Otellerde koronavirüs tedbirleriyle tatil

Otellerde koronavirüs tedbirleriyle tatil
Otellerde koronavirüs tedbirleriyle tatil

ADANA,(DHA)- TÜRKİYE'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki toplam sahil uzunluğu 666 km olan Adana, Mersin ve Hatay illerindeki oteller, tatil için korona tedbirleri aldı. 
Çukurova Turistik Otelciler Birliği Başkanı Tayyar Zaimoğlu yaptığı açıklamada dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde alınan tedbirler sayesinde Türkiye'nin başarılı sonuçlar aldığını kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın zorunlu tuttuğu sertifika sistemine uygun olarak tüm otellerde tedbir aldıklarını kaydeden Zaimoğlu, "Bu tedbirler sonrası vatandaşlarımızın daha güvenli şekilde tatil yapabildiklerini görüyoruz" dedi.
“Sağlıklı Turizm Belgesi” sertifikasyon programında belirlenen 132 kritere göre tüm üyelerin otellerini hazırladığını belirten Zaimoğlu, "Misafirlerine daha güvenli ve sağlıklı bir hizmet sunmak isteyen tesislerimiz, otellerinde çalışan personellerine eğitim vermiş, restoran, bar, havuz gibi tüm ortak kullanım alanlarını da sosyal mesafeye göre düzenlemektedir. Otellerimizde misafirlerimizin otele giriş işlemlerinden odaların nasıl temizleneceğine, restoranlarda masalar arası 1.5 metre mesafeden yan yana 60 santimetre oturma kurallarına, plaj ve havuzlardaki şezlonglardan SPA'lara,  tüm alanlar ile ilgili hazırlanmış kuralları ve hijyen şartlarını uygulayarak gelecek misafirlerimizde oluşan Covid-19 bulaşma endişesini giderip, yüksek hijyen ve güvenlik beklentilerini karşılamak üzere yapılması gereken tüm çalışmalar yapılmaktadır” dedi.
Yeni dönem tatil anlayışıyla hijyen, maske ve sosyal mesafe kurallarının otellere girişten itibaren başladığını belirten Zaimoğlu "Misafirler otele girdiklerinde ateşleri ölçülüyor, valizleri dezenfekte ediliyor, odalarda da her şey tek kullanımlık, otelde kalan misafirlerden herhangi birinde covid 19 tespit edilmesi halinde izolasyon odalarında kalmaları dahil her şey planlanıyor, kontrol ediliyor ancak en önemlisi de Sağlık ve Kültür Turizm Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu kurallara tüm misafirlerin de uymaları gerekmektedir” diye konuştu.
Bilim kurulu üyelerinin, koronavirüsün denizlerde bulaşmadığını dile getirdiğini hatırlatan Zaimoğlu, "666 kilometre sahili olan bölgemizdeki tüm otellerimiz Bakanlığımızın öngördüğü tüm tedbirleri almaktadır, özellikle iç turizmde bölgemizin ve ülkemizin en çok tercih edilen yerlerinden olan sahillerimizdeki işletmelerimiz yeni sistemlerle ve tedbirlerle hizmet vermektedir” dedi.
Zaimoğlu, turizm sezonunun bu yıl haziran ayında iç turizmle başladığını, uçak seyahatinden ziyade insanların tatile kendi araçlarıyla gitmeyi tercih ettiklerini, bölge ve çevre illerde yaşayan insanların genelde tatil amacıyla deniz-kum-güneş tercihi yaptığını, Çukurova bölgesinde deniz-kum-güneş konsepti ile yer alan ve 8 adet Mavi Bayraklı plajın ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS