Memur-Sen’de, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme sevinci

Memur-Sen’de, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme sevinci
Memur-Sen’de, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme sevinci

ADANA,(DHA)- MEMUR-SEN İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme’nin bugüne kadarki en reformist ve kapsayıcı toplu sözleşme olduğunu söyledi.
Pazartesi günü yetkili konfederasyon Memur-Sen ile kamu işvereni arasında varılan anlaşmayla kamu çalışanları ve emeklilerinin alacakları zam oranları ve diğer kazanımları belli oldu.  Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer konuyla ilgili Adana Öğretmenevi’nde düzenlediği basın toplantısında, müzakere sürecinde mücadele ettiklerini ve bu sayede memurların kazandığını söyledi.
Sözleşme sürecini değerlendiren Mehmet Sezer; “Memur maaşlarında 2022 yılı için yüzde 12, 2023 yılı için ise yüzde 14 olmak üzere iki yıl için toplamda yüzde 26 oranında bir artış gerçekleşecek. İdari Hizmet Sözleşmeli sendikalı en düşük memur maaşını  yüzde 37’ye yükselttik. Sendikaya yeni üye olacak bekar hizmetli maaşı yüzde 32.45 zam almış olacak. Bu verilerle, yeni işe başlayan evli, eşi çalışmayan 2 çocuklu sendikalı hizmetlinin maaşı 4 bin 983 TL’den 2 yıl içinde 6 bin 516 TL’ye çıkmış olacak. İdari Hizmet Sözleşmeli, evli eşi çalışmayan 2 çocuklu sendikalı maaşı 4 bin 9 TL’den 2 yıl içinde 6 bin 883 TL’ye yükselecek" dedi.
6. Dönem Toplu Sözleşme’nin Türkiye’deki örgütlülük ve emek adına da bir milat oluşturduğunu vurgulayan Sezer, Toplu Sözleşme İkramiyesi’nin 134 TL’den 400 TL’ye çıkarıldığını hatırlattı. Sezer, “Refahtan pay alacağımızı söylemiştik. Bugün toplu sözleşme masasına ve metnine yansıyan pay, ileride bordroya da girecektir. Sözleşme sonu itibariyle Toplu Sözleşme İkramiyesi yaklaşık 3 kata yakın artacaktır.  3600 Ek Gösterge ve sözleşmeliler konusu da çalışma alanı olmaksızın 2022 yılı içerisinde, bizim ve kamu işveren kesiminin ortak çalışması ile tamamlanacak. Bunlar Memur-Sen’imizin kamu görevlileri adına toplu kazanımlarıdır” diye konuştu.
‘EĞİTİM ÇALIŞANLARI DA ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİ’
Eğitim çalışanları için de önemli kazanımlar elde ettiklerini dile getiren Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, şunları söyledi:
“Sınıf öğretmenlerine, okul öncesi öğretmenlerine ve atölye şefliği görevi verilen öğretmenlere haftalık ilave 2 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık. Halk eğitim merkezleri ve olgunlaştırma enstitülerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlere nöbet görevi karşılığı haftada 3 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık. Ek ders ücretinin yüksek lisans yapmış olanlara yüzde 7, doktora yapmış olanlara yüzde 20 artırımlı ödenmesini sağladık. Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim alan öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin haftada 15 saatten 18 saate çıkarılmasını sağladık. Yönetim görevi karşılığında haftalık 20 saat ek ders ücreti alan müdür ve müdür başyardımcılarının ilave ek ders ücretini 4 saatten 5 saate çıkarttık.”
2019 yılında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılan eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolundaki kazanımların 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme’de de devam edeceğini söyleyen Başkan Sezer “6’ncı Dönem Toplu Sözleşme, mücadelenin de müzakerenin de kazanımların da olduğu bugüne kadarki en reformist ve en kapsayıcı toplu sözleşme olmuştur” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS