İl Pandemi Kurulu toplandı

İl Pandemi Kurulu toplandı
İl Pandemi Kurulu toplandı

ADANA, (DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş'ın başkanlığında gerçekleştirilen İl Pandemi Kurulu Toplantısı'nda, yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla il genelinde alınan tedbirlerin etkileri ve bundan sonraki süreçte alınması gereken yeni tedbirler görüşüldü. Vali Demirtaş, "Bilelim ki koronavirüsle mücadeleyi kazanmanın yolu alınan tedbirleri soğukkanlılıkla, ciddiyetle ve titizlikle uygulamaktan geçiyor" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye'de de etkili olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda oluşturulan “İl Pandemi Kurulu’’ Vali Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında toplandı.

Çukurova Kalkınma Ajansı toplantı salonunda 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutan Vekili Ertuğrul Sağlam, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve kurul üyelerinin katılımıyla, 81 ille eş zamanlı olarak gerçekleştirilen toplantıda, koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla il genelinde alınan tedbirlerin etkileri değerlendirilip bundan sonraki süreçte alınması gereken yeni tedbirler görüşüldü.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ali Tanju Altunsu ile Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova’nın gerçekleştirdikleri konuşmaların ardından değerlendirmede bulunan Vali Mahmut Demirtaş, Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günden itibaren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri istikametinde bakanlıkların ve bağlı kurumların teyakkuza geçip alınan tedbirlerin hayata geçirilmesi için yoğun bir mesai yürütüldüğünü belirtti. 

Yeni tip koronavirüsle mücadeleyi, ülke genelinde olduğu gibi Adana’da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanlıkların talimatları doğrultusunda büyük bir titizlikle sürdürdüklerini anlatan Vali Demirtaş şöyle devam etti:

"Alınan tedbirlerin, yayımlanan genelgelerin odak noktası, hareketliliğin ve temasın azaltılması, kişilerin kendilerini mümkün olduğunca izole etmesinin sağlanmasıdır. Vatandaşlarımızın dış dünyayla ilişkisini kesebildiğimiz ölçüde koronavirüse karşı yürüttüğümüz mücadelede başarıya ulaşacağız. Cumhurbaşkanımızın Özellikle 30 büyükşehirde uygulanması talimatını verdikleri tüm tedbirlerin uygulanması noktasında çalışmalarımızı hassasiyetle yürüteceğiz. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarımız, üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirecekler. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesinde kaymakamlıklarımız, yerel yönetimlerimiz, STK’larımız gereken duyarlılığı mutlaka gösterecekler. Bu vatandaşlarımızdan ihtiyaç sahibi olanların iaşelerinin karşılanması noktasında hayırsever vatandaşlarımızla iş birliği yapacak ve insanımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için çalışmalarını dikkatle sürdürecekler.”

İLETİŞİMİ EN ÜST DÜZEYDE TUTACAĞIZ

Koronavirüsle ilgili tüm çalışmaları gelecek dönemde Pandemi Kurulu eliyle yürüteceklerini ve gerçekleştirilen tüm çalışmaları değerlendirerek kurumlar arasındaki iletişimi en üst düzeyde tutacaklarını dile getiren Vali Demirtaş, şunları söyledi:

“Başta Cumhurbaşkanımızın, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun çalışmalarını mesai mefhumu gözetmeksizin sürdürdüğünü biliyoruz. Bizler de bu çalışmaların bir örneğini Adana özelinde mutlaka sergilemeli, hastalığın etkisinin en alt seviyede seyretmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeliyiz. Yönettiğimiz kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını, sahibi olduğumuz iş yerlerini, mücadelenin Adana’daki paydaşı olarak görecek, üzerimize düşen vazifeden geri durmayacağız. Bilelim ki koronavirüsle mücadeleyi kazanmanın yolu alınan tedbirleri soğukkanlılıkla, ciddiyetle ve titizlikle uygulamaktan geçiyor.”

SAĞLIK HİZMETLERİ ÇOK İYİ VE YETERLİ

Birlik ve beraberlik, eşgüdüm, iletişim ve kolektif çalışma ruhunun sıkı tutulması gerektiğini kaydeden Vali Demirtaş, Adana’da Şehir Hastanesi başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında verilen sağlık hizmetlerinin ve kapasitesinin çok iyi ve yeterli olduğunu belirtti. Bu süreçte tüm kurumların, yerel yönetimlerin, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının Adana’ya yakışan birlik ve beraberliği sergileyeceklerine yürekten inandığını belirten Vali Demirtaş, hayatın eve sığacağını hatırlatıp, çalışmaları yürüten kurum ve kuruluşlara çalışmalarında başarılar diledi.

Toplantı, görüş alışverişinde bulunulmasının ardından son buldu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS