Başkan Çetin: Projeye aykırı inşaata izin vermem

Başkan Çetin: Projeye aykırı inşaata izin vermem
Başkan Çetin: Projeye aykırı inşaata izin vermem

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Belediye Başkanı Soner Çetin, 6.9 büyüklüğündeki İzmir depremi nedeniyle inşaatların projeye uygun yapılmasının hayati önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu anımsatan Başkan Soner Çetin, “Burada insan hayatı söz konusu. Bu nedenle kimse Çukurova Belediyesi’ne proje hilafı olan inşaatlara onay için gelmesin. Projeye aykırı inşaata izin vermem” dedi.
Çukurova Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısına başkanlık eden Soner Çetin, gündem maddelerine geçilmeden önce 6.9 büyüklüğündeki İzmir depremine değindi.  Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileyen Başkan Çetin, “Türkiye’ye geçmiş olsun” dedi.
Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu kaydeden Başkan Çetin şunları söyledi:
“Adana da deprem riski altındaki kentlerden biri. Adana 1998’de 6.3 ile ciddi bir sınav vermişti. Binalar yıkılmış, insanlarımız hayatını kaybetmişti. Bu nedenle depreme her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Gerçi Adana depreminde Çukurova iyi bir sınav vermişti. Bunda zeminin daha sağlam olması ve yeni yerleşim yeri olmasının etkisi büyük. Şimdi Şambayadı-Kabasakal bölgesinin imar sorununu çözdük ve orada 250 bin kişinin yaşayacağı modern bir kent kurulacak. Kurulacak yeni kentte de olası bir depreme karşı tüm önlemler alınacak. Hep uyarıyorum; kimse proje hilafı yapmasın. Benim karşıma böyle bir konuyla gelmesin. Herkes hakkına razı olacak. İki ayrı proje yapılıyor. İkisi de yan yana. Biri kurallara uyuyor, hakkına razı oluyor, diğeri daha fazla kazanmak için projeye aykırı davranıyor. Kimse benim karşıma böyle bir durumla gelmesin. Bu belediyede dürüst davranan müteahhidin işleri yürür ama yanlış yapanın işleri yürümez.”
BELEDİYELERİN ELİNİ GÜÇLENDİRİN
Başkan Soner Çetin, deprem gerçeğinin gözardı edilemeyeceğini vurgulayarak, projeye aykırı inşaatlara asla izin vermeyeceğinin altını özellikle çizdi. Yanlış yapana izin vermemekle ne kadar doğru yolda olduklarının depremde yine ortaya çıktığını belirten Başkan Soner Çetin, “Depremden sonra yine uyarıyorum; suistimale izin vermem. Burada insan hayatı söz konusu. Bu nedenle kimse Çukurova Belediyesi’ne proje hilafı olan inşaatlara onay için gelmesin. Projeye aykırı inşaata izin vermem” dedi.
Başkan Soner Çetin, “Biz belediye olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz. Birileri üç beş kuruş fazla kazanacak diye insanların hayatlarıyla oynayamayız. Yıllardır kaçak yapılarla ve proje hilaflarına karşı mücadele ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da belediyelerin bu konuda elini güçlendirmesi çağrısında bulunuyorum. Ayrıca müteahhitleri bir kez daha buradan uyarıyorum; projeye uygun davranın” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS