TKKD, 2021 yılını 'Puduhepa Tanıtım Yılı' ilan etti

TKKD, 2021 yılını 'Puduhepa Tanıtım Yılı' ilan etti
TKKD, 2021 yılını 'Puduhepa Tanıtım Yılı' ilan etti

ADANA,(DHA)- TÜRK Kadınlar Konseyi Derneği (TKKD) Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Meryem Türktekin, her yıl güçlü ve başarılı bir Anadolu kadınının topluma tanıtılması projeleri kapsamında 2021 yılının temasını güçlü Anadolu kadınlarından barışın kraliçesi 'Puduhepa' olarak ilan etti. 
Kız çocuklarının her gün şiddete maruz kalan kadınları izleyerek, etrafında dövülen, öldürülen, ezilen kadınları görerek büyüdüğünü ve özgüven kaybına uğradıklarını belirten TKKD Adana Şube ve Akdeniz Bölge Başkanı Meryem Türktekin, 'güçlü kadın' vurgusu yaptı. Türktekin "Erkek çocuklarımız da kadını güçsüz, saygı duyulması gerekmeyen, ezilebilecek bireylermiş gibi algılayarak yetişmektedir. Bu durum kadına yönelik şiddetin artmasına neden olmaktadır. Kadına yönelik şiddet bütüncül bir yaklaşımla çözülebileceğinden toplumda kadına saygı kültürünün geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle derneğimizce, her yıl güçlü ve başarılı bir Anadolu kadınının topluma tanıtılmasına karar verilmiştir. Bu yılki temamız güçlü Anadolu kadınlarından barışın kraliçesi 'Puduhepa' olacaktır" dedi.
PUDUHEPA KİMDİR?
Puduhepa'nın, dünyada yazılı ilk barış sözleşmesi olan Kadeş Barış Antlaşması'nın yapılmasını sağladığına dikkat çeken Meryem Türktekin, "Puduhepa, sıradan bir din adamının kızıyken Hitit İmparatorluğu'nun kraliçesi olmuş, siyasi ve sosyal alanda tarihte büyük etkileri olmuş, yargının  başında yer almış, Çukurova topraklarında yaşamış, çok zeki ve olağanüstü başarıları olan, kız çocuklarımıza ve kadınlara rol model teşkil edebilecek, toplumda kadına saygı kültürünü geliştirecek güçlü bir Anadolu kadınıdır. Bugün Birleşmiş Milletler (BM) binasının duvarında asılı olan Kadeş Antlaşması olarak bilinen bu sözleşme; M.Ö. 13'üncü yüzyılda Hititlerle Mısırlılar arasında yapılmış ve her iki ülke kralları II. Ramses ile III. Hattuşili ve Hattuşili'nin eşi kraliçe Puduhepa tarafından eş yetkiyle imzalanmıştır. Bu sözleşme dünya tarihinde eşitlik ilkesine dayanan en eski antlaşmadır" diye konuştu.
BARIŞIN KRALİÇESİ 
Puduhepa ile barışın dünyaya yazılı olarak ilk kez bir kadın sayesinde hem de Çukurova topraklarından çıktığını diye getiren Türktekin, şöyle konuştu: 
"Puduhepa'nın yaşadığı Lawazantia kentinin Adana sınırları içerisinde Ceyhan'ın Tatarlı Köyü'nde olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle, barış dünyaya yazılı olarak ilk kez bir kadın sayesinde ve Çukurova topraklarından doğmuştur. Günümüzde ne acıdır ki, bu topraklar her gün bir kadının katledildiği, kavgayla, şiddetle anılan topraklara dönüşmüştür. Fakat dünyada da bir çok yerde durum bundan çok farklı değildir. BM raporuna göre, dünyada 2017 yılında kadına yönelik şiddet sonucu öldürülen kadın sayısı 87 bindir. Dolayısıyla günümüzde barışın vurgulanmasına ve anlatılmasına büyük ihtiyaç vardır. Kadına yönelik şiddetin bu boyuta ulaşmış olduğu ve barışın her alanda dünya gündemini işgal ettiği böylesi bir dönemde, 'Barışın Kraliçesi' olmayı başarmış güçlü bir Anadolu kadınının tanıtılması hem şehrimize hem de ülkemize değer katacaktır."


 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS