Adana’nın unutulmaya yüz tutmuş yemek kültürü ortaya çıkartılacak

Adana’nın unutulmaya yüz tutmuş yemek kültürü ortaya çıkartılacak
Adana’nın unutulmaya yüz tutmuş yemek kültürü ortaya çıkartılacak

ADANA,(DHA)- KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen ve Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamında desteklenen Adana’nın Kültürel Mirası: Unutulmaya Yüz Tutmuş Yemek Kültürünün Ortaya Çıkartılması cprojesinin açılış toplantısı yapıldı. 
Kentte bir otelde düzenlenen projenin açılış toplantısına Adana Vali Yardımcısı Muzaffer Şahiner, Çukurova Ünivesitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Seyhan Kaymakamı Mustafa Yavuz, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ve Turizm Şube Müdürü İlhan Taş, ÇÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gözde Ramazanoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Betül Kiminsu, Adana Müzeler Müdürü Melike Yastı,  Çukurova Aşçılar Derneği Başkanı Ömer Orak, Çukurova Turistik Otelciler Birliği Başkanı Tayyar Zaimoğlu ile sivil toplum örgütü temsilcileri, devlet kurum ve kuruluş temsilcileri ile akademisyenler katıldı.
Proje başvuru sahibi olan Adana Toroslar Federasyonu (ATF) Başkanı Cenap Erol, ATF’nin projeyle Adana’nın gastromi alanında etkili hemen hemen bütün bileşenlerinin bir araya getirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, bunun proje kapsamında koyulan hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı koyacağını söyledi. Projenin koordinatörlüğünü yürüten ÇÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Nuriye Say ise Adana’nın ülke ve Avrupa seviyesinde yemek kültürü bakımından tarihi birikiminin karşılığını almasına katkı koyacaklarını vurguladı. Say, projede eş başvuran konumundaki İtalyan Sivil Toplum Kuruluşu Wigwam Club’ın Avrupa’da sahip olduğu yaygın etkileşim ağı sayesinde, proje süresince ve sonucunda gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetlerinin kırsal kalkınma ve turizm açısından da olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti.
Projenin İtalya ortağını temsilen Diego Santaliani ve Efrem Tassinato toplantıya online olarak katılıp, kurumları hakkında detaylı bilgi verdi. Wigwam Club Italy’nin Başkanı Efrem Tassinato, kurulan etkili işbirliğini, projenin başarıyla sonuçlandırılmasının ardından benzer alanlarda yürütülecek projelerde de sürdürmeyi arzu ettiklerini belirtti.
Vali Yardımcısı Muzaffer Şahiner de Adana’nın zengin yemek kültürünün ortaya çıkarılacağı ve Avrupa Birliği üye ülkeleriyle ortak olarak projenin kentin gelişiminde etkili olacak stratejik hedeflere ulaşmaya katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel üniversitelerin görev ve sorumluluk alanları içerisinde bu gibi projelere katkı sunmak olduğunu vurguladı. Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay,  Adana’nın gelişmeye açık ve markalaşma yolunda güçlü olduğu gastronomi alanındaki böyle bir projeye destek vermekten mutluluk duyduğunu, yerel yönetimlerin bu tip faaliyetleri desteklemesinin ortaya çıkacak sonuçların niteliği açısından önemli olduğunu kaydetti. 
Toplantının ikinci oturumunda Doç. Dr. Sait Say’ın moderatörlüğü ile Prof. Dr. Muzaffer Sümbül, Prof. Dr. Oya Berkay Aşıcı ve Tayyar Zaimoğlunun katıldığı bir panel düzenlendi. Panelde, projenin iş paketleri için görüş alışveriinde bulunuldu ve konusunda uzman katılımcıların önerileri ve sunacakları katkılar konusunda görüşmeler yapıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS