Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sarıeroğlu ve Adana çiftçisi buluştu

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sarıeroğlu ve Adana çiftçisi buluştu
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sarıeroğlu ve Adana çiftçisi buluştu 

ADANA, (DHA)- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Adana Çiftçiler Birliği yönetici ve üyeleri bir araya gelip 'Türk tarımını' konuştu.
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, HiltonSA Otel’de düzenlenen toplantının açılışındaki konuşmasında, Türk tarımında son 17 yılda, yapısal ve yasal değişiklikleri hatırlatıp, bundan sonra yapılması gerekenler, aksayan yönler ve çiftçinin beklentilerine dikkati çekti. Doğru, “Geçmiş dönemlerde tarıma yapılan destekler tartışılırken 2000’li yılların başında çıkarılan Tarım Kanunu ile tarım desteği tamamen yasallaşmış oldu ve böylelikle tarıma destekleme yapılsın mı? yapılmasın mı?  Soruları da son buldu. Tarım ürünlerinin sigortalanması, Lisanslı Depoculuk Kanunu’nun çıkarılması konusunda dünyayı takip eden önemli yasal gelişmeler Türk tarımında önemli adımlar atıldı" dedi. 
'ÇÖZEMEDİĞİMİZ SORUNLAR VAR'
Çıkarılan bir kararname ile tarımsal desteklerin bir sistematiğe oturtulmasının önemine vurgu yapan Başkan Doğru şöyle konuştu:
“Tarım alanlarımızın sit alanı olarak ilan edilmesi, tarımsal finansmanda sıfır faizle tanışmamız, birçok bankanın tarıma kredi açması önemli gelişmelerdir. Toplulaştırma ve Miras Kanununun değişmesi de Türk tarımı için atılmış olumlu adımlardır. Biz Toplulaştırmadan en iyi şekilde faydalanan Adanalı çiftçiler olarak bundan dolayı memnuniyetimizi her zaman dile getiririz. Ancak şu bir gerçek ki tüm bu yapısal ve yasal olumlu gelişmelerin yanısıra  halen Türk tarımında çözemediğimiz sorunlar da var."
'YOĞUN GAYRET İÇİNDEYİZ'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ise Adana’nın her alanda kalkınması için tüm Ak Parti milletvekilleri ile yoğun gayret içerisinde olduklarını belirterek başladığı konuşmasında, Adana’nın Türk tarımındaki yerinin önemine dikkati çekti.
Sarıeroğlu, Başkan Doğru’nun dikkatini çektiği 17 yılda tarımla ilgili yapılan yasal düzenlemelerin önemine vurgu yaptıktan sonra, “Bundan sonra da ne yapılması gerekiyorsa yine diyalog ile istişare ile ortak akılla yapacağız" dedi.
EKİM AYINDA TARIM ŞURASI OLACAK
Çitçilerle bir araya gelerek yapılan istişarelerin önemini anlatan Sarıeroğlu şöyle konuştu:
, “Şu anda tarımsal bazı düzenlemelerle ilgili güncelleme dönemindeyiz. Önümüzdeki kısa, orta, uzun vadeli süreçleri, yeni programın stratejisini belirliyoruz. O yüzden bu yapmış olduğumuz istişareler çok kıymetli. Tarımla ilgili her başlık Adana’mız için önemli. Adana’nın temsiliyeti önemli. Tarım Şurası kapsamında yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Ortak akıl açısından da en önemli platform. Türkiye’nin önündeki seçimsiz 4 yılda, sadece tarım değil sanayiden ticarete ve reel sektöre kadar her alanda atılımlar yapacağı bir döneme girdik. Önümüzdeki 4 yılı ülkemizin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişten sonra yeniden atılım dönemi olması konusunda ciddi çalışmalarımız olacak. Adanamıza ilişkin her süreci ve özellikle tarım ve üreticilerimizle ilgili süreçleri yakından takip ediyoruz. Destekleri, özellikle  yağlı tohum konusunda ödemelerle alakalı olarak da süreci çok yakından takip ettik, ediyoruz. Mutlu Beyin konuşmasında ifade ettiği desteklerin sadeleştirilmesi, önceden duyurulması ve bu konuyla alakalı olarak yeni bir formata geçilmesiyle ilgili hususlar Tarım Şurası kapsamında da tartışılan başlıklardan. Bu konularda da ortak akıl ve istişare süreçlerini etkin işleteceğiz. Yine lisanslı depoculuk konusuyla ilgili soğuk hava depoculuğu ile alakalı olarak başlayan çalışmalarımız var. “

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS