Canbolat, Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutladı

Canbolat, Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutladı
Canbolat, Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutladı

ADANA,(DHA)- ADANA Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Canbolat, 2006 yılında yapılan reformun ardından ülkede uygulanan başarılı sosyal ve ekonomik politikalar sonucu sosyal güvenlik sisteminin yıldan yıla gelişme kaydettiğini söyledi.
11-17 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Canbolat, kentteki sigortalı artış oranını da açıkladı. Canbolat, "Hizmet verdiğimiz ve sorumluluğunu taşıdığımız kesim her geçen gün artmıştır. Bu yıl 11-17 Mayıs tarihlerinde 12'ncisini kutlamakta olduğumuz Sosyal Güvenlik Haftalarımızda yapılan farkındalık faaliyetleri sonucunda Adana'da 2009 yılında 353 bin 334 olan aktif sigortalı sayısı 2020 Şubat ayı itibariyle yüzde 39’luk artışla yaklaşık 492 bin 714 kişiye, 2009 yılında 238 bin 355 olan gelir veya aylık ödenen kişi sayısı 2020 Şubat ayı itibarıyla yüzde 41’lik bir artışla yaklaşık 336 bin 356 kişiye ulaşmıştır" dedi.
Sosyal güvenlik reformu kapsamında 2012 yılında hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası sayesinde de ülke nüfusunun tamamının devlet güvencesi ile sağlık sigortası kapsamına alındığını vurgulayan Canbolat, şöyle konuştu: "Sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortasına erişim sağlamaktadır. Ayda sadece 88,29 TL prim ödeyerek kendileri ve tüm ailesi için GSS kapsamında sağlık sigortasından faydalanmakta olup, kamu, özel tüm sağlık kuruluşlarından hizmet alabilmektedir" diye konuştu.
Koronavirüs salgın sürecinde genel sağlık sigortası sisteminin önemini anlatan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Canbolat, "Tüm dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren Covid-19 salgını sürecinde dünyanın önde gelen ülkeleri bile sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken, kurumumuzca sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır. Bu vesileyle, başta mesai arkadaşlarım olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutluyorum" ifadelerini kullandı. 

 

 

                                                                                                        

                                                                                                   

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS