Adana'da mevsimlik tarım işçileri için mobil sağlık aracı

Adana'da mevsimlik tarım işçileri için mobil sağlık aracı
Adana'da mevsimlik tarım işçileri için mobil sağlık aracı

ADANA,(DHA)- ADANA'da mevsimlik tarım işçileri ile  kırsalda yaşayan vatandaşlar ve göçmenlerin temel sağlık ihtiyaçlarına erişimlerini arttırmak için mobil sağlık araçları hizmete girdi. 
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanarak Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü'nün destekleriyle hayata geçirilen proje kapsamında Adana’ya mobil hizmet araçları gönderildi. Mobil araçlar kentte başta mevsimlik tarım işçileri olmak üzere kırsalda yaşayan vatandaşlar ve göçmenlerin temel sağlık ve koruma hizmetlerine erişimlerini arttırmak için faaliyetlerine başladı.
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, proje kapsamında 3 mobil hizmet aracının Karataş, Yüreğir, Seyhan, Sarıçam, Yumurtalık, İmamoğlu ve Ceyhan ilçelerine bağlı bölgelerde bulunan mevsimlik tarım işçilerine 3 tercüman, 3 hemşire, 3 sosyal çalışmacı ile hizmet vereceğini kaydetti. Kente tahsis edilen 1 transfer aracıyla da ileri düzey sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyanların sevk edileceğini dile getiren Demirtaş, tüm bunların yanında bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı düzenli sağlık taramaları ile aşılama çalışmalarının, gebe, bebek ve çocukların izlemleri gibi sağlık hizmetleri sunumlarının da devam edeceğini ifade etti.
Adana dahil 5 ilde uygulamaya konulan proje hakkında bir açıklama yapan Vali Demirtaş, mevsimlik tarım işçileri, kırsalda yaşayan vatandaşlar ile göçmenlerin temel sağlık ve koruma hizmetlerine erişimlerinin arttırılması amacıyla hazırlanan projede emeği geçenlere teşekkür etti. Mevsimlik tarım işçilerinin ailelerini de kapsayan bu çalışmanın toplum sağlığını korumaya da önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Vali Demirtaş, "Koronavirüsle mücadele döneminde böyle bir çalışmanın olmasını mutlulukla karşılıyoruz. Bu proje; mevsimlik tarım işçilerimizin, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ve göçmenlerin fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik halinde olmalarını sağlamak için önemli bir çalışmadır" dedi. 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS