Adana karpuzu coğrafi işaretle tescillendi

Adana karpuzu coğrafi işaretle tescillendi
Adana karpuzu coğrafi işaretle tescillendi

ADANA,(DHA)- ADANA'nın simgesi haline gelerek tescillenen Adana kebabı, Adana şalgamı, Çukurova pamuğu ile Feke tapan bıçağının ardından Adana karpuzu da Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı. 
​Çukurova topraklarının nadide ürünlerinden biri olan Adana karpuzu bugün Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alırken, kentin tescillenen ürün sayısı 5'e çıktı. İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, Yüreğir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akın Doğan ile Yüreğir Ziraat Odası Meclis Başkanı Şevket Uludağ, Vali Süleyman Elban’a makam ziyaretinde bulunarak coğrafi işaret tescil çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi verdi.
Vali Süleyman Elban, coğrafi işaretlerin tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün yetiştirildiği coğrafi bölge arasındaki bağlantıyı göstermesi bakımından çok büyük önem taşıdığını belirterek, "Adana’mızın simgelerinden biri olan Adana karpuzunun coğrafi işaret almasından memnuniyet duyuyoruz. Adana'nın sahip olduğu değerlerin tanıtımını sağlamak ve Adana’yı markalaştırmak hedefiyle çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Şu ana kadar ilimize özel olan 32 adet ürün için coğrafi işaret başvurusunda bulunuldu. Adana karpuzumuz tescillenen 5. ürünümüz. İlimiz gerek yetiştirilen tarım ürünleri, gerekse mutfak kültürü bakımından ülkemizin önde gelen kentlerinden birisi. Adana’mızın bizim bildiğimiz yönlerini tüm ülkemizin hatta tüm dünyanın tanıması için çalışmalarımızı mesai mefhumu gözetmeksizin sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Adana aşlama, Adana bici bici, Adana kol böreği, Adana şırdan, Kozan Bucak portakalı gibi birçok ürünün coğrafi işaret alma aşamasına geldiğini kaydeden Vali Elban, "İnşallah en kısa zamanda bu ürünlerimizin de tescillendiğini müjdeleyeceğiz" dedi. Adana Valiliği olarak Adana’nın ve bölgenin sahip olduğu değerleri korumak ve bu ürünlerin kente özgü olduğunu resmi olarak belgelemek için çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini kaydeden Vali Elban, Adana karpuzunun tescilinin Adana’ya, Adanalı üreticiye ve tüm vatandaşlara hayırlı olmasını dileyip ürünlerin Türk Patent ve Marka Kurumu'nca tescillenmesi için gerçekleştirilen çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS