Vali Demirtaş: Adana'yı plakası gibi eğitimde de bir numaraya taşıyacağız

Vali Demirtaş: Adana'yı plakası gibi eğitimde de bir numaraya taşıyacağız
Vali Demirtaş: Adana'yı plakası gibi eğitimde de bir numaraya taşıyacağız

Akif ÖZDEMİR/ ADANA, (DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı hazırlık toplantısına katıldı. Demirtaş, kenti plakası gibi eğitimde de bir numaraya taşımak istediklerini söyledi.

Yüreğir Külter Merkezi'nde gerçekleştirilen yeni eğitim-öğretim yılı hazırlık toplantısına Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Murat Süzen, ilçe kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe ve şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve okul aile birliği başkanları katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun,  yeni eğitim ve öğretim yılının huzurlu ve başarılı bir şekilde geçmesi için yapılan çalışmalarla gerçekleştirilen yatırımlar, alınan önlemler hakkında çeşitli bilgiler verdi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıda, milli eğitim camiası mensuplarına hitap eden Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, "Bu toplantı ile 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlarken ilimizde izleyeceğimiz rotayı hep beraber belirleyecek, güçlü ve zayıf yönlerimizi hep birlikte görecek; alınması icap eden tedbirlerin ve yapılması gereken iş ve işlemlerin, ivedilikle hayata geçirilmesi hususundaki talimatlarımızı vereceğiz" dedi.

ADANA’YI EĞİTİMDE BİR NUMARAYA TAŞIYACAĞIZ

Vali Mahmut Demirtaş ise, hedeflerinin her alanda olduğu gibi eğitimin tüm parametrelerinde de Adana’yı plakası gibi bir numaraya taşımak olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"O nedenle akademik başarının yükseltilmesi noktasında yapılması gereken ne varsa acilen yapılmalı; ilgili çalışma grupları oluşturulmalı, yol haritası belirlenmeli, çalışmalar ivedilikle hayata geçirilmelidir. Bununla birlikte başta okul öncesi eğitim olmak üzere her kademede okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeliyiz. Müfredatın, öğretim programlarının ve ilgili mevzuat hükümlerinin okullarımızda uygulanması noktasında gereken hassasiyeti göstermeliyiz. O nedenle herkes sadece elini değil, gövdesini de taşın altına koyacak. Hiç kimse görevden kaçmayacak. Görevden kaçan, 'bu benim vazifem değil' diyen hiç kusura bakmasın, yaptığı vazifeden geri çekilsin. Yeri mutlaka doldurulur. Unutulmamalıdır ki hiç kimse vazgeçilmez değildir. Siz gidersiniz, sizin yaptığınız görevi, sizden daha iyi yapan birisi mutlaka bulunur."

ALINACAK ÖNLEMLER SIRALANDI

Okullardaki güvenlik kamerası ve alarm sistemlerinin gözden geçirilip bu sistemlerin yıl boyu çalışmalarının sağlamasını isteyen Vali Demirtaş, "Okul servis hizmetleri ile okul kantin hizmetlerini yürüten kişi ve kurumlarla ilgili iş ve işlemlerinizi mutlak surette ilgili yönetmelik ve yönerge hükümleri doğrultusunda yapınız. Bu hükümler dışında yapacağınız her türlü iş ve işlemin yasal olmadığını bilmelisiniz. Bu hizmetleri yürüten kişilerin adli sicil kayıtları ile psiko-sosyal sağlık raporlarının uygunluğuna özen gösteriniz. Okul servislerinde ve kantinlerde başıboş, gelişigüzel kişilerin çalıştırılmasına asla müsaade etmeyin. Onların ahlaki tutum ve davranışlarını sürekli gözlem altında tutup gerektiğinde yaptırım uygulayın. Onlara, en nadide varlıklarımızı emanet ettiğimizi unutmayın. Okul kantinlerinin hijyenik olmasına, kantinlerde satılması uygun olan ürünlerin satışının yapılmasına dikkat ediniz. Temizlik, hijyen ve beslenmeyle ilgili Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan 'beyaz bayrak' ve 'beslenme dostu okul' projeleri doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğü'nden gereken destekleri alınız. Kantinlerinizin denetimlerini okullarınızda kurduğunuz komisyonlar ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün yetkililerinden oluşan heyetlerle periyodik olarak yapınız. Ayrıca okullarınızda bulunan su depolarının temizliğinin yapılması da sağlık ve hijyen açısından büyük önem arz ediyor. Yavrularımızın enfeksiyon kapıp rahatsızlanmamaları için su depolarının temizlik işlemlerini de derhal yaptırınız" diye konuştu.

Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından toplantı, yeni eğitim ve öğretim yılına yönelik çalışmalar hakkında ayrıntılı  değerlendirmelerin yapılması ve fikir alışverişinde bulunulmasıyla son buldu.

 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS