bir kıvama getiriliyor. Osmanlı döneminde sütlü tatlıların yapımında daha çok tercih edilen sübye hem tok tutuyor, hem sindirimi düzenliyor hem de sağlıklı bir uykuya yardımcı oluyor.

Sübye nasıl yapılır?

Sübye için yarım su bardağı kurutulmuş kavun çekirdeği, yarım su bardağı şeker ve 1 litre suyu kullanılıyor. Ayıklanıp yıkanan ve son olarak kurutulan kavun çekirdekleri 1 yıl bekledikten sonra taş dibeklerde dövülüp macun kıvamına getiriliyor. Ardından süzülüp şekeri ayarlanan sübye 2 gün içine tüketiliyor. Çabuk bozulması nedeniyle ticari olarak kullanılamıyor.

Evde sübye hazırlamak istediğinizde kurutulmuş kahve çekirdeklerini kahve değirmeninde çekin ve iki yemek kaşığı şeker ilave edip, tekrar değirmenden geçirin. Böylece hazırladığınız malzemenin bembeyaz olduğunu göreceksiniz. Ardından bu malzemeye su ekleyin ve şekeri ayarlayarak çırpıcıyla şeker eriyene dek çırpın. Son olarak sübyeyi süzün.

Sübyenin kökeni

Kesin olmamakla birlikte sübyenin kökeninin İspanya'dan göç eden Yahudilere dayandığı varsayılmaktadır. Günümüzde ise özellikle Tire'de özellikle tüketilmektedir.

Yararları nelerdir?

Sübye güzel bir gün başlangıcı için tercih edilir, aynı zamanda sakin bir uyku için de sübye yararlıdır. Diğer yandan sindirim sistemini dengelemesi, ishal ve kabızlık gibi sorunların çözümünde tercih edilmektedir. Sıcak yaz günlerinde buzlu servis edilen sübye, ferahlatmaktadır. Ayrıca tok tutması da tercih edilmesinin nedenleri arasındadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS