Ceyhan'da kaplıca niteliğindeki 'Kokar' yeniden canlandırılacak

Ceyhan'da kaplıca niteliğindeki 'Kokar' yeniden canlandırılacak
Ceyhan'da kaplıca niteliğindeki 'Kokar' yeniden canlandırılacak

Ceyhun ÖZER/CEYHAN,(Adana),(DHA)- ADANA'nın Ceyhan ilçesinde şifalı çamuru ve kaplıca niteliğindeki suyuyla ünlü ancak yıllardır kullanılmayan, vatandaşlarca 'Kokar' ismiyle bilinen alanın tesis haline getirilerek yeniden turizme kazandırılması için Adana Büyükşehir Belediyesi ve Ceyhan Belediyesi çalışma başlattı.
Ceyhan ilçe merkezine 17 kilometre mesafede, Yılankale eteklerinde dağın altından kaynayan kükürtlü su ve çamuru ile önemli bir konuma sahip olan, vatandaşlarca Kokar diye bilinen kaplıca, yıllar önce cazibe merkezlerinden bir tanesiyken uzun yıllardır bakımsızlıktan kullanılmaz hale geldi. Yosunlarla kaplanan Kokar’ın kaynayan gözleri, kaya parçaları ve atıklarla kapandı, kurbağalar ve sazlıkların yayıldığı bir mekana dönüşerek kaderine terk edildi. Yerli ve yabancı turistlerin şifa bulmak için geldiği kaplıca niteliğindeki çamur ve kükürtlü suyu ile ün kazanan Kokar’ı tekrar eski ihtişamına kavuşturmak amacı ile Büyükşehir Belediyesi ve Ceyhan Belediyesi ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. İlçenin tanıtımına önemli katkılar sağlayacak Kokar’ın temizlik çalışmaları başlatıldı. Ceyhan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından harabeye dönen havuz ve çevresinin islahı yapıldı. Kaya parçaları ile su kaynayan gözler açılarak temizlendi.

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, başkan yardımcıları ve ekibi ile bölgede inceleme yaptı. Tesise sahip çıkmak ve proje üretmek için gerekli resmi yazışmaların başladığını dile getiren Başkan Hülya Erdem, "Ceyhan’ın en önemli değeri şifalı Kokar’ın içler acısı hali bizi derinden üzüyor. Yapılan araştırmalarla bir çok hastalığa şifa olduğu kanıtlanan çamuru ve şifalı suyu ile Türkiye’de eşi benzeri zor bulunan Kokar’ı eski günlerdeki ihtişamına kavuşturmak için proje hazırlayacağız. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür ediyorum. Ceyhan’ı önemseyen Zeydan Başkan Adana’ya yerli ve yabancı turistlerin gelmesi için büyük öneme sahip bu alandaki çalışmamızda tüm ekip ve ekipmanları ile çalışmalarımıza önemli katkılar sağladı" dedi.

Kokar'ın, sit alanı olduğunu hatırlatan Başkan Erdem şöyle konuştu:
"Şu an çok müdahale şansımız yok. Vatandaşlarımızın isteği üzerine temizlik çalışmaları yapıyoruz. Yetkili makamların da izni ile Kokar’ı bu içler acısı halinden kurtarmayı hedefliyoruz.  Vatandaşlarımızın havuzunda yüzerek şifalı çamurundan süreceği, etrafında yapılacak ıslah çalışmaları sonucunda piknik yapabilecekleri, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekecek bir alan oluşturmayı hedefliyoruz. Ceyhan’ın tarihi bizim için çok önemli, tüm değerlerimize sahip çıkmak adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS