Başkan Karalar, Su Politikaları Zirvesi'ne katıldı

Başkan Karalar, Su Politikaları Zirvesi'ne katıldı
Başkan Karalar, Su Politikaları Zirvesi'ne katıldı

ADANA,(DHA)- KENTLERDE Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi, Dünya Su Günü’nde İzmir Fuan Alanı’nda başladı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da zirveye katılarak toplantıya ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e teşekkür etti.
CHPli 11 Büyükşehir Belediyesinin katılımıyla gerçekleştirilen ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in moderatörlüğünü yaptığı zirvede söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, önemli bir toplantıya ev sahipliği yapan Başkan Tunç Soyer’e teşekkür etti. Başkan Zeydan Karalar, “Su ve verimli toprak kısa bir süre sonra dünyanın en değerli varlıkları olacak. Hatta bugünden ciddi sıkıntılarını çekmeye başladık. İklim değişikliğini de göz önünde bulundurursak yaklaşık 10 yıl sonra dünya nüfusunun yarısının su sıkıntısının bulunacağı yerlerde yaşayacağı aşikar. İklim krizi dengelenmezse sorun artacak. Yaşanan ve olası sorunları bugünden tartışmak son derece önemli" dedi.
Başkan Zeydan Karalar, Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi ve Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu mesajı verdi:
"İklim krizinin dünya üzerinde hüküm sürdüğü bir zaman dilimindeyiz ve tatlı su kaynakların kısıtlı olduğu, büyük bölümü kurak iklim coğrafyasında yer alan ülkemizde başka bir su yönetimine şiddetle ihtiyacımızın olduğu açıktır. Başka bir su yönetimi elbette mümkün. Aksi halde kısa sayılabilecek bir zaman diliminde evlerde, tarım alanlarında ve sanayide susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalacağız. Su; yaşamın, geçmişin, geleceğin ve canlıya dair her şeyin kaynağıdır. Çocuklarımızın, gelecek nesillerin, umudumuzun teminatı yeterince su kaynağına sahip olmamızdan geçmektedir. Nefes almak için, mücadele etmek için, sevmek için, insan kalmak için suya ihtiyacımız var. Küresel Isınma, iklim krizi ya da iklimlerde baş gösteren düzensizlik; şehirlerimizi, ülkelerimizi, gezegenimizi korumak, dünyamızın yaşanabilir özelliğini devam ettirmek için insanlığın topyekun, bağlantılı ve kararlı bir şekilde mücadele etmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizde tarım alanlarında süregelen vahşi sulamadan bir önce vazgeçilmesi ve sürdürülebilir yöntemlerle tarımsal sulama gerçekleştirilmesi ihtiyacı, acilen çözülmesi gereken bir sorundur. Bugün burada bir araya gelen belediyelerimizin, katılımcıların ve paydaşların; toprağı, suyu, atmosferi; kısaca doğayı koruyamadığımızda, elimizde zaten başka bir şey kalmayacağının bilinciyle hareket ediyor olduğunu görmenin mutluluğunu yaşıyorum."
Başkan Karalar, sözlerine şöyle devam etti:
"Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi’nde yer alan katılımcılara ve paydaşlara göz attığımızda, belediyelerimizin yanı sıra; üniversitelerin, sanayi ve ticaret odalarının, meslek örgütlerinin, ilgili sektörlerin, birliklerin, kooperatiflerin, sivil toplum kuruluşlarının yer aldığını heyecanla takip ediyoruz. 2 gün boyunca burada inanılmaz önemde, zenginlikte ve derinlikte oturumlar, toplantılar, sunumlar gerçekleştirilecek. Görüşler bildirilecek, bilimsel sunumlar yapılacak ve ikinci günün sonunda sonuç raporu oluşturulacak. Suyu korumak için bugünkü gibi kararlı olduğumuz ve iyi organize edilmiş bilimsel çalışmalar gerçekleştirdiğimiz sürece başarılı olacağımıza ve yaşam kaynaklarımızı gelecek nesillere aktarmak için çözümler bulacağımıza şüphem yok."
Karalar'ın ardından başkanlar da görüşlerini bildirdi. Daha sonra yapılan ortak açıklamanın ardından Su Manifestosu imzalandı.

 

 

 

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS