Afyonkarahisar'da Harezmi projesi tamamlandı

Afyonkarahisar'da Harezmi projesi tamamlandı
Afyonkarahisar'da Harezmi projesi tamamlandı

 


SATILMIŞ AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA)- AFYONKARAHİSAR İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Harezmi Eğitim Modeli Projesi' Kazım Özer İlkokulu'nda 6 öğretmen ve 20 öğrencinin çalışmasıyla tamamlandı.


Afyonkarahisar Kazım Özer İlkokulu'nda Harezmi Eğitim Modeli Projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle hazırlandı. 6 öğretmen ve 20 öğrencinin bir yıl boyunca günde 2 saat vakit ayırarak hazırladıkları proje katılımcılar tarafından da yoğun ilgi gördü. Proje tanıtım toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın'ın yanı sıra Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektör Yardımcısı Murat Peker, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Harezmi Proje Koordinatörü Fatih Akçil, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mevlüt Çınar, şube müdürleri Gürbüz Bıdık, Fevzi Çınar, Hikmet Tuncer, Mustafa Koçak, Adem Kara, Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.


Okul Müdürü İbrahim Yıldırım, öğrenci ve velilerin bir yıl boyunca hummalı şekilde proje üzerinde çalıştığını söyledi.


14 PİLOT İL ARASINDA YER ALDIK


İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, projenin 2018 yılında 14 pilot ilde başladığını ve bu pilot illerden birinin de Afyonkarahisar olduğunu vurguladı. Projeye emek veren öğrenci ve öğretmenlere teşekkür eden Yalçın, öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdiğini vurguladı. Yalçın, "Zihinden makineye giden yolda önemli ayaklardan biri, öğrencilere bilgi işlemsel düşünme dediğimiz becerinin kazandırılması gerektiğini söyleyebilirim. Bu proje farklı derslerin aslında birbirini tamamladığı, birbirini desteklediğini göstermektedir. Öğretmenlerimiz hem öğreten hem öğrenen hem de sınıfta rehberlik yapan konumundadır. Proje 2018 yılında Türkiye'de 14 pilot ilde uygulanmaya başlanmıştır. Bakanlığımız bu illerden birini Afyonkarahisar olarak belirlemiştir. İlimizde pilot okul olarak Kazım Özer İlkokulu'nu belirledik. 6 farklı öğretmenin aynı anda derse katıldığı projede, öğrenciler robotik kodlama, web 2.0 araçları, görsel tasarım teknikleri, 3 boyutlu tasarım, fen ve teknoloji gibi farklı konularda ders işlediklerini ifade ettiler" dedi.


ÖĞRENCİLERİMİZ İSTEKLİ ÇALIŞTI


Öğrencilerin proje çalışması bittiğinde üzüldüğüne dikkati çeken Yalçın, şöyle konuştu:


"Öğrencilerimiz yaşanılabilir bir okul tasarlayarak, bakanlığımızın 2023 vizyonuna tam da uygun bir çalışma sergiledi. Öğrencilerin bu eğitim modelinde yetenekleri ölçüsünde kendilerini ifade ederek, sürece katkıda bulunarak kendilerini önemli hissettiklerini, hayal gücünü geliştirdiklerini, ürün ortaya çıkardıklarını gördük. Açıkçası öğrencilerimiz ders bittiği zaman üzüldü. Süreç içerisinde, Harezmi derslerinin düşünme ve düşündürme gücünün diğer derslere göre daha fazla olduğunu ve bir bilim insanı gibi düşündüğünü söyleyen çocuklarımız oldu."


Konuşmaların ardından projeye destek veren öğretmen ve idarecilerle velilere teşekkür belgesi takdim edilirken, öğrenciler de katılımcılara proje hakkında bilgiler verdi. 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS