Gölbaşılı çiftçilere kabuk soyma makinası

Gölbaşılı çiftçilere kabuk soyma makinası
Gölbaşılı çiftçilere kabuk soyma makinası

Ahmet KORKMAZ/ GÖLBAŞI (Adıyaman), (DHA)-ADIYAMAN'ın Gölbaşı ilçesinde, 50 çiftçiye badem ve ceviz kabuğu soyma makinası dağıtıldı.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yüzde 70 hibeli şekilde desteklenen, Gölbaşı Kaymakamlığı ile Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, 'Kabuksuz Bademim Kabuksuz Cevizim Projesi' kapsamında, 50 çiftçiye Badem ve Ceviz Kabuğu Soyma makinesi yapılan törenle dağıtıldı.

Gölbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen dağıtım törenine Çelikhan Kaymakamı ve Gölbaşı Kaymakam Vekili Abdullah Demirdağ, Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, GAP İdaresi Temsilcileri, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanı Erdinç Ağcakoyunlu, Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Koçyiğit ve çiftçiler katıldı.

Gölbaşı Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilen proje ile 24 badem üreticisine badem kabuğu soyma makinesi, 26 ceviz üreticisine ise ceviz kabuğu soyma makinesi temin edildi. Gölbaşı İlçesinin yaklaşık 13 bin dekar üretim alanı ile Adıyaman ilçeleri arasında ceviz yetiştiriciliğinde birinci sırada yer almakta olduğunu ifade eden Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, "Gölbaşı’nda  8 bin dekar kayıtlı badem üretim alanı vardır. Çiftçilerimizin badem ve ceviz yetiştiriciliğindeki önemli tarımsal girdileri arasında yer alan kabuk soyma işçiliği ilçemizde hali hazırda el yordamıyla yapılmakta, bu durum ise çiftçilerimize ciddi bir iş yükü getirmektedir. Bugün dağıtılan makineler ile bu iş yükü minimuma indirilecek, işletme başına karlılık artacaktır. Proje bölgemizde gün geçtikçe daha fazla alanda yapılmaya başlanan badem ve ceviz yetiştiriciliğini yaygınlaştıracak ve temin edilen makineler yetiştiricilik yapan çiftçilerimize örnek olacaktır” dedi.


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS