Vali Mahmut Demirtaş yaş sebze ve meyve sektör temsilcileriyle bir araya geldi

Vali Mahmut Demirtaş yaş sebze ve meyve sektör temsilcileriyle bir araya geldi
Vali Mahmut Demirtaş yaş sebze ve meyve sektör temsilcileriyle bir araya geldi

ADANA,(DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, yaş sebze ve meyve üretimi ile bunların satış ve pazarlanması alanlarında faaliyet gösteren sektör temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nda düzenlenen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç katıldı. Toplantıda konuşan Vali Demirtaş, Adana’nın, üretim noktasında ön sıralarda olmasına rağmen, bölgemizdeki diğer illerin gerisinde kalmış gibi bir izlenim yaratıldığını ifade etti. Demirtaş, “En başta kamu kesimi ve sektörün üretim ile satış temsilcileriyle bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmak için neler yapabileceğimizi konuşacağız. İkincisi; hem üreticilerimizin hem de meslek mensuplarımızın çeşitli sorunları ve sıkıntıları var. Bu sorunları bu toplantıda dinleyecek, bu sıkıntılarla ilgili karşılıklı müzakerelerde bulunacağız. Sorunların çözümü noktasında ‘Valilik olarak il ölçeğinde neler yapabiliriz, sıkıntıları nasıl giderebiliriz, üretim ve satış zincirini nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz’, bunları konuşacağız” dedi.

Hal Kanununda bir değişiklik yapılmasının şu an gündemde olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Hal Kanunu’nun değişiklik sürecinde sizlerden alacağımız görüş ve önerileri Ticaret Bakanlığımıza ileteceğiz. Üçüncüsü; geride bıraktığımız bir yıl içerisinde gıda fiyatlarında, özellikle yaş sebze ve meyve fiyatlarında spekülasyon yapan, fahiş fiyat artışı gerçekleştirerek haksız kazanç elde eden çevrelerle mücadele konusuna değineceğiz” diye konuştu.

TÜRKİYE NADİR BİR ÜLKE

Türkiye’nin meyve ve sebzenin iyi koşullarda ve kaliteli olarak yetişebildiği dünyanın nadir ülkelerinden biri olduğuna değinen Vali Demirtaş ŞÖYLE KONUŞTU:

“Akdeniz Bölgesinde yer alan ilimiz, ürün türü bakımından Türkiye’nin en zengin yeridir. Mevsimin ilk sebze, meyve ve tahılları bölgemizde üretilmektedir. Ayrıca ilimizin kıyı, eşik ve dağlık kesimlerinde farklı iklim ve toprak koşullarının yaşanması, meyve yetiştiriciliği alanında geniş bir çeşitliliğe ve dağılıma izin vermektedir. Adana, 1.632.883 ton meyve üretimiyle, Türkiye meyve üretiminin yaklaşık yüzde 7.3’ünü karşılamaktadır. Meyve yetiştiriciliğindeki asıl hedefimiz, yüksek kaliteli, pazarlanmaya uygun, hastalık ve zararlılardan arındırılmış, kalıntısız üretimi artırmaktır. Böylelikle hem iç piyasa ihtiyacını giderecek hem de dış pazarlara satılabilecek düzeye ulaşmaktır. Yetiştiricilikte devamlılığı sağlayarak, dış pazarlarda marka olabilmek ise nihai amacımızdır. Sert çekirdekli türlerden erkenci şeftali, nektarin ve kayısı yetiştiriciliğinin alternatif olarak geliştirilmesi de meyvedeki rekabet gücümüzü artıracaktır. Yüksek kesimlerde başta kiraz, vişne, ceviz ile uygun arazilerde badem yetiştiriciliğinin arttırılması ise üretim potansiyelimizi katlayacaktır. Zeytin üretimimiz ise yağlık ve sofralık olarak 118.415 dekar alandaki 42.000 ton üretimiyle, ülkemiz zeytinciliğine yüzde 1.4’lük katkı sunmaktadır. Öte yandan son yıllarda çilek üretimi ve örtü altı muz yetiştiriciliği de üreticilerimiz tarafından büyük ilgi görmektedir.”

DOĞRU METOTLA ÜRETİM ARTTIRILMALI

2018 yılında Adana’da üretilen toplam sebze miktarının 1 milyon 806 bin 463 ton olduğuna dikkat çeken Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Ülke üretiminde karpuzun yüzde 25’i, kavunun yüzde 12’si, marulun yüzde14’ü, soğanın yüzde7,5’i, patatesin, biberin yüzde 5’i, patlıcanın yüzde 4’ü, ıspanağın yüzde 2’si, domates ve salatalığın yüzde 1’i bu topraklarda yetişiyor. Amacımız bilinçli üretim metotlarıyla, bu oranları daha yukarılara çıkarmaktır. Fahiş fiyat uygulaması yaparak haksız kazanç elde eden firmalara ve iş yerlerine yönelik denetimlerimizi de ilgili birimlerimiz eliyle sürdürüyoruz. Aykırılık tespit edilen ürünlerle ilgili, firmalara idari para cezaları uyguluyoruz. Bu noktada yaş sebze ve meyve ticaretine dair denetimlerimizin önümüzdeki dönemde de devam edeceğinin bilinmesini isterim. Vatandaşımıza yüksek fiyata sebze ve meyve satışı yaptırmayacağız. Bunun için tüm tedbirlerimizi alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Ticaret İl Müdürlüğümüzün gerçekleştirdiği denetimlerimizi sıklaştıracağız ve fırsatçılara asla göz açtırmayacağız.”

Vali Demirtaş’ın konuşmalarının ardından toplantı karşılıklı görüş alışverişiyle son bulduYasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS