İç mekanlarda can güvenliği önemi

İç mekanlarda can güvenliği önemi
İç mekanlarda can güvenliği önemi

ADANA,(DHA)- TMMOB İç Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Çağkan İnan, Malatya'da altındaki iş yerinde tadilat yapılan 2 katlı binanın çökmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "İç mekanların tasarım aşamasında, görsel estetik ve işlevselliğe önem verdiğimizden daha fazla mevcut taşıyıcı sistemlere zarar vermeden, can güvenliğine önem vermemiz gerekmektedir" dedi.
Malatya İnönü Caddesi'ndeki 2 katlı bina, önceki gün altındaki dükkanda yapılan tadilat sırasında çöktü. Enkaz altında kalan 13 kişi, ekiplerin yardımıyla kurtarıldı. TMMOB İç Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Çağkan İnan, bu tip tadilatlarla ilgili uyarılarda bulundu. İnan, "Yıkılan bina ile ilgili incelemelere baktığımızda alt katta yapılmak istenen tadilatta, yapının statiğinde değişiklik yapılması nedeniyle göçme mekanizmaları oluştuğunu görmekteyiz. Giriş katında taşıyıcı sisteme müdahale edilmesinin, yıkımın tadilata bağlı nedenlerden olduğunu üzülerek bize göstermektedir. Yapılan bu işlemler için herhangi bir kurumdan tadilat için bir izin alınmamış tadilat kaçak başlatılmıştır. Bu konuda 4 kişi göz altına alınmış ve savcılık tarafından soruşturma devam etmektedir" dedi.
ÖNLEMLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Tekrarlanan bu acıların son bulması için çeşitli önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan İnan, şunları söyledi:
"Alan seçiminden, yapı tasarım, üretim, denetim ve kullanım sürecindeki tadilatlara kadar ilgili meslek disiplinlerine proje ve denetim haklarının eksiksiz verilmesi ve bu konulardaki yasa ve yönetmeliklerin ilgili meslek odalarıyla istişare edilerek acilen düzenlenmesi ve yürürlüğe girmesi, çıkarılan imar barışının iptal edilmesi, yeniden riskli proje yapılmaması, Şehir Norm Planı’nın anayasal hukuk çerçevesine alınması gerekiyor. İç mekanların tasarım aşamasında, görsel estetik ve işlevselliğe önem verdiğimizden daha fazla mevcut taşıyıcı sistemlere zarar vermeden, can güvenliğine önem vermemiz gerekmektedir. Yapılan konut, hastane, otel ve benzeri kamusal yapılar ile kamusal alanların projelerinde iç mimarların hazırlayacağı ve Tip İmar Yönetmenliği'nde yer alması gereken proje zorunluluğu yasal anlamda şart koşulmalıdır. Hazırlanacak olan projelerde temel kurallara uyulmalıdır.  Tip İmar Yönetmeliği ve Deprem Yönetmeliği göz önünde bulundurularak ivedi bir şekilde, İç Mimari Proje zorunluluğu getirilmesi ve İç Mimari Proje Kontrolörlüğü’nün iç mimarlar tarafından yürütülmesi hususunun yasal düzenlemeler çerçevesinde hayata geçirilmesi gerekliliğinin kaçınılmazlığını kamuoyunun bilgisine sunarız."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS