ATB’de meclis toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleşti

ATB’de meclis toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleşti
ATB’de meclis toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleşti

ADANA, (DHA)- ADANA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, koronavirüs (COVİD-19) salgınının Türkiye’de de tarım ve gıdanın hayati öneme sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.
ATB'nin 24 ve 25’inci birleştirilmiş olağan meclis toplantısı, Osman Bağış’ın başkanlığında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Gündem gereği konuşan ATB Başkanı Şahin Bilgiç tarımın, toprağın ve suyun stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Bunun için de hükümetimizin üretene, ülkesinin beslenmesi için alın teri dökerek emeğini hiçbir zaman esirgemeyen çiftçilerimize verdiğinden daha fazla destek sağlaması gerekir. Sağlanan desteğin kat kat fazlasını üreticilerimiz ürettikleri, ürünleriyle verirler, veriyorlar" dedi.
Salgın döneminde tarım ve gıdanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Başkan Bilgiç, "Bu salgın tüm dünyada olduğu gibi, bize de tarım ve gıdanın ne denli hayati öneme sahip olduğunu göstermiştir. İnsanların salgın hastalık korkusuyla evlerinden çıkamadıkları bu dönemde dahi ülkemizin gıda ve beslenme ihtiyacını karşılamak için canı pahasına durmadan, yılmadan üretmeye devam eden, tarım emektarlarına sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyorum" diye konuştu.
HUBUBAT BEREKETİYLE GELİYOR
Pamuk ekim alanlarının geçen yıla oranla yüzde 60-65 azaldığını ifade eden Başkan Bilgiç, hasadı başlayan diğer ürünlerle ilgili de bilgi vererek şöyle konuştu: "Bu yılın 1. ürün pamuk ekiminin yaklaşık yüzde 70’i yapılmıştır. Ekim başlamadan önce destek olarak kiloda 1,5 TL açıklanmış olsaydı, bölgemizde ve pamuk yetiştirilen diğer bölgelerde ekim alanları bu kadar daralmazdı. Mısır ekim alanları geçen yıla oranla yüzde 30-35, soya ekim alanları yüzde 15-20 artmış olup, soya ekimleri tamamlanmak üzeredir. Buğday ekim alanlarımız tahminen geçen yıldan yüzde 25 daha fazla ekim alanına sahiptir. Hava şartları buğdayı olumlu etkilemiş, hem verim hem de kalite olarak üreticinin yüzünü güldürecektir. Toprak Mahsulleri Ofisi ton başı 1.650-1.700 TL müdahale alım fiyatını hasattan önce deklare ederse, üretici alın terinin karşılığını almış olur. Böylece piyasa da dengelenmiş olur. Bölgemizde, soğan, patates hasadı başladı ve artarak Mayıs sonuna kadar devam eder. Bu ürünlerin pazarlanmasında, lojistiğinde zorluk yaşanmaması lazım, yaşanırsa üretici mağdur olur. Bunun tedbirlerinin alınması gerekir. Turfanda karpuz hasadımız havaların ısınmasıyla Mayıs ayı içinde Türkiye’nin bütün illerine sevk edilmeyi beklemektedir. Ülkemizdeki üretilen karpuzun yaklaşık dörtte birini üreten Adanamızın karpuz üreticilerine ve tüm üreticilerimize başta sağlık, sonrasında bereketli ve bol kazançlı bir yıl geçirmelerini diliyoruz.”
'TOBB’UN NEFES KREDİSİNDEN YARARLANIN'
Üyelerine TOBB’un Nefes Kredisi'nden yararlanma çağrısı da yapan Başkan Bilgiç, "Bu sıkıntılı süreci firmalarımız az zararla TOBB, oda ve borsalarımızın desteğiyle, nefes kredi ile nefeslenerek atlatacaklardır. TOBB ve Denizbank arasında yapılan protokolle KGF kefaleti 100 bin TL firma başına yıllık yüzde 7,5 faizle 2020 yılında ödemesiz 2021 yılı 12 taksit ödemeli kredi için üyelerimiz faaliyet belgelerini ücretsiz alarak bir an önce müracaat etsinler. Bu krediden faydalansınlar" diye konuştu.
Konuşmanın ardından meclis gündem maddeleri yine videokonferans yöntemiyle görüşüldü.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS