Vali Mahmut Demirtaş, vatandaşları koronavirüse karşı uyardı

Vali Mahmut Demirtaş, vatandaşları koronavirüse karşı uyardı
Vali Mahmut Demirtaş, vatandaşları koronavirüse karşı uyardı

ADANA,(DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, tüm dünyayı etkisi altına alan ve 114'ten fazla ülkeye yayılması sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü'nce pandemi ilan edilen koronavirüs salgınından korunmak için vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Koronavirüs riskine karşı uyulması gereken 14 kurala değinen Vali Demirtaş, vatandaşları salgından korunmak için uyardı. Demirtaş, "Bizi ve ülkemizi zorlu bir süreç bekliyor; ama vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara riayet ederse ve hayatlarını bu şekilde sürdürürlerse bu salgın ülkemizde diğer ülkelere nazaran daha hafif atlatılacaktır" dedi.
TATİL DEĞİL, ÖNLEM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında belirlenen tedbirler paketi kapsamında bir dizi karar alındığını belirten Vali Demirtaş, vatandaşları belirlenen kurallara uymaları konusunda uyararak, "Vatandaşlarımız daima tedbirli olmalılar. Devletimizin ve hükümetimizin aldığı kararlara uyulduğu takdirde bu süreçten en az zararla çıkacağımıza yürekten inanıyorum" diyerek virüsten korunmanın temel yolunun hijyen kurallarına uymaktan geçtiğini dile getirdi. İlk, orta ve yükseköğretim kurumlarında eğitime önlem amaçlı ara verildiğini ifade eden Vali Demirtaş, "Bu bir tatil değil. Kıymetli vatandaşlarımız, lütfen çocuklarınızı bu süreçte virüsün yaygın olarak bulunduğu kalabalık mekanlarda, AVM’lerde, topluluk içinde gezdirmeyiniz. Unutmayınız ki bu sadece önlem amacıyla verilen bir ara. Lütfen bu süreci evinizde geçirin. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın" diye konuştu.
YURT DIŞINDAN DÖNENLERE 14 GÜN KURALI    
Yurt dışından Türkiye’ye dönen vatandaşlardan belirlenen karantina sürecine uygun davranmalarını ve 14 gün boyunca evlerinde bekleyerek koronavirüsün herhangi bir belirtisini fark ettiklerinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini kaydeden Vali Demirtaş, "Kendisinde virüsün belirtileri olan; yüksek ateş, şiddetli öksürük, nefes darlığı gibi belirtilere rastlayan vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımız tarafından koronavirüs risk tarama ve danışma hattı olarak belirlenen ‘Alo 184’ü hiç vakit kaybetmeden aramalıdır. Lütfen bu hastalık benim başıma gelmez diye düşünmeyiniz. Adana Valiliği 7 gün 24 saat açık. İstek ve taleplerinizi valiliğe her an bildirebilirsiniz" dedi.
"KURALLARA UYALIM, SAĞDUYULU DAVRANALIM"
Vatandaşlardan kurallara uymalarını ve sağduyulu davranmalarını isteyen Vali Demirtaş, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ek genelge ile 'Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yeri'  olarak faaliyet gösteren tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta, birahane, taverna, kıraathane, kafeterya, nargile kafe, internet kafe, oyun salonları, kapalı çocuk oyun alanları, Spor merkezi, yüzme havuzu, sauna, hamam gibi merkezlerin faaliyetlerinin geçici bir süreliğine durdurulduğunu, spor müsabakalarının Nisan ayının sonuna kadar seyircisiz oynanacağını, başta cuma namazı olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmaya ara verildiğini belirtti. 
VİRÜS FIRSATÇILARI İLE HIRSIZLARA DİKKAT
Vali Demirtaş, vatandaşları bu süreçte kendilerini Sağlık Bakanlığı görevlisi olarak tanıtan ve virüs taraması yapacaklarını belirterek ev sahiplerini etkisiz hale getirip hırsızlık yapan kötü niyetli kişilere karşı temkinli olmaya davet edip virüs taramasının çat kapı değil, önceden haber verilerek gerçekleştirildiğini belirtip, uyardı. Salgından korunmak amacıyla vatandaşların dezenfektan ürünlere ve temel gıda ürünlerine yoğun talep gösterdiğini ifade eden Vali Demirtaş, vatandaşları virüs fırsatçılarına ve stokçulara karşı uyararak "Bizler Adana Valiliği olarak virüs fırsatçılarına karşı gerekli tedbirleri aldık. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Belirtilen hususlara dikkat edildiğinde salgının atlatılacağına yürekten inanıyorum" dedi. 
Vali Mahmut Demirtaş, böylesine önemli bir süreçte vatandaşlardan; sosyal medyada paylaşılan, bilgi kirliliğine sebep olan ve gerçek olmayan belge ve haberlere itibar etmemelerini, resmi kurumlar tarafından yapılan açıklamaları ve uyarıları dikkate almalarını ve haber kaynakları konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS