Afyonkarahisar'da 27 Mayıs açıklaması

Afyonkarahisar'da 27 Mayıs açıklaması
Afyonkarahisar'da 27 Mayıs açıklaması

 


Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA)- AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından 27 Mayıs 1960 darbesine ilişkin basın açıklaması yapıldı.


27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin 59. yılı dolayısıyla AK Parti Afyonkarahisar İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Saadet Selcen Hıdıroğlu, PTT önünde açıklama yaptı. Basın açıklamasına Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, ilçe ve belde belediye başkanlarıyla çok sayıda partili katıldı.


Açıklamayı okuyan Saadet Selcen Hıdıroğlu, 27 Mayıs darbesini unutmadıklarını söyledi. Hıdıroğlu, "Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesiyle atılmıştır. Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir. Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır" dedi.


Adnan Menderes'in tek parti rejimine karşı koyduğunu hatırlatan Hıdıroğlu, şöyle konuştu:


"Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP'nin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına attığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu'nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi'nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes'in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır. Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada'da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol'un, 'Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor' sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir."


Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs darbesinin benzer senaryosunun 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrarlandığını hatırlatan Hıdıroğlu, milletin vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin verilmediğine dikkati çekti.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS