Ayhan Barut: Yanan fabrikalar değil milli servettir

Ayhan Barut: Yanan fabrikalar değil milli servettir
Ayhan Barut: Yanan fabrikalar değil milli servettir

ADANA (DHA)- CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, büyük yangın riskiyle karşı karşıya bulunan çırçır, kağıt ve plastik fabrikaları gibi işyerlerinin koruyucu sigorta kapsamına alınması için çağrı yaptı.

Adana'da Karataş Yolu üzerindeki çiftçi ve iş insanı Ali Milli ile ailesine ait yağ fabrikasında çıkan yangın nedeniyle işyerine gidip söndürme ve soğutma çalışmalarını inceleyen CHP Milletvekili Ayhan Barut, yetkililerle görüştü. Yangın mahallinde Ali Milli, Yasin Milli ve Rafet Milli ile bir araya gelip olay yerinde yangın söndürme ve soğutma çalışmalarını koordine eden Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Nihat Sarraf'tan bilgi alan Barut, geçmiş olsun dileklerini paylaştı. Yangın nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Barut, "Çok şükür can kaybı yok. Cana geleceğine mala gelsin elbette ama burada çırçır bölümüne yangının sıçramaması da büyük bir şans. Allah esirgesin o zaman yangının zararı ve boyutu çok daha büyük olurdu. Büyük geçmiş olsun" diye konuştu.


‘ZARARLAR GİDERİLMELİ, İŞLETMELER DESTEKLENMELİDİR’

Yangın riskinin çok fazla olduğu çırçır, kağıt ve plastik fabrikalarının koruyucu sigorta kapsamına alınması için daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi sunup Meclis Araştırması isteyen Ayhan Barut, bu çabasına karşın henüz bir gelişme yaşanmadığını hatırlattı.

Yağ farbrikasındaki yangının 'ucuz' atlatıldığını belirten Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Ekonomik krizin vurduğu ülkemizde maalesef fabrikalarımız da yanıyor, büyük ekonomik zararlar oluşuyor, ekmek kapıları yok oluyor. Yanan sadece fabrikalar değil milli servetimizdir. Bu acıların yaşanmaması için önlem alınması, yanan işyerlerimize sahip çıkılması gerekiyor. Girişimcilerin zararlarının karşılanması ve faaliyetlerinin sürmesi için desteklenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra çırçır, plastik ve kağıt gibi fabrikaların koruyucu sigorta kapsamına alınmaması büyük sorun oluşturuyor. Bu gibi işletmelerin birincil olarak koruyucu sigorta kapsamına alınması zorunlu hale getirilmelidir. Fabrikaların yangından korunmaları için gerekli tüm yaptırımlar kararlılıkla uygulanmalıdır. Ancak olası bir yangın olayında da fabrikada zarar gören ürünlerin yerine konması, fabrika sahibinin ve çalışan emekçilerin güvence altına alınması şarttır."Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS