'Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız'

'Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız'
'Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız'

Malik GÖDELİNER/ ADANA,(DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun öncülüğünde ve AFAD koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının İdlib için başlattığı ‘‘Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız' adlı kampanyaya destek istedi.

Kampanya için Adana Valiliği'nde gerçekleştirilen toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, sivil toplum örgütleri ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Yardım kampanyasına sağlanacak katkıların tüm detaylarıyla ele alındığı toplantıda gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunularak yol haritası belirlendi. Vali Mahmut Demirtaş, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada;

"Son dönemde İdlib’te yaşanan çatışmaların artması ve rejim güçlerinin bombardımanıyla saldırılarının şiddetinin yoğunlaşması, bu bölgede yaşayan insanların yaşam koşullarının iyiden iyiye kötüleşmesine neden olmuştur. 2019’un sonlarına doğru giderek artan şiddetin dozu; İdlib merkez, İdlib kuzeyi, Atme kamplar bölgesi ve sınırımızın yakın noktalarına yönelik olarak yoğun bir göç hareketini de beraberinde getirmiştir. Bu yeni göç dalgası, İdlib Bölgesinde yaklaşık 180 bin aileyi 900 bin kişiyi, yerinden yurdundan etmiştir. Bu yeni dalgayla birlikte, 01 Aralık 2019’dan bugüne, toplamda 312 bin kişi sınırımıza yakın yerlere göç etmiştir. Göç edenlerin yüzde 76’sının kadın ve çocuklardan oluştuğunu ve bölgedeki kış koşullarının yaşam şartlarını olumsuz yönde etkilediğini belirtmeliyim. Devletimiz şu ana kadar barınmadan beslenmeye, ısınmadan kışlık ihtiyaçlara kadar 217 bin 320’den fazla kişiye yardım eli uzattı" dedi. 

Vali Demirtaş, Suriye’de yaşanan bu insanlık dramına en gür sedayı çıkaran ülke ve milletin Türkiye ve Türk milleti olduğunu sözlerine ekledi. Vali Demirtaş, bölgede yaşayan insanların acılarının hafifletilmesi ve acil insani ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile AFAD Başkanlığı, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı, Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, İHH, Hayrat Yardım, Hüdayi Vakfı ve Sadakataşı hayır kurumlarının iş birliğinde, 'Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız' insani yardım kampanyasına destek olmaya tüm Adana’yı davet etti.

Toplantı, görüş alışverişiyle sürdü.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS