Adana'da otobüs kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalar konuşuldu

Adana'da otobüs kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalar konuşuldu
Adana'da otobüs kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalar konuşuldu

ADANA,(DHA)- ADANA'da Vali Mahmut Demirtaş'ın başkanlığında otobüs kazalarının önlenmesine yönelik toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konan 'Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi' doğrultusunda trafikte kural ihlali yapılması sonucunda meydana gelen kazaların önlenmesine yönelik kısa vadede yapılması gereken çalışmaların görüşüldü. 

Vali Demirtaş, yapılan çalışmalar doğrultusunda kazalardan kaynaklı sosyo-ekonomik kayıpların yanı sıra bireyi, toplumsal hayatı ve kamu güvenliğini tehdit eden risklerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği çalışmaların ülkemiz için büyük önem arz ettiğini belirtti. Trafik kurallarına uymanın hayati önem taşıdığını vurgulayan Vali Demirtaş, bir anlık dikkatsizlik ve kural tanımazlığın telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağının altını çizdi. Toplantıda oda başkanlarına da seslenen Demirtaş, gereksiz yere korna çalınmasının vatandaşlara rahatsızlık vereceğinden bu hususta şoförlerin uyarılması gerektiğini söyledi.

ŞOFÖRLER NEZAKET KURALLARINA UYMALI

10 numara yağ kullanımının önlenmesi konusunda uyarıda bulunan Demirtaş, şoförlerin 65 yaş üstü vatandaşlar, şehit yakınları, gaziler ve engelli vatandaşlar da dahil olmak üzere tüm vatandaşlara nezaket kuralları çerçevesinde davranmaları gerektiği konusunda uyarılmaları ve gerekirse eğitime tabi tutulmaları gerektiğini vurguladı. Demirtaş, belirlenen alanlar dışında yolcu indirme ve bindirmenin yapılmaması gerektiğini kaydetti. 

ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER KONUŞULDU

Valilik makamı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıyla İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Gazi Demir, otobüsçüler odası, servisçiler odası, merkez ve yüreğir otogar müdürlükleri, Adana Otobüs İşletmeleri Derneği yetkilileri ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantıda yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler, kış şartlarına uygun lastik kullanılması, şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri, mevzuatın ön gördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, şoförlerin çalışma sürelerinin kaydının tutulması, emniyet kemeri kullanımı ve otobüs içinde yolcuların bu konuda uyarılması, sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimli ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması ve firmalarca sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi, trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmaması, terminallerde ve güzergah üzerinde araçların takograf, ışık, far vb. teknik donanım ve ekipmanların denetlenmesi, otobüs yangınlarını önlemek amacıyla alınması gereken tedbirler gibi konu başlıkları değerlendirildi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS